ד"ר אמילי לנדאו מרצה

ד"ר אמילי לנדאו

אמילי לנדאו - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

חוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי, אוניברסיטת תל אביב, שם היא גם מנהלת את הפרויקט בנושא בקרת נשק וביטחון אזורי.

היא מרבה להרצות ולפרסם בנושאים כגון: צעדים לבניית אמון וביטחון במזרח התיכון; היתרון האיכותי של ישראל בעיני המדינות השכנות; מדיניות הגרעין של ישראל ומדיניות בקרת הנשק שלה; המאמץ הבינלאומי להתמודד עם תפוצת נשק גרעיני בעולם שלאחר המלחמה הקרה, בדגש על השאיפות הגרעיניות של איראן וצפון קוריאה; וכן רעיונות לקידום שיח אזורי במזרח התיכון בנושא נשק להשמדה המונית (WMD). מחקריה של אמילי לנדאו מתמקדים בדינאמיקות אזוריות במזרח התיכון וכן בהתפתחות החשיבה בנושא בקרת נשק ומניעת תפוצה גרעינית בעולם.

ד"ר לנדאו כתבה ספרים ומאמרים רבים בתחומי התמחותה. ספרה הראשון (מחברת שותפה) — בעיני הערבים: דימויה הגרעיני של ישראל – יצא לאור ב- 1994 בראשית דרכה המחקרית. עד היום הספר מהווה מחקר ייחודי וחיוני להבנת האופן שבו מסריה הגרעיניים של ישראל הובנו בקרב מדינות ערב, על אף מדיניות העמימות הגרעינית של ישראל. ספרה Arms Control in the Middle East: Cooperative Security Dialogue and Regional Constraints אשר ראה אור ב-2006 בהוצאת Sussex Academic Press מהווה מחקר מקיף אודות שיחות בקרת הנשק שהתקיימו במזרח התיכון בראשית שנות ה-90. ד"ר לנדאו ערכה קבצי מאמרים רבים במגוון סוגיות של בקרת נשק, כולל בחינת מדיניות פירוק הנשק של ממשל אובמה, ותמונת מצב של האמנה למניעת תפוצת נשק גרעיני (NPT). ב-2012 פרסמה ד"ר לנדאו מחקר השוואתי אודות המאמצים הבינלאומיים לעצור את שאיפות הגרעין של איראן וצפון קוריאה: Decade of Diplomacy: Negotiations with Iran and North Korea and the Future of Nuclear Non-Proliferation.

ד"ר לנדאו מוזמנת לעיתים קרובות להרצות במגוון רחב של כנסים בישראל וברחבי העולם; כמו-כן היא מייעצת לגופים העוסקים בנושאי התמחותה, ומשתתפת ביוזמות Track II הנוגעים לסוגיות בקרת נשק וביטחון אזורי. ד"ר לנדאו מרצה בנושא של אסטרטגיה, משא ומתן, ובקרת נשק בתחום הגרעיני בתוכניות שונות באוניברסיטת תל אביב, במרכז הבינתחומי הרצליה, ובתוכנית ללימודי חו"ל באוניברסיטת חיפה. היא הייתה משך 8 שנים חברה בצוות ההיגוי של EuroMeSCo – רשת מכוני מחקר מאירופה ואיזור הים התיכון– (Euro-Mediterranean Consortium) והיא חברה ב-IISS, מכון מחקר בעל שם בלונדון.
ד"ר אמילי לנדאו היא בעלת תואר BA ו-MA מאוניברסיטת תל אביב ותואר דוקטור (PhD) מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

 

הרצאות מבוקשות

ההרצאה תבחן באופן מעמיק יותר מהשיח התקשורתי המקובל, אך במונחים המובנים לכל, את האתגר שמציבה התוכנית הגרעינית האיראנית ואת הקשיים בהם נתקלת הקהילה הבינלאומית בניסיונה לעצור את איראן בדרכה אל הפצצה. הסוגיות שיידונו בהרצאה כוללות: מהו הבסיס לקביעה שאיראן מקדמת תוכנית גרעינית לצרכים צבאיים? מדוע הקהילה הבינלאומית לא מצליחה לשאת ולתת עם איראן בהצלחה בסוגיה הגרעינית יותר מעשור? מהם הקשיים המרכזיים והאם יש דרך להתגבר עליהם או שיש הכרח לעבור לאמצעים אחרים? מה המשמעות של תקיפה צבאית ומה המעמד של ישראל בהקשר הזה? האם יש לה תפקיד, ואם כן, מהו? מה הסכנה האמיתית של איראן גרעינית? האם מדובר באיום קיומי?
תוך כדי ההרצאה תהיה נגיעה גם בסוגיות נוספות, כגון יחסי ישראל-ארצות הברית; משטר ה-NPT; והרלבנטיות לדיון בנושא האיראני של היכולות הגרעיניות המיוחסות לישראל.

מה מניע מדינות לחתור לנשק גרעיני? מה הערך האסטרטגי של נשק גרעיני, ועל פי אילו אמות מידה ערכיות עלינו לבחון את הסוגיה? האם עלינו להתמקד בשיקולים ובאינטרסים של המדינה הספציפית, או אולי ערך השוויון בין המדינות חייב להנחות אותנו בהתייחסותנו לנשק המסוכן ביותר שפותח על-ידי המין האנושי?
הויכוח על הגרעין האיראני לעיתים קרובות מעלה שאלות אשר מחייבות אותנו להתמודד עם הדילמה הערכית, ולגבש עמדה בסוגיה. למשל, יש מי שישאל מדוע לישראל "מותר" ולאיראן אסור? האם לאיראן אין איומים שמצדיקים חתירה אל הגרעין? האם האינטרסים של מדינה אחת עדיפים על אלו של מדינה אחרת? ואולי יש הבדלים מהותיים בין מדינות שלא מאפשרים ליישם את ערך השוויון בהקשר הגרעיני.
בחינת הסוגיות העקרוניות תשמש לנו בסיס לבחינת מקרי מבחן מעולם המעשה – ביחס למדינות גרעיניות (וכמעט גרעיניות), וביחס למאמצי בקרת נשק בתחום הגרעיני.

למה כדאי להזמין הרצאה של אמילי לנדאו

ד"ר אמילי לנדאו  שנים חוקרת ומלמדת נושאים אסטרטגיים מורכבים, אך חשובים ומעניינים ביותר — הקשורים לנשק גרעיני. איראן, צפון קוריאה, וגם ישראל. ההערה הנפוצה ביותר מהקהל אחרי הרצאה שלה: תודה שהסברת לנו את הנושא באופן שאני עכשיו באמת מבין/נה! אז נכון שהרבה מדברים על הנושאים הללו, אבל הרצאה של ד"ר לנדאו תפתח לכם את העיניים, ותעשה קצת סדר בבלגן!

מרצים שאולי יעניינו אותך

אטילה שומפלבי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אטילה שומפלבי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת

גיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

גיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

אורלי וילנאי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - אמילי לנדאו