אבנר אברהם מרצה

אבנר אברהם

בלעדי אבנר אברהם - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית

קורות חיים

אמן, אוצר, מפיק, איש מוסד לשעבר ומומחה מספר 1 לאייכמן. אצר והפיק ,במקביל לתפקידו במוסד ולאחר פרישתו, כ־30 תערוכות כמו: "מבצע פינאלה-לכידתו של אייכמן", "מבצע יונתן-הפעולה לשחרור חטופי אנטבה" ועוד. בוגר תואר ראשון במחשבים, תואר שני במנהל עסקים, ולימודי תעודה במוזיאולוגיה ואוצרות (בהצטיינות) מאוניברסיטת תל-אביב. שירת כקצין קשר בצה"ל וגויס למוסד ב-1987. אברהם שירת במשך 28 שנה ב-"מוסד" בתפקידים שונים בארץ ובחו"ל. בשנותיו האחרונות בארגון אברהם יזם והקים את "מוזיאון המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים", כמו כן הוא האוצר ראשי של המוזיאון. במסגרת זו אצר למעלה משלושים תערוכות מרתקות ובלעדיות. פרץ לראשונה לתודעת הציבור בשנת 2011 עם תערוכתו 'מבצע פינאלה- סיפור לכידתו של אייכמן' שהוצגה במטה המוסד, בכנסת ובבית התפוצות. כיום נודדת התערוכה ברחבי ארצות הברית וזוכה להערכה עצומה. תערוכות ידועות נוספות שאצר והציג – 'מבצע יונתן-הפעולה לשחרור חטופי אנטבה' (מרכז רבין), 'מבצע משה' ועוד. כיום אברהם עורך ומשדר תכנית רדיו העוסקת באמנות בקול-ישראל, מפיק ואוצר תערוכות היסטוריות ותערוכות אמנות ייחודיות, ומצייר בטכניקות שונות.  בנוסף הוא מרצה בפני פורומים בכירים ביותר בארץ ובעולם, יוזם ותורם למען רווחת החיילים הבודדים.

הרצאות מבוקשות

ההרצאה חושפת את סיפור לכידתו של אייכמן דרך סיפורים רבים ומרגשים של מאות אנשים שמלאו תפקידים שונים מבלי לדעת כלל שהם חלק מהפעולה ההיסטורית. דרך התערוכה שיזם ואצר אברהם במטה המוסד הוא פגש מאות רבות של מבקרים מהארץ והעולם דרכם הגיע לסיפורים שמעולם לא סופרו, חפצים, תמונות ותעודות שלא נראו.
אברהם עומד בקשר עם מאות אנשים ברחבי הארץ והעולם הקשורים למבצע וממשיך באופן קבוע לחקור את המבצע ולאסוף חומרים, תמונות ופריטים נדירים. מתראיין בנושא לכלי התקשורת בארץ ובעולם.
ההרצאה מלווה בתמונות, קטעי סרטים וקול נדירים וסיפורים בלעדיים.

על יצירתיות, חשיבה מקורית, חשיבה הפוכה, לחלום ללא גבולות, סיעור מוחות ועוד – מתוך מבצעים שונים של 'המוסד'. דוגמאות מוחשיות מהן ניתן ללמוד, להעשיר את 'ארגז הכלים' האישי והמקצועי, ולהיעזר בהם בחיי היומיום.

"במסגרת קורס בכיר בארגון, הגיע ראש המוסד מאיר דגן לבקר אותנו" נזכר אבנר. דגן הביט ב-12 החניכים, והצביע על 'רשימת הערכים והאני מאמין' של עובדי המוסד, שהייתה תלויה על הקיר. "אינני קולט לארגון אנשים שאינם מאמינים ברשימת הערכים הזו!" אמר. אבנר, ללא כל היסוס, הרים ידו וביקש את רשות הדיבור: "ראש המוסד, אני חושש שהם רואים את הרשימה רק אחרי שהתחילו לעבוד במוסד…". בכיתה נפלה דממה. דגן הישיר מבט לאבנר ושאל "מה אתה מציע?". אבנר ענה: "אין שום דבר סודי ברשימה, מציע להעלות אותה לאתר האינטרנט שלנו". דגן הפנה מבטו לעוזרו האישי שנכח בכיתה והורה לו "להעלות את הרשימה לאינטרנט עוד היום!" ולאבנר אמר "תודה לך אבנר, אני שמח שבאתי היום לכאן, עשית לי את היום!". המבקרים באתר המוסד באינטרנט, המשמש בעיקר לגיוס עובדים חדשים, ימצאו שם את רשימת הערכים.

מעטים יודעים כי ראש ממשלת ישראל, יצחק רבין, אישר את מבצע אנטבה רק לאחר שקיבל מ'המוסד' מודיעין מדוייק בזמן אמת. היה זה סוכן מוסד ששכר מטוס קל יום לפני המבצע, טס מעל שדה התעופה באנטבה והביא את המידע המנצח. הרצאתו של אבנר אברהם, איש המוסד לשעבר שהפך למומחה למבצע, כוללת פרטים רבים הנוגעים לחלקו של הארגון החשאי של מדינת ישראל, לצד אגף המודיעין בצה"ל, במבצע ההירואי.

 

ההרצאה תכלול 4 מבצעי מוסד, מן הבולטים והמשמעותיים בתולדות הארגון:

  • מבצע פינאלה – לכידת אייכמן והפספוס של מנגלה
  • מבצע יהלום – עריקת הטייס העיראקי עם מטוס המיג 21
  • מבצע אנטבה – חלקו הבלתי ידוע של המוסד במבצע
  • מבצע משה – העלאת יהודי אתיופיה

ההרצאה מלווה במצגת עשירה וייחודית וכוללת קטעי וידאו וקול, תמונות נדירות ומסמכים, לצד אנקדוטות וסיפורים אישיים ממחקרו של המרצה בעשור האחרון.

מפגש מרתק של עולם הריגול במציאות ובקולנוע. אבנר אברהם, איש מוסד לשעבר המייעץ לסרטי ריגול ומולו רון פוגל, מבקר קולנוע בכיר. יחד, בליווי קטעים מסרטים, משתפים את הקהל עם סיפורים הקטנים מאחורי המבצעים הגדולים, אשליה מול מציאות, נשים בריגול, פטנטים והמצאות, הומור וכו'.

למה כדאי להזמין הרצאה של אבנר אברהם

אבנר אברהם הוכתר כה"ביוגרף של אייכמן". הרצאתו חושפת את כל מה שרציתם לדעת על החטיפה של אייכמן ולא העזתם לשאול. זו הרצאה מרתקת, מלאה בסיפורים נדירים שלא תשמעו בשום מקום אחר.

 

לקוחות ממליצים

מתנ"ס שפיר
 

"הקהל שהגיע היה מרוצה מאוד מהרצאה ואלה שלא הגיעו הצטערו.
אני אמליץ לאנשים אחרים לקחת וכמו שהבנתי יש לו עוד הרצאות ואשמח בהמשך לקחת אותו שוב."

order lecture by - אבנר אברהם