יצחק אילן מרצה

יצחק אילן

יצחק אילן - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

יצחק אילן נולד בעיירה קטנה בגאורגיה. הוא נצר של משפחת רבנים ידועה בגאורגיה. יצחק אילן עלה לארץ כחודשיים לפני מלחמת יום הכיפורים, בהיותו בן 17. לאחר שרות צבאי, אותו סיים בדרגת סגן בנ"מ, חיל האוויר, תכנן למודים אקדמיים, אך שיחת טלפון קצרה ומסתורית בערבו של יום אביבי שינתה את חייו. האיש, שהזדהה כעובד משרד הביטחון, ביקש להיפגש עם יצחק כדי להציע לו "עבודה מעניינת". בפגישה, שאליה הגיעה מתוך הסקרנות, להפתעתו הגמורה, הוצע לו לעבוד במחלקה לסיכול ריגול רוסי בשב"כ. יצחק אילן בעל תואר ראשון בכלכלה, במדעי המדינה ובסוציולוגיה של אוניברסיטת בר-אילן ובעל תואר שני בלימודי דיפלומטיה ולימודי ביטחון של אוניברסיטת תל אביב.

את העבודה בשב"כ החל ב-1982 במחלקה לסיכול ריגול רוסי. כעבור 3 שנים ביקש לעבור למגזר הערבי. לאחר לימוד השפה הערבית וקורסי הכשרה הוא הוצב כחוקר בצוות חוקרים באזור רמאללה, שעיקר עיסוקו היה חקירת חשודים בטרור. הוא טיפס בסולם הדרגות ובין היתר התמחה גם כבודק פוליגרף ולאחר שמילא תפקידי ראש צוות חוקרים וסגן ראש יחידת החוקרים מונה כראש המחלקה לסיכול טרור ברצועת עזה ובנגב. הוא ריכז את מבצע חיסולו של יחיא עייאש, שחוסל בינואר 1996 ברצועת עזה.
כמה חודשים לפני תחילת אינתיפאדה שניה הוא מונה כמפקד כוחות השב"כ בשומרון(מקביל לדרגת תת אלוף בצה"ל). את התפקיד מילא עד סוף 2003. מדובר בתקופה של התמודדות של השב"כ עם פגועי התאבדות קשים ומבצע "חומת מגן".
מתחילת 2004 שימש יצחק למשך 3 שנים בתפקיד ראש אגף חקירות בשב"כ (מקביל לדרגת אלוף בצה"ל). תחת אחריותו היו כל החקירות שהשב"כ מבצע בתחום הטרור, הריגול, חשיפת סודות מדינה וחקירות ביטחוניות רגישות אחרות. עד מאי 2010 הוא מילא עוד שני תפקידי ראש אגף בשב"כ: ראש האגף מטה לסיכול טרור וריגול ערבי/אירני וראש אגף לסיכול טרור יהודי וריגול לא ערבי/איראני.
במאי 2010 מונה לסגן ראש השב"כ וכעבור שנה התמודד על תפקיד ראש השב"כ. לאחר המינוי של יורם כהן לראש השב"כ, החליט לפרוש ומאז הוא עוסק בייעוץ ביטחוני בארץ ובחו"ל.

הרצאות מבוקשות

מדוע אנשים בכלל מודים בחקירה? מדוע אנשים מודים הודאות שווא? מה המחנה המשותף לכל הודאות שווא? חשיבותה של ההודאה בחקירות ביטחוניות והחקירות פליליות. מה עושים כדי למנוע הודאות שווא? ניתוח פרשיות מחקירות מהעבר ומההווה (ובכלל זה פרשת רצח תאיר ראדה).

האירועים שהובילו להתפרצות האינתיפאדה. המאמץ המדיני והביטחוני להתמודד עם האירועים בתחילת הדרך. מבצע "חומת מגן": החלטות חשובות מאחורי הקלעים. שינוי בהתמודדות של השב"כ לאחר "חומת מגן". דעיכת האינתיפאדה ביו"ש. האם דבר כזה יכול עוד להתרחש?

מהם המאפיינים של טרור יהודי בישראל? מהו "תג מחיר"? ממתי החלו בפעולות "תג מחיר"? מיהם פעילי "תג מחיר"? מה הסכנה הטמונה בפעולות "תג מחיר"? מדוע גורמי אכיפה מתקשים להתמודד מול פעולות "תג מחיר"? מה צריך לעשות כדי להתמודד יותר טוב מול פעולות "תג מחיר"?. ניתוח סיכול פעילות טרור על הצלחותיו ועל כישלונותיו בתקופה אחרונה.

מהם המאפיינים הייחודיים של איסוף מודיעין לסיכול טרור בעידן הנוכחי? הפעלת סוכנים בתחום סיכול טרור. האיסוף הסיגינטי והוויזינטי. תפקיד החקירות בסיכול טרור ולבסוף תרגום המודיעין לסיכול. ניתוח הצלחות וכישלונות של סיכול טרור בעולם עידן הנוכחי(הטרור הפלסטיני, הטרור האיראני והחיזבאללה, הטרור של אל-קאעידה ושל דאע"ש).

למה כדאי להזמין הרצאה של יצחק אילן

בהרצאותיו פותח יצחק צוהר לעולם המסתורין של חקירות ביטחוניות עלומות, סיכול טרור וריגול, עולם שבו תמיד רב הנסתר על הגלוי והמציאות עולה על כל דמיון.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אטילה שומפלבי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אטילה שומפלבי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת

גיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

גיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

אורלי וילנאי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - יצחק אילן