עו"ד דן שינמן מרצה

עו"ד דן שינמן

עו"ד דן שינמן - מרכז המרצים
עברית

קורות חיים

דן שינמן גדל בשכונת בורכוב בגבעתיים ולמד משפטים כעתודאי באוניברסיטה העברית בירושלים.

שירת בפרקליטות הצבאית תחת פיקודם של מי שהיו לאחר מכן שופטי בית המשפט העליון דליה דורנר ויעקב קדמי, מורי דרכו המקצועית בתחילתה.

דן שינמן היה סנגורם של אנשי ציבור רבים שהואשמו בפלילים, כמו שרי המשפטים -פרופ' יעקוב נאמן וחיים רמון, ראשי הערים רפי הוכמן ואריה גוראל.

היה סניגורם של אנשי העסקים גד זאבי וראשי בנק הפועלים במשפט הבנקאים.

הוא ייצג את עורך הדין דורי קלגסבלד במשפט תאונת הדרכים הקטלנית, וכן ייצג בחקירותיהם את אנשי העסקים יצחק תשובה, נוני מוזס ועוד רבים רבים אחרים.

בראשית דרכו הוא אף היה סניגורם על נאשמים בכמה משפטי רצח גדולים, כך שניסיונו וחוויותיו, במשך ארבעים שנות עבודתו, חבקו מגוון עצום של מקרים.

החלטתו של שינמן לפרוש לפני כעשור – בשיאה של הקריירה שלו כסניגור, כדי להפוך לסופר, הפתיעה את עולם המשפט. הוא דחה הצעות לשמש כיועץ משפטי לממשלה וכשופט בית המשפט העליון, והעביר את ניהול משרדו המשגשג לשתי עורכות הדין שטיפח משך שנים – נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, כדי שיוכל להתמסר לכתיבה ספרותית, להוראה אקדמית ולחינוך.

שני הספרים הראשונים הם רומנים: "ניתוח לב פתוח" ו"בין הקטבים", והשלישי, "הסניגור", הינו קובץ סיפורים קצרים מעולם המשפט הפלילי, המלווים בדברי הסבר על עולם מרתק זה.

בתוך ספריו נידונות גם דילמות אתיות-ציבוריות, שהחברה הישראלית מתמודדת עימהן גם בימים אלה, והמשפט עוסק בהן, כמו שחיתות ציבוריתו נורמות בעולם הכלכלי והעסקי.

הממשק בין דיסציפלינות שונות לבין עולם המשפט, כמו הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה, הכלכלה, הרפואה והתקשורת – מאפיין את שלושת ספריו.

במקביל, מזה קרוב לשלושים שנה, שינמן מלמד בפקולטות למשפטים את תורת ניהול המשפט הפלילי, והוא מרצה מבוקש מאוד בפני פורומים שונים

הרצאות מבוקשות

מנתח נודע עלול לאבד את עולמו מפני שהתפתה לרומן אסור, הלום קרב מאבד את עשתונותיו ברגע אחד ומסתבך במשפט רצח, עורך דין מפורסם נחקר בעבירת שוחד והפרת אמונים ומוצא את עצמו כעד מדינה נגד לקוחו וחברו וכו'.
בהרצאתו אודות ספרו האחרון הסנגור, מסביר דן עד כמה יש מן הסופר והספרות בעבודת הסנגור, המספר את סיפורו של הנאשם לבית המשפט. הוא עוסק הרבה בשאלה: עד כמה צריך הסנגור לדעת את האמת ולחתור אליה. שאלה זו מעסיקה מאד את הציבור והיא מרתקת ומורכבת. דן עוסק בחקירות המשטרה ובשאלה המרתקת – עד כמה יכול בית המשפט לסמוך על הודאת נאשם, כמו בפרשת רומן זדורוב, ברנס ואחרים. הוא דן בנושא החקירה הנגדית, שהיא גולת הכותרת והאמנות של מלאכת הסנגוריה, בהסבר ובניתוח התופעה של עדי מדינה ובנושאים רבים אחרים, שהם מלאי עניין ומעשירים את שומעיהם במידע חשוב.

הרצל והקמת המדינה

למה כדאי להזמין הרצאה של דן שינמן

ההרצאות של דן שינמן, כמו ספריו, משולבות בסיפורים מרתקים אשר כולם שואבים את השראתם מן המציאות.

ההרצאות אודות ספריו וחווייותיו, בעת שהגן על נאשמים במשפטים המפורסמים ביותר שנתקיימו בישראל.

"כל משפט הוא סיפור ודרמה אנושית, עמוס בים של רגשות, שנאה, קנאות ודילמות לאין ספור. רציתי בשלב זה של חיי לפרוש הצידה אל הכתיבה הספרותית, ולהביא לציבור, בדרך של סיפורת, עולם עשיר זה שצברתי במגדל התצפית המיוחד בו נמצאתי."

מרצים שאולי יעניינו אותך

אתגר קרת

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

דן דן בולוטין

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,כלכלה, עסקים, ניהול ומנהיגות

גיל שוחט

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,מוזיקה,מופעים

רועי גליץ

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,כלכלה, עסקים, ניהול ומנהיגות

חיליק מגנוס

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

מירי דוידוביץ

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

שרה אנג'ל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

רוני ססלוב

מרצה בנושאים: אוכל,בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,חגים ומועדים,פסח,ראש השנה,שבועות

order lecture by - דן שינמן