ליאור דיין מרצה

ליאור דיין

ליאור דיין - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

בנם של השחקנית קרוליין לנגפורד והבמאי אסי דיין. כשהיה בן 17 פרסם ספר שירה בשם "take away". גיל שמונה עשרה הביא איתו את חובת הגיוס לצה"ל, שם שירת ליאור בחיל האוויר לתקופה קצרה של שמונה חודשים, לאחריה השתחרר מהשירות (החלטה עליה הוא מתחרט עד היום, לא במישור הציוני-לאומי, אלא יותר במישור הפרטי- משום שאותה השתמטות סימנה קו ברור בחייו של השתמטות מכל מה שמעט קשה). לאורך השנים כתב ליאור טורים אישיים המתארים את חייו בעיתונים ובאתרים רבים, ביניהם: "וואלה!", "זמן תל אביב", "העיר", ״מעריב״, ״הארץ״ ועוד. מאביו הוא קיבל את חדוות הכתיבה, אך יחד איתה הגיעה גם חדוות הסמים. ליאור נודע כמי שייצר שערוריות רבות הקשורות בסם הריטלין ובשנת 2008 נגמל סופית לאחר ששהה שנה וחצי במרכז גמילה בלוס אנג'לס. בשנת 2012 הוציא ליאור את ספרו השני "אנשים מעדיפים לטבוע בים", ספר ובו תשעה סיפורים קצרים אותם כתב במכון הגמילה. מאז אותה גמילה ליאור התראיין וכתב רבות על חוויותיו וחייו האישיים ואף נחשף לגמרי בתכנית הדוקו ריאלטי "מחוברים", שם תיעד את חייו מול מצלמה ביתית. כמו כן הנחה תכנית ראיונות אישית בשם "ליאור דיין מחובר" ב-HOT ויצא לבקר במקומות המסוכנים, המשוסעים והנפיצים ביותר בעולם במסגרת התכנית ״חוצה גבולות״ ששודרה בערוץ 20. בין היתר ביקר בקוריאה הצפונית, עיראק, קטאר. הוא בעל טור אישי במגזין "סופהשבוע" של "מעריב" ובימים אלו, סדרה שכתב על החיים במחלקה פסיכיאטרית בשם "נורמאלי" נמצאת בשלבי עריכה ועתידה לצאת במהלך השנה הבאה.

הרצאות מבוקשות

קוריאה הצפונית היא המדינה המסוגרת והמבודדת ביותר בעולם וזה מה שהופך אותה לאחד המקומות המסקרנים ביותר על פני הגלובוס. במהלך שהותי במדינה נחשפתי לפער העצום שיש בין מה שאנחנו יודעים על המקום, הדברים שהמדיה מזינה אותנו לגבי המקום, לבין מה שהוא בפועל. ובדיוק על הפער הזה בדיוק אני אדבר בהרצאה.

 

בסופו של דבר את הבלימה והמאבק האמיתי בכוחות דאע״ש שאיימו לכבוש את המזה״ת עשו הכורדים. במהלך שהותי בטריטוריות הכורדיות בצפון עיראק נחשפתי לגודל הזוועות שדאע״ש עוללו כשביקרתי במחנות הפליטים של אנשים שדאע״ש כבשו את כפריהם ושחטו את בני משפחותיהם, והתלוויתי לכוחות הכורדיים המזויינים בחזית מול דאע״ש- שם חזיתי בזוועות המלחמה הפעילה מול כוחות הרשע של דאע״ש. בנוסף לזה במהלך ביקוריי במקום גיליתי נקודה מפתיעה: ההערצה והכבוד שרוחשים הכורדיים למדינת ישראל הקטנה שהצליחה לעשות את הבלתי יאומן ולהקים לעמם מדינה עצמאית. הכורדים הם בני הלאום הגדול ביותר בעולם, 45 מיליון איש, שאין להם מדינה משלהם. והם רואים בישראל דוגמה ומודל להשגת היעד הנכסף. כמו כן חשוב לציין את הקשרים הסודיים בין ישראל והכורדים שנרקמו אי-שם בשנות ה-60 כשישראל שלחו יחידות מיוחדות לחבל הכורדי שאימנו את הכוחות הכורדיים בלחימת גרילה. וכל מי שמכיר את העם הכורדי ידע להגיד שהכורדים אינם אנשים שישכחו מאחור את מי שעזר להם.

למה כדאי להזמין הרצאה של ליאור דיין

כבר מאז אמצע המאה שעברה נהוג לומר ב״עמק״ על בני משפחת דיין שהם ״שקרנים ואמיצי לב״. ליאור דיין בהחלט ניחן באותה תכונה משפחתית של אומץ לב (ולגבי השקרנות, כל הרצאה מגובה בחומרים מתועדים כהוכחה לכך שמדובר באמת מוחלטת) וכך הוא הצליח להגיע למקומות שאנשים מעטים הגיעו אליהם. הוא היה בין הישראלים היחידים שדרכו אי-פעם בצפון קוריאה, הצטרף לכוחות ״הפשמרגה״ (הכוחות המזוינים של הכורדים בצפון עיראק) במאבקם בחזית נגד דאע״ש, ביקר בלב קטאר, התלווה לבכירי הממשל בצ׳צ׳ניה וירה באקדח מצופה זהב שנתן לו שר התקשורת הצ׳צ׳ני, וחקר את שורש הסכסוך הישראלי-פלסטיני בביקוריו שבגדה המערבית. ואת כל זאת הוא עשה בגישה הכל-כך אישית שלו, בסגנון הלא-פורמאלי, תוך כדי שהוא נשאב אל נושא הסיקור וחווה את חייהם של האנשים בשטח. ליאור דיין איננו עיתונאי קלאסי- גם לא מתיימר להיות כזה- ובזה יתרונו. הוא אוחז בתפיסה של עיתונות מז׳אנר הניו-ג׳רנליזם, תפיסה שאומרת שהאישי הוא תמיד חלק מהסיקור ועולמו הפרטי של העיתונאי בשטח הוא חלק בלתי-נפרד מהסיקור. כלומר, שכשליאור דיין מגיע אל המקומות הנפיצים, המוזרים, המסוכנים, המשונים והאכזריים ביותר בעולם הוא מדווח לא רק על הנעשה בשטח, אלא גם על הנעשה בתוכו: על פחדיו, חששותיו, בעיותיו ושאר רגשותיו. ובזה ייחודו.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אתגר קרת הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אתגר קרת הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

דן דן בולוטין הרצאות - מרכז המרצים לישראל

דן דן בולוטין הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

גיל שוחט הרצאות - מרכז המרצים לישראל

גיל שוחט הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,מוזיקה,מופעים

רועי גליץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

רועי גליץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות

חיליק מגנוס הרצאות - מרכז המרצים לישראל

חיליק מגנוס הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

מירי דוידוביץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מירי דוידוביץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

שרה אנג'ל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שרה אנג'ל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

רוני ססלוב הרצאות - מרכז המרצים לישראל

רוני ססלוב הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אוכל,הרצאות בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,חגים ומועדים,פסח,ראש השנה,שבועות

order lecture by - ליאור דיין