מאז שהיינו ילדים קטנים לימדו אותנו שיש תשובה אחת נכונה. למדנו גם שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, ושצריך לבחור בין לעשות משהו מסוים לבין לעשות משהו אחר. או שאני מרוויח או שאני בהכרח מפסיד ואילו הצד השני מרוויח.

אנשים יצירתיים חושבים אחרת. הם משוכנעים שאפשר לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה, ובמקום לחשוב במושגים של ' או … או…' הם חושבים באופן של 'גם … וגם '(win win )

בתרבות המערבית מושרשת לה התפיסה שאם אחד מרוויח, השני בהכרח מפסיד. רעיון טוב אחד התקבל והוא זוכה בפרסים ובתהילה ואילו שאר בעלי הרעיונות נחשבים למפסידנים. לא פעם אנו עשויים למצוא את עצמנו במחלוקת, כשכל אחד מתבצר בעמדותיו ועומד בתוקף על שלו מבלי לחשוב על שיתוף פעולה מועיל עבור שני הצדדים.

חשיבה יצירתית מדברת על מיזוג בין רעיונות ובין מחלוקות, ועל כך שעשויות להיות מספר תשובות נכונות.
בשנים האחרונות עסקים רבים מאמצים בהתלהבות את דרך ה – 'גם וגם' ומנסים למצוא דרכים יצירתיות על מנת שכל צד ירוויח. אלו הן העסקאות הטובות ביותר.
הרעיונות הטובים ביותר הם הרעיונות שמאפשרים לשני הצדדים להרוויח, אפילו במקרים שכביכול נדמה שאין מנוס ממחלוקות ומיריבות.

חשיבה של 'גם וגם' מתייחסת גם לפעולה אחת שאנו עושים ובאמצעותה אנו מרוויחים שני דברים בו זמנית. זה מזכיר לי את הסיפור על הממציא הנודע תומס אדיסון, שהמציא אלפי המצאות וביניהן הנורה החשמלית. מספרים כי כאשר חבריו של תומס אדיסון היו מגיעים לביתו הם היו נאלצים להתעכב מעט בשער הכניסה, משום שכדי לפתוח את השער הם היו צריכים להשקיע מאמץ ולדחוף בכוח רב את שער הכניסה לחצרו. האורחים התפלאו כיצד זה ממציא גאון כתומס אדיסון לא פותר את הבעיה.

רק לאחר מותו של אדיסון נפתרה התעלומה: הסתבר שהשער היה מחובר במערכת של חבלים וגלגיליות למשאבה, ששאבה מים מהבאר שבחצר. תומס אדיסון פשוט ניצל את כוחם של הבאים והדוחפים בשערו, כדי לשאוב מים לשימושם של בני הבית …
רעיון דומה מופיע גם בסיפור היצירתי הבא אותו קיבלתי במייל לפני מספר שנים:
מסופר על איכר אירי זקן שחי באירלנד וביקש לחפור את אדמת הגן שלו ולשתול בה תפוחי אדמה, אך העבודה הייתה לו קשה מדי.
בנו היחיד, שיכול היה לעזור לו, ישב בכלא על שוד בנק. מה עושים?
הזקן ישב וכתב לבנו מכתב בו סיפר לו על צרותיו.

לא עבר זמן רב והוא קיבל תשובה מהבן: 'שים לב, אבא יקר, אל תחפור בגינה. זה איפה שקברתי את הכסף'!!
בשעה חמש לפנות בוקר הופיעו שנים עשר שוטרים, הפכו את הגינה על פיה ולא מצאו את הכסף. הזקן המבולבל כתב לבנו מכתב נוסף, סיפר לו מה שקרה ושאל אותו מה לעשות עכשיו. 'שתול את תפוחי האדמה שלך, אבא', ענה לו הבן. 'זה מה שיכולתי לעשות מאיפה שאני נמצא'. יצירתי ומשעשע …
הכותב הוא רפאל כהן שנחשב בין מרצים מובילים בתחום החשיבה היצירתית. מעביר הרצאות מרתקות בנושאים שונים.

תמיד נשמח לענות לשאלות