זהבה גלאון מרצה

זהבה גלאון

זהבה גלאון - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

יו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון, היא אחת המבטאות המובהקות, המוכרות והבולטות ביותר של אג'נדה ליברלית-סוציאל דמוקרטית בישראל, ונחשבת בעיני רבים לאישה המזוהה ביותר עם השמאל הישראלי.

במשך 35 שנות פעילות, בכנסת ומחוצה לה, גלאון הקדישה את חייה למאבק עבור זכויות אדם, זכויות נשים, זכויות מיעוטים וחברה דמוקרטית פלורליסטית, גם כאשר נדרשה לשלם מחיר פוליטי אישי על עמדותיה.

גלאון נבחרה לכנסת ב-1999. היא כיהנה כחברת כנסת במשך 16 שנה, מתוכן עשר שנים כיו"ר סיעת מרצ בכנסת ושש שנים כיו"ר מרצ. בתקופתה כיו"ר הכפילה מרצ את כוחה בכנסת, והפכה למפלגה המזוהה ביותר עם זכויות אדם, התנגדות לכיבוש ומאבק בכפייה דתית.

גלאון הייתה חברה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בוועדת הכספים, בוועדה למעמד האישה, בוועדת החוקה ובוועדת הכנסת.

למרות שגלאון לא כיהנה מעולם כשרה בממשלה, היא נבחרה שוב ושוב לרשימות המשפיעים על הכלכלה הישראלית. היא זכתה באות התנועה לאיכות השלטון על מאבקה לפירוק הריכוזיות במשק ונגד החיבור של הון-שלטון, ובפרס אומ"ץ על מלחמתה למען צדק חברתי.

גלאון זכתה גם באות יקירת הקהילה הלהט"בית על פעילותה למען שוויון זכויות מלא לקהילה בישראל. ונשיא המדינה העניק לגלאון את עיטור המאבק בסחר בבני אדם. בנימוקי ועדת הפרס נכתב כי "גלאון היא פורצת דרך […] שמילאה תפקיד היסטורי במאבק בסחר בבני-אדם".

גלאון זכתה גם בפרס "מהאטמה גנדי" על פעילותה למען שלום וזכויות אדם; היא קיבלה את פרס "הנשיא קרטר לזכויות-אדם" בשם ארגון "בצלם", שהיא הייתה המנכ"לית המייסדת שלו. על פעילותה למען נשים וקידום שוויון מגדרי קיבלה גלאון את פרס "נשים מבטיחות" מהמועצה האמריקנית של נשים יהודיות (NCJW).

גלאון, עלתה ארצה מברה"מ לשעבר בגיל 4. בעלת תואר B.E.D בחינוך מיוחד מהמכללה האקדמית בבית ברל, תוארM.A  בפילוסופיה של החינוך מהאוני' העברית, וסיימה לימודי דוקטורט במגדר באוני' בר-אילן (בלי כתיבת תיזה).

גלאון ממשיכה בפעילותה הציבורית גם לאחר שפרשה מהכנסת, והיא נחשבת כיום לדמות מובילה בהנהגת המחנה הפלורליסטי-דמוקרטי בישראל. היא ממשיכה במאבק למען זכויות אדם וזכויות מיעוטים, למען שלום ועבור דמוקרטיה ישראלית, תוססת, מגוונת ופתוחה יותר.

הרצאות מבוקשות

כיצד ביצרו ההון-שלטון-עיתון בישראל מוקדי כוח פוליטיים, כלכליים ותקשורתיים, וכיצד בכל זאת אפשר לעמוד מול מוקדי הכוח הללו, לנצח ולהיאבק לצדק חברתי.

מקרי בוחן: דנקנר, אלוביץ ופישמן

כיצד הפך דווקא המאבק למען זכויות נשים, ובעיקר המאבק לזכות האישה על גופה (אלימות נגד נשים, תקיפה מינית, שורדות סחר בנשים וזנות), לאחד המאבקים המצליחים בישראל, על אפן וחמתן של שורת קואליציות שמרניות, דתיות-חרדיות, ומה הסכנות שעומדות בפני המאבק הזה כיום.

 

איך קרה שאנחנו שולחים את חיילינו שנה שנה למשימות בשטחים, אבל בכנסת אף אחד לא מוכן לדבר על זה? האם באמת רוב העם ימני? ומה הסיכוי של השמאל לחזור לשלטון? מאחורי הקלעים של המאבק בין שמאל לימין בישראל על עתיד השטחים.

למה כדאי להזמין הרצאה של זהבה גלאון

כמי שעמדה בחזית של מאבקים פוליטיים ואזרחיים רבים, גלאון – בהופעה בוטחת ומרתקת – גוללת את הסיפור שלא סופר מעולם של המאבקים הללו: כיצד אידיאולוגיה הופכת לסחר חליפין ומה באמת משמן את גלגלי השיניים של מערכת החקיקה בישראל.

order lecture by - זהבה גלאון