פרופ' אביחי מנדלבליט מרצה

פרופ' אביחי מנדלבליט

אביחי מנדלבליט - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית

קורות חיים

פרופ' אביחי מנדלבליט שירת במגוון תפקידים בפרקליטות הצבאית וביחידת בתי הדין הצבאיים בצה"ל משך 26 שנה, לרבות בשני תפקידים שיפוטיים בעזה ובפיקוד הדרום, כסגן התובע הצבאי הראשי, כסנגור הצבאי הראשי, כסגן הפרקליט הצבאי הראשי וכפרקליט הצבאי הראשי עד לפרישתו בדרגת אלוף בשנת 2011. עם פרישתו שימש כחוקר בכיר במכון למחקרי לאומי והשלים את לימודי הדוקטורט בנושא "לוחמת משפט ומדינת ישראל- ניסיון העבר ומבט לעתיד" בהנחייתה של פרופ' יפה זילברשץ. ב-2013  מונה לתפקיד מזכיר הממשלה ולאחר 3 שנים מונה לכהן כיועץ המשפטי לממשלה במשך 6 שנים. ב-2022 פרש מתפקידו ולאחרונה הוא משמש כחבר סגל בכיר באוניברסיטת בר אילן.

במסגרת תפקידו כפצ"ר עסק, בין השאר, באירועי לחימה משמעותיים דוגמת מלחמת לבנון השנייה, מבצע "עופרת יצוקה" בעזה ואירועי המשט הטורקי. הוא הופיע בשתי ועדות בדיקה ממשלתיות מרכזיות (דוח וינוגרד בעקבות מלחמת לבנון השנייה ודוח טירקל בעקבות אירועי המשט).

כיועץ משפטי לממשלה עמד במסגרת אחריותו כתובע הכללי על שמירה על עצמאותה של מערכת אכיפת החוק ועסק, בין היתר, בתיקים בולטים דוגמת חה"כ אורן חזן, באסל גאטס, פאינה קירשנבאום, דוד ביטן, תיקי "האלפים"- ראש הממשלה בנימין נתניהו ואחרים, השרים אריה דרעי, חיים כץ ויעקב ליצמן. בתחום הייעוץ עסק בסוגיות רבות, ובין היתר, בחוק היועמ"שים, מינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה, חיסון אסירים נגד נגיף הקורונה, איכוני השב"כ במסגרת ההתמודדות עם נגיף הקורונה, חוק יסוד הלאום, חוק ההסדרה, במישור הבינלאומי- המאבק נגד מאמצי החרם והדה-לגיטימציה של מדינת ישראל וביה"ד הפלילי הבינלאומי בהאג.

הרצאות מבוקשות

עם כינון המנדט הבריטי לפני למעלה מ-100 שנה הונחו היסודות למוסד הייחודי של היועץ המשפטי לממשלה. הבסיס למוסד היה המסורת הבריטית בת מאות השנים, שראתה במוסד זה אבן יסוד בכינון שלטון החוק, שהינו נשמת אפה של הדמוקרטיה הליברלית.

גם האבות המייסדים של מדינת ישראל בשיתוף עם נשיאי ושופטי ביהמ"ש העליון אימצו קו חשיבה יסודי זה וראו במוסד זה גוף עצמאי וא-פוליטי, שמשקף את הדין לדרג הנבחר וככזה גם קובע עבורו את הדין. הם גם אימצו את מודל "הכובע הכפול", (דהיינו גם אוכף דין וגם מייעץ). ככזה מוסד היועץ המשפטי לממשלה היווה בראייתם קו הגנה מרכזי בשמירה על ערכי מגילת העצמאות, שבאו לבסס את הדמוקרטיה הצעירה במדינת ישראל.

עם זאת, תפישה יסודית זאת לא עוגנה מעולם בחקיקה, אלא נסמכה בעיקרה על מסורת ארוכת שנים ועל פסיקת ביהמ"ש העליון. לכן, היא גם אותגרה במספר הזדמנויות, וגם כיום יש מי שמנסה לאתגר אותה, ואף ביתר שאת.

בסקירה זו יציג וימחיש תפישה יסודית זאת, את המחלוקות לגביה ואת הניסיונות הבולטים לאתגר אותה משך השנים, בדגש על האירועים האקטואליים האחרונים. במסגרת הסקירה גם ישלב ויציג את תפקידיו של היועץ המשפטי לממשלה (מודל "חמשת הכובעים" אותו טבע היועמ"ש ונשיא ביהמ"ש העליון (בדימוס) מאיר שמגר), הכל תוך המחשה באמצעות אירועים אקטואליים את הדרך בה משמש היועץ המשפטי לממשלה כקו ההגנה הראשון של הדמוקרטיה במדינת ישראל.

 

המלחמה המודרנית שינתה את פניה. במקום מלחמות בין שחקנים מדינתיים (אם כי לגם כאלה עדיין מתנהלות- כמובן הדוגמה המובהקת ביותר היא מלחמת רוסיה- אוקראינה), העימותים המזוינים המודרניים מתאפיינים בעימותים א-סימטריים בין צבאות טרור לבין מדינות (דוגמת העימותים בין ארה"ב ובנות בריתה נגד הטליבאן, אל קאעידה, דעא"ש וארגוני ג'יהאד עולמי נוספים; סעודיה ובנות בריתה נגד החות'ים; וכמובן מדינת ישראל נגד החמאס, הגא"פ וחיזבאללה).

בסקירה נציג ונמחיש איך בסוג עימותים א-סימטריים אלה הצד הלא-מדינתי מאתגר את הצד המדינתי בכך שהוא מפר במכוון את כללים היסודיים ביותר של דיני הלחימה, בעיקר בדרך של עירוב של לוחמים ומטרות צבאיות עם אזרחים ובתקיפה מכוונת בלתי מבחינה של אזרחי הצד המדינתי. משנפגעים אזרחים בשל אסטרטגיה פסולה זאת, הצד הלא מדינתי מנהל מערכה תקשורתית ומשפטית נגד הצד המדינתי בטענה שקרית שהוא זה שמפר את דיני הלחימה. כך המערכה עוברת מעזה או לבנון למסכי הטלוויזיה והרשתות החברתיות באירופה ובארה"ב מחד גיסא ואל מוסדות האו"ם, דוגמת מועצת זכויות האדם בז'נבה, ואל בתי המשפט המדינתיים באירופה והבינלאומיים בהאג מאידך גיסא.

המטרה האסטרטגית היא לא רק להביא למעצר ולשיפוט של בכירים ישראלים בבתי משפט מחוץ למדינת ישראל, אלא גם לפגוע אנושות בלגיטימציה של מדינת ישראל ולהפוך אותה למדינה מצורעת באמצעות אותה תעמולה שקרית כאילו מדינת ישראל היא זו שמפרה את דיני הלחימה, בעוד שהאמת היא הפוכה.

בסקירה נציג, אפוא, את שתי החזיתות המודרניות שהתפתחו בסוג לחימה א-סימטרית זאת: החזית התקשורתית-תודעתית והחזית-המשפטית (לוחמת משפט), תוך המחשה בדוגמאות אקטואליות עד כמה שתי חזיתות חדשות אלה חיוניות לניצחון בלחימה המודרנית.

עוד נציג את הדרך המתוחכמת בה מתנהל העימות המשפטי במישור התהליכי והמהותי, לרבות המחשת האיום והמענה האסטרטגי והקונקרטי שניתן בדוגמאות בולטות דוגמת מלחמת לבנון השנייה, מבצע "עופרת יצוקה" בעזה  והמשט הטורקי ועוד.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים,השראה,זוגיות,מוזיקה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מופעים,צחוק והומור,קיימות ויזמות חברתית

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,פסח,צבא ומדינה,ראש השנה

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,השראה

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הנחיית אירועים,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,השראה,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,משפט ומדינה,פסח,ראש השנה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות לנשים,השראה,מרצים לחוגי בית

order lecture by - אביחי מנדלבליט