אירי ריקין מרצה

אירי ריקין

אירי ריקין - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

מרצה לפילוסופיה ויוצר דוקומנטרי , בין תכניותיו: "משפחה מאושרת בששה שעורים", "בקרוב אהבה", "18", "רוצחים" ועוד…
בעל תואר ראשון בהצטיינות בהיסטוריה כללית ותואר שני בהצטיינות בהיסטוריה של הרעיונות ורומנטיקה גרמנית, מטעם האוניברסיטה העברית.
מרצה לפילוסופיה, תרבות וספרות בתכנית ללימודי חוץ של אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית. זוכה פרס עקב טלמון למחקר היסטורי מטעם האוניברסיטה העברית (1987) ופרס לביקורת ספרותית בעיתונות היומית ע"ש מרדכי ברנשטיין מטעם התאחדות הוצאות הספרים (1995).

הרצאות מבוקשות

שלושה שיעורים שלימדה אותנו מגפת הקורונה על החיים, המוות וכל מה שביניהם.
שעור ראשון: על חטא הגאווה.
שעור שני: על הפחד והלא נודע.
שעור שלישי: על גורל ומזל.

הרצאה על הספר 'הנסיך הקטן' ועל מה הוא יכול ללמד אותנו על החיים.
מה מלמד אותנו ספר הילדים הנקרא בעולם על טבע האדם, משמעות החיים,אהבה שאינה תלויה בדבר, ערכים והשקרים שאנחנו מספרים לעצמנו כדי לשרוד את החיים.
ההרצאה תפרום את חוטי הקסם המחברים בין מסעותיו של הנסיך הקטן לעיקרי הפילוסופיה הקיומית, מבית מדרשם של סרן קירקגור, ז'אן פול סארטר ואלבר קאמי: הפילוסופים שביקשו למצוא פשר לקיום האנושי בעידן שאחרי מות
האלוהים.

אובססיית האושר היא הפרדוקס של המאה ה-21. מצד אחד חיינו הם כמו תכנית כבקשתך: יש לנו חופש לחיות בכל צורה שנבחר, נגישות בכף היד לכל הידע בעולם וגם לא מתים כבר מדלקת גרון. מצד שני הפך הדיכאון לגורם מוות שלישי אחרי סרטן ומחלות לב. בהרצאה נבדוק למה כשהכל מדהים אף אחד לא מרוצה, למה מתכוני האינסטנט לאושר לא באמת עוזרים, ואיך אפשר בכל זאת להיות מאושרים דווקא כשהכי פחות מנסים.

איך הפכו זוגיות והורות לפרויקט בלתי אפשרי? איך אפשר לאהוב כל החיים? האם ילדים זה שמחה? אילו נשים מאריכות ימים? האם יש מתכון להורים טובים? למה אנחנו מחנכים את ילדינו עם שקרים? והאם אנו באמת רוצים שילדינו יהיו "רק מאושרים"? בהרצאה נבחן את השאלות הללו בהן רבים נתקלים.

מתי ולמה בדיוק התחלנו לאהוב? למה סקס עושה לנו נעים, אבל גם הרבה רע? איך אנחנו בוחרים את מי לאהוב? איך הפכה רומנטיקה למוצר צריכה? ולמה לא מתים היום מאהבה?

פעם העולם היה מקום הרבה יותר פשוט לחיות בו: גם אם היינו נרדמים למאה שנה, שום דבר מהותי לא היה באמת משתנה. היום אנו נרדמים לחמש דקות וכבר יש לנו חמישה כפתורים חדשים, שאין לנו מושג מה הם יודעים לעשות בעולמנו…בהרצאה נבדוק איך הפך האדם לאלוף העולם באולימפיאדת החיים? איך משנה הטכנולוגיה את מערכת ההפעלה הרגשית של החיה האנושית? איך הפכו החיים לחוג צילום? למה הפכו חתולים לגיבורי תרבות? למה אנחנו מפחדים מבדידות? האם נפסיק להיות "ילודי אשה בשר ודם" ? והאם יום אחד תהיה אפליקציה של אושר או מסך מגע שייגע גם בנו?

 

האם אלוהים ברא את האדם, או שמא האדם המציא את האלוהים? על דמותו של אלוהים כגיבור טרגי, שמתחיל את ספרו האוטוביוגראפי כשהכל נעשה בדברו, אבל מפעל חייו מתפרק שוב ושוב, ועל ההבדל בין אלוהי הפילוסופים, אלוהי הדתות ואלוהי המשוררים. בהרצאה סוקר אירי הוכחות פילוסופיות ("חילוניות") לקיום האלוהים ודן בשאלות כגון: האם אתיאיזם אינו בעצמו סוג של דת? איך השפיע מותו של אלוהים על החברה האנושית, שבפעם הראשונה סוגדת רק לעצמה? אילו תחליפים המצאנו לאלוהים, והאם אנו מסוגלים באמת לחיות בלי להאמין?

ההרצאה בוחנת את מגוון "האיומים" המשחרים לפתחה של תרבות הקריאה האנושית. במסגרת ההרצאה נברר את סגולותיה של הספרות כתעודת זהות של התודעה האנושית – כל הדברים שאנחנו מסתירים לפעמים גם מעצמנו, מתחת לכל העמדות הפנים. עוד נשאל האם תמונה אחת אכן שווה אלף מלים? האם הרגלי קריאה מפותחים של אדם/חברה, מבטיחים בני אדם מאושרים, חכמים וטובים? האם ייעלם הספר מהעולם בעידן הצ'יפ-קליפ?

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,הרצאות מצחיקות,הרצאות על זוגיות,הרצאות קיימות ויזמות חברתית,מוזיקה,מופעים

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,פסח

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

 אירי ריקין

אירי ריקין

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות על זוגיות

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,פסח

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - אירי ריקין