אבי יששכרוף מרצה

אבי יששכרוף

אבי יששכרוף - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

הכתב והפרשן לענייני ערבים של אתר "וואלה NEWS " ושל אתר  Times Of Israel.

הוא משמש גם כפרשן אורח בתוכניות אקטואליה ברדיו ובטלוויזיה. בעבר היה כתב "הארץ" לענייני ערבים וכתב "קול ישראל" וביים וערך סרטים קצרים לתוכניות תעודה בטלוויזיה הישראלית שעסקו במזרח התיכון.

במשך שנים אבי מבקר בגדה המערבית ובעזה, נפגש עם אנשי פת"ח, חמאס וארגונים אחרים, מבוקשים חמושים, כמו גם אזרחים, כדיי לקבל מידע באופן ראשוני ולהבין את המתרחש בזירה הפלסטינית בצורה בלתי אמצעית. הוא בקיא ברזיי הפוליטיקה הפלסטינית והמזרח תיכונית ודובר שוטף ערבית ואנגלית.

ב-2002 זכה בפרס "הכתב הטוב ביותר" של "קול ישראל", לאחר שסיקר את האינתיפאדה השנייה בהיותו בכל מוקדי העימות, החיכוך והלחימה.

בשנת 2004 פרסם יחד עם עמוס הראל את ספרם הראשון, "המלחמה השביעית- איך ניצחנו ולמה הפסדנו במלחמה עם הפלסטינים", שעסק באינתיפאדת אל-אקצא. כעבור שנה זכה הספר בפרס מטעם מכון יפה למחקרים אסטרטגיים, כמחקר הטוב ביותר לענייני ביטחון בישראל.

בשנת 2008, פרסמו יששכרוף והראל את ספרם השני, "קורי עכביש- סיפורה של מלחמת לבנון השנייה" שזכה אף הוא בפרס המחקר הטוב ביותר לביטחון ישראל לאותה שנה.

הוא סיים תואר שני בהצטיינות בלימודי המזרח התיכון מאוניברסיטת תל אביב ולימד בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון ובאוניברסיטת תל אביב על היסטוריה פלסטינית מודרנית ותקשורת ערבית.

בפברואר 2015 עלתה לשידור ב"יס", הסדרה המצליחה "פאודה", שאבי יצר וכתב יחד עם ליאור רז. ביוני 2016 זכתה "פאודה" בפרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה וקולנוע, לסדרת הדרמה הטובה ביותר ב-2015.

הרצאות מבוקשות

 

"פאודה", סדרת הטלוויזיה הפופולרית והמדוברת  של "יס", מביאה את סיפורו של צוות מסתערבים המנסה ללכוד את בכיר מבוקשי חמאס בגדה. אבי יששכרוף שיצר וכתב את הסדרה (יחד עם השחקן הראשי ליאור רז), מביא בהרצאתו את סיפורה של פאודה "מאחורי הקלעים": על החלום שנוצר לכתוב סדרה שכזו וכיצד התממש, על הערבוב בין דמיון למציאות, על פעילותן של יחידות המסתערבים אל מול חייהם של המבוקשים ועל החיבור האישי של היוצרים לדמויות. יששכרוף, עיתונאי ופרשן לענייני ערבים, מספר בהרצאתו על  מפגשים עם מבוקשים בשטחים וכיצד באו לידי ביטוי בסדרה, על הרגעים המצחיקים והעצובים במציאות שעליה מתבססת הסדרה ועל עולם התוכן הייחודי והשונה של אותם אנשים המשרתים ביחידות המסתערבים. ב-2016 נרכשה "פאודה" על ידי ערוץ נטפליקס ומאז היא משודרת בכל העולם בגרסתה המקורית.

הסביבה המשתנה במזרח התיכון, מציבה בפני מדינת ישראל מפה משתנה של איומים ואינטרסים. מצד אחד נעלמים האיומים הקונבנציונליים ומנגד צצים להם ארגוני טרור חדשים, נוסח דאעש שמאיימים לא רק על המערב וישראל אלא גם על חיזבאללה ואיראן. בהרצאה משרטט יששכרוף את פני המזרח התיכון החדש, שנוצר בעקבות "האביב הערבי", את האתגרים החדשים שהוא מציב בפני מדינת ישראל אך גם את ההזדמנויות החדשות שהוא מייצר. ההרצאה תעסוק בהרחבה בעלייתו של דאעש, באתגר שהוא מציב למדינות הסוניות המתונות ולשיעים ולשינוי שהביא הארגון במפת האזור. ההרצאה תבחן גם את פניו של הדור החדש בעולם הערבי, זה שיצא לגל של מהפכות לפני חמש שנים, וכיום נע בין תהליכי התמערבות שמשתקפים בתוכניות הריאליטי לבין האסלאם הקיצוני, שמשגשג דווקא בפייסבוק ובטוויטר.

ההרצאה תעסוק בארגון דאעש, בעלייתו ובהשתלטותו על מרחבים עצומים של המזרח התיכון. ההרצאה תבחן את האידיאולוגיה של הארגון כמו גם שיטות פעולותיו הנשענות רבות על הרשתות החברתיות ובעיקר היו טיוב, ומעל הכל את האופן שבו ארגון קטן הפך למפלצת המפחידה ביותר במזרח התיכון.

הרצאה בוחנת את השינויים והמהפכות המהירים שעוברת התקשורת הערבית המודרנית והקשר שלהם ל"אביב הערבי". בשני העשורים האחרונים, חל שינוי דרמטי באופן צריכת המידע של תושבי המזרח התיכון. הערבים כבר אינם צורכים חדשות באמצעות הטלוויזיה והרדיו הרשמיים במדינות בהם הם המתגוררים. בשנות ה-90 החלה לתת אותותיה "מהפכת הלוויין", שהביאה את ערוץ אל-ג'זירה לכל בית כמעט במדינות ערב ועמו את החיבור למידע זמין ולעיתים גם אמין מכל רחבי המזרח התיכון. המהפכה השנייה באה כמה שנים אחר כך, כאשר הרשתות החברתיות נכנסו לשימוש במדינות אלה והפכו לכלי פופולרי וזמין לכל צעיר ערבי באשר הוא. הטכנולוגיה החדשה היוותה זרז באימוצם של רעיונות מהפכניים וקידמה את גל המהפכות במסגרת "האביב הערבי". ההרצאה תבחן גם את השימוש שעושים ארגוני הטרור בטכנולוגיה החדשה כדי לגייס מתנדבים ותומכים.

 

תמונת מצב של החברה הפלסטינית והסיכויים להסכם שלום עתידי. זה כמעט עשור שהחברה הפלסטינית חצויה ומפולגת בין רצועת עזה שבשליטת חמאס לבין הגדה המערבית שבשליטה חלקית של הפתח. אבי יששכרוף, כתב ופרשן לענייני ערבים ב-16 השנים האחרונות, מצייר בהרצאה תמונת מצב מורכבת של החברה הפלסטינית כיום, על היריבות בתוך המחנה הפלסטיני והיחסים המורכבים של חמאס ושל פתח עם ישראל. יששכרוף שמבקר באורח קבוע בגדה המערבית ובעבר גם בעזה, מנסה לבחון בהרצאתו את הסיכויים להגעה להסכם שלום עם הפלסטינים אל מול האפשרות להסלמה רבתי.

על מסעותיו של כתב ישראלי בין הגדה המערבית לבין רצועת עזה וסיפורו של הסכסוך הישראלי פלסטיני

אבי יששכרוף מתאר בהרצאתו את הסכסוך הישראלי פלסטיני בשני העשורים אחרונים, מנקודת מבטו של כתב ישראלי השוהה לא פעם בשטח אויב. יששכרוף מצייר תחנות בקונפליקט באמצעות שורה של סיפורים אישיים וחוויות שצבר במהלך ביקורים ברצועת עזה ובגדה המערבית, מפגשים עם מבוקשים מסוכנים, עם אזרחים תמימים ומקבלי החלטות משני הצדדים. יששכרוף שחשף בזמנו את סיפורו של "בן החמאס", או "הנסיך הירוק", בנו של ראש החמאס בגדה שהיה סוכן ישראלי במשך עשור, מתאר את הסכסוך מבפנים, כמי שהיה שם בשתי אינתיפאדות ואינספור מגעים להסדר מדיני. ההרצאה בוחנת את הקשר המורכב בין ישראל והרשות הפלסטינית, בין חמאס ופתח ובין חמאס וישראל, והכל מנקודת מבט אישית וחוויות מסמרות שיער.

לקוחות ממליצים

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,הרצאות מצחיקות,הרצאות על זוגיות,הרצאות קיימות ויזמות חברתית,מוזיקה,מופעים

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

אטילה שומפלבי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אטילה שומפלבי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - אבי יששכרוף