איתי אנגל מרצה

איתי אנגל

עברית , אנגלית

קורות חיים

כתב מערכת ׳עובדה׳, שידורי 'קשת'. זוכה ׳פרס סוקולוב׳ – הפרס הגבוה ביותר לעיתונאות בישראל. ב 30 השנים האחרונות כיסה כמעט כל קונפליקט על פני כדור הארץ. בין היתר דיווח מסוריה, עירק, אפגניסטן, פקיסטן, קונגו, רואנדה, צ׳צ׳ניה, האיטי, מצרים, בוסניה, קוסובו, צפון אירלנד, עזה, תוניסיה, לוב, לבנון ועוד… הוא זכה חמש פעמים בפרס 'פורום היוצרים הדוקומנטריים' על סרטיו אודות המהפכות במזה"ת. איתי אנגל מרצה על סכסוכים בעולם באוניברסיטאות בישראל ובחו"ל. הוא אחד מ 18 עיתונאים מרחבי העולם שזכו למילגה מיוחדת (fellowship) מטעם אוניברסיטת מישיגן, ארה"ב. בצד עבודתו העיתונאית הקים איתי אנגל ארגון לסיוע לנשים הנאנסות במלחמת האזרחים בקונגו בדרך של משלחות סיוע מיוחדות של גניקולוגים ישראלים לשדות הקטל.

הרצאות מבוקשות

אז אומרים שדאע״ש מת…. כבר בתחילת ההרצאה נבין שהידיעות על מות דאע"ש היו מוקדמות מדי. נראה איך הג'יהאדיסטים של דאע"ש מחכים לשעת כושר לתקוף שוב, אבל כעת, כמו כולנו, הם בהלם לנוכח התחזקותם של השיעים במזה״ת הפועלים בחסות איראן. איתי אנגל, זוכה פרס סוקולוב לעיתונאות, יוביל אותנו בקטעי תיעוד בלעדיים דרך עירק, סוריה, לבנון, איראן, סעודיה, תימן ורוסיה על מנת להבין את מערך הכוחות החדש בשכונה שלנו. מפות דינמיות ימחישו כיצד איראן שולחת זרועות עד הגבול שלנו, איך היא מפעילה את החיזבאללה ואיך זה הולך להשפיע על המלחמה הבאה שלנו. מיהם השיעים? האם תצליח איראן לחולל מהפכה שיעית היסטורית במזרח התיכון? איך היא מתכננת להפיל את המשטר בערב הסעודית האויבת הגדולה שלה? נבין גם למה רוסיה של פוטין משתפת פעולה עם השיעים ומשקיעה כל כך הרבה כדי לשמור על אסד בשלטון בסוריה, איתי אנגל, הכתב הישראלי היחיד שמסקר את הקונפליקטים במזה"ת ובעולם כבר למעלה מ 25 שנה, יביא לנו מהשטח תמונת מצב עדכנית לימים אלה לנו אודות הכוחות החדשים שעולים בשכונה שלנו ואיך מתפרקת מפת המזה"ת שהכרנו.

"כל הסימנים אומרים לך: אל תתקרב לשם. זה בלתי אפשרי. זה ייגמר רע ומר מבחינתך. אין שום סיכוי שתצא מזה בשלום.אבל אתה מחליט כן ללכת. ולחשוב אחרת מכפי שכולם חושבים. להשיג דברים שאחרים לא ישיגו" בהרצאה, מספר איתי אנגל אודות אחורי הקלעים של עבודתו באיזורי סכסוך כמו סוריה, עירק, אפגניסטן, לבנון, קוסובו, בוסניה, רואנדה, קונגו, עזה, מחוזות דאע"ש ועוד. ההרצאה עוסקת בצורך לחשוב אחרת, הן מבחינה טכנית והן פסיכולוגית, ומסבירה מדוע התנהגות שלכאורה נראית לא הגיונית ומנוגדת לכל האינסטינקטים היא המוצא היחיד, הן להישרדות והן לפריצת דרך והצלחה. התמודדות עם מצבים שלכאורה בלתי אפשריים.  איך כישראלי הוא נכנס למקומות שישראלים אינם רצויים בהם וכיצד הוא מתפקד בין ג'יהאדיסטים סונים, שיעים, טליבנים ושאר מיליציות. על העבודה לבד ללא אנשי צוות, על הסיטואציות שבהן היה נתון, ההתמודדות עם איומים ועם פחד, על הצורך לאלתר ולחשוב מחוץ לקופסא והדילמות באזורים כה קשים וטעונים.הרצאתו מלווה בקטעי תיעוד בלעדיים מעומק השטח באותם אזורי מלחמה

ההרצאה מיועדת בין היתר גם לחברות ומנהלים שמנסים לחשוב מחוץ לקופסא

 

אפגניסטן שוב חוזרת לכותרות, שוב בנסיבות לא משמחות. עושה רושם שהטליבאן, האירגון שסיפק מקלט לאל קעידה ואוסמה בן לאדן, עומד להשתלט שוב על המדינה, למרות שארה"ב השקיעה את כל כוחה במשך 18 השנים האחרונות כדי להביס אותו. אפגניסטן היא למעשה המקום שבו נולד הג'יהאד העולמי. משם הגיעו הרעיונות שהביאו ל 9/11 ונפילת התאומים ששינו למעשה את העולם כולו. תוך קטעי תיעוד של המרצה מאפגניסטן נתוודע לרעיונות הג'יהאד ולהסטוריה המרתקת של המדינה שמצליחה להביס שוב ושוב את כל המעצמות שמנסות להתערב בענייניה.

על רקע רעיון ה'ברקזיט' – הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי, מרחפת סכנה על הסכם שלום נדיר שהושג בצפון אירלנד בין הקתולים לפרוטסטנטים. זה סכסוך הקשור לדת, להיסטוריה, למתנחלים, לצבא כיבוש ולשאלה – "למי שייכת האדמה הזו"? נשמע מוכר? יש הרבה קווים מקבילים לסכסוך שלנו. ויש גם דברים שממש לא. ואחד הדברים הבולטים שלא: צפון אירלנד הוא סכסוך ששני הצדדים הצליחו לפתור בהסכם שלום. וגם הסכם השלום הזה שונה מזה שעליו מדברים באזור שלנו. בהרצאה נחזור להסטוריה של בריטניה ואירלנד ולשאלות הבסיסיות של  'איך נולדים עמים, מדינות ושפות'. נבין את הסכסוך בצפון אירלנד ונתהה מדוע הוא מהווה חומר לסרטים בהוליווד וללהיטים של U2. איך נוצר מצב שבו יש יותר אירים בארה"ב מאשר באירלנד וכיצד הם התמקמו בעמדות המפתח הכי חשובות בממשל. האם הסכם השלום בצפון אירלנד הוא מודל למשהו שיכול להצליח בשכונה שלנו?

"יש אנשים שחושבים שכדורגל זה עניין של חיים ומוות. הם טועים. זה הרבה יותר מזה…."- ביל שאנקלי, מנג'ר מועדון הכדורגל של ליברפול

איתי אנגל, העיתונאי הישראלי שסיקר כמעט כל סכסוך על פני כדור הארץ, חובר לנדב יעקבי, מבכירי פרשני הספורט בישראל, כדי לספר על איך כדורגל הביא למאבקי עצמאות, בריתות בין עמים, מהפכות, ואף מלחמות. בין השאר יספרו אנגל ויעקבי על אוהדי ברצלונה ומאבקם לעצמאות קטלוניה מספרד ונבין מדוע הלוחמות הכורדיות בסוריה, בחזית מול דאע"ש, מזוהות עם המאבק הקטלני. נדבר על פרנקו ומוסוליני, הרודנים האכזריים שהבינו את חשיבות הכדורגל עוד בשנות ה-30; על הקשר בין הפלת משטר מובארק לאוהדי הכדורגל במצרים,  נראה תיעוד בלעדי מפגישתו של אנגל עם ארקאן, מי שהיה האוהד מס' 1 של קבוצת הכוכב האדום בלגרד, אשר יחד עם חבריו לטריבונה יצרו את המיליציה שנודעה לשימצה שהובילה את הטיהור האתני בבוסניה, ונצלול למונדיאל 1978 אותו ניהלה החונטה הרצחנית של ארגנטינה בידיעה שזכייה של הנבחרת המארחת תבטיח לה עוד כמה שנים בשילטון. ההרצאה מלווה בקטעי וידאו בלעדיים שצילם איתי אנגל באזורי מלחמה, תמונות, מפות ורגעי כדורגל היסטוריים שהשפיעו הרבה מעבר למשחק עצמו.

 

בהרצאה נכיר את המאפיה הסיציליאנית ״הקוזה נוסטרה״ ואת מי שהחליטו להילחם בה כנגד כל הסיכויים. באמצעות דינמיקה של מפות ותמונות הסטוריות מציג איתי אנגל את ההסטוריה של איטליה ושל סיציליה תוך התמקדות במעמדה המיוחד של סיציליה וגלגוליה לאורך ההסטוריה, מתקופת הכיבושים ע״י הנורמנים, הספרדים והערבים, דרך איחוד איטליה, ועד סיפורה המרתק במלחמת העולם השנייה וכיצד סייעה המאפיה הסיציליאנית לבעלות הברית. מהם שורשי המאפיה ומאיפה היא הגיעה? מהם הקודים של האירגון ומה עומד מאחורי המילים ״קוזה נוסטרה״? נדבר על מלחמות המאפיה של פלרמו וקורלאונה, ההגירה לארה"ב וההשראה לסרטי ׳הסנדק׳ והסופרנוס ועל מלחמתם של השופטים החוקרים בקוזה נוסטרה במחיר חייהם. בסיום ההרצאה נקרין את סרטו הדוקומנטרי של איתי אנגל – ״אנשי כבוד – המלחמה במאפיה הסיציליאנית״.

באופן מפתיע לא הרבה יודעים את זה. ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו מתנהל עדיין הסכסוך הקטלני ביותר על פני כדור הארץ: יותר מ-5 מיליון בני אדם כבר נהרגו שם והמדינה נודעה לשימצה כ"בירת האונס העולמי". כ 1000 נשים בממוצע נאנסות שם מדי יום המגרת המלחמה.כדי להבין את שורשי המלחמה בקונגו נחזור לימי הקולוניאליזם האירופי באפריקה, תופעת העבדות והשיחרור של מדינות אפריקה לעצמאות. נרחיב אודות טבח העם ברואנדה ב 1994, נבין מה הם שורשי העימות בין שבטי ההוטו והטוטסי, ומה הן השלכות הטבח ברואנדה על הסכסוך בקונגו ופרוץ מה שמכונה "מלחמת העולם של אפריקה".מה הסיכוי של המלחמה הקטלנית הזו להתפרצות נוספת בעתיד הקרוב? איתי אנגל תיעד את הטבח ברואנדה ואת מלחמת האזרחים בקונגו. הוא גם יזם פרוייקט לסיוע לנשים הנאנסות במלחמה באמצעות משלחת של גניקולוגים ישראלים לאזורי העימות בג'ונגלים של מזרח קונגו.

בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים היסטוריים המתחוללים במזרח התיכון. משטרים שהכרנו משך שנים רבות קורסים ומדינות שהכרנו על המפה חדלו להתקיים כפי שהכרנו אותן. באמצעות תיעוד מצולם של המרצה נשוב אל הרגעים ההסטוריים במהפכות בתוניסיה, מצרים, לוב ויתר מדינות ערב. זה החל כשרוכל תוניסאי צעיר הצית את עצמו למוות במחאה על העריצות והדיכוי בארצו. מליונים בעולם הערבי שהזדהו איתו יצאו לרחובות בכל רחבי המזרח התיכון. בהתחלה קראנו לזה 'אביב ערבי'. 'אביב' זה שם חיובי, מרענן ומעורר תקווה. זה היה הרושם הראשוני של האירועים. נתחקה אחרי האנטומיה של המהפכות ונבין איך הפך תהליך מבטיח של 'אביב ערבי' לחורף מאיים של ג'יהאד.

ולדימיר פוטין נשיא רוסיה הפך בשנים האחרונות לאיש החזק ביותר על פני כדור הארץ. גם אם בארצו שלו גוברים הקולות נגדו. בינתיים הוא משתיק בכוח את הקולות הללו. 'בזכות' פוטין – אסד עדיין שולט בסוריה, רוסיה פלשה לאוקראינה וגאורגיה, יותר מדינות בעולם מחפשות את הקירבה אליו מאשר לארה"ב וגם ישראל מתדפקת על דלתה של מוסקבה לשם תיאום פעולותיה בסוריה ובלבנון. פוטין הוא האיש שאמר: "התפרקות ברה"מ היתה האסון הגאופוליטי הגדול ביותר של המאה ה 20". את תפיסת העולם של פוטין בסוריה אפשר להבין באמצעות הבנת המלחמה האכזרית בצורה יוצאת דופן שניהלה רוסיה של פוטין בצ'צ'ניה מול והאיסלם הצ'צ'ני שאיים על רוסיה בג'יהאד משלו. ההרצאה תספר את ההסטוריה של רוסיה הצארית, עלייתה וקריסתה של ברה"מ, ואגב כך תשרטט את דמותו של פוטין כפי שעוצבה לאורך השנים. נתייחס גם לתופעת האוליגרכים היהודים ברוסיה, להרג עיתונאים ולהשתקת האופוזיציה תחת משטרו של פוטין.

בשנים האחרונות הופכים הכורדים לאחד הכוחות המפתיעים והמרתקים ביותר במזרח התיכון. הם הצליחו להביס את דאע"ש ולהקים לעצמם מדינות בצפון עירק ובצפון סוריה, והגרילה שלהם היא הכוח הצבאי היחיד בעולם שבו קיים שוויון מוחלט בין נשים וגברים בכוח הלוחם. הכורדים, יותר מ 35 מליון בני אדם, הם העם הגדול ביותר על פני כדור הארץ שאין לו מדינה. בעקבות המהפכות במזרח התיכון והתפרקות המדינות כפי שהכרנו אותן הצליחו הכורדים בפעם הראשונה לבסס לעצמם טריטוריות אדירות במדינות שמשך שנים דיכאו אותם וטבחו בהם. לאור עברם ושאיפותיהם לעתיד הם רואים זהות גורל עם העם היהודי שחווה שואה, קם ממנה והצליח להקים מדינה. משום שההצלחה היהודית מהווה להם השראה הם לומדים את תולדות ישראל העם היהודי, ובחזית מול דאע"ש בסוריה ועירק ניתן לשמוע אותם מדברים על פילוסופים ומדענים יהודים. מדינת ישראל סייעה בעבר ללוחמים הכורדים אלא שכיום היחסים הפכו לטעונים יותר, שכן שיתוף הפעולה הצבאי שלנו עם טורקיה – אויבתם הגדולה של הכורדים – מסכן את המשך קיומם. איתי אנגל, זוכה פרס סוקולוב לעיתונאות, שהה עם הכוחות הכורדים בעירק ובסוריה מראשית מאבקם עד ימים אלה. הרצאתו מלווה בתיעוד בלעדי של מאבקם בדאע"ש והיחסים המיוחדים שלהם עם ישראל והעם היהודי.

למה כדאי להזמין הרצאה של איתי אנגל

בהרצאותיו של איתי אנגל באים לידי ביטוי המראות והתהליכים המתרחשים בזמן מלחמה. אנגל משתף את המאזינים בסיפורי כניסתו למדינות בהן ישראלי אינו רצוי, וביניהן סוריה, עירק, רואנדה, אפגניסטן, לבנון, ועזה. הצצה אל חיים מרתקים של עיתונאי ומושאי סיקורו המרתקים והרחוקים מחיינו.

לקוחות ממליצים

יישוב קהילתי – קורנית
 

"לגבי איתי אנגל אומר שמלבד זה שחומר ההרצאה מעניין מסקרן מגוון , איתי הוא אדם מדהים שקט סבלני עם המון ידע ושליטה בחומר שהצליח לגרוף המון מחמאות ולמלא אולם שלם.
תודה והמשך יום טוב ..."

קובידיאן
 

מאוד נהנינו מההרצאה של איתי אנגל, זה מעל ומעבר לציפיות שהיו לנו - השכלנו ולמדנו והרחבנו על נושאים אקטואליים אשר עזרו לנו להבין יותר טוב את מה מתרחש באזורנו בימים אלו. הרצאה מרתקת ביותר, איתי מקסים ומרצה מצוין ! תודה רבה

יישוב קהילתי צורית
 

"איתי אנגל מרצה בחסד עליון !!! אדם מדהים, אישיות מרתקת וסוחפת כל מי שהיה נוכח בהרצאה יצא עם פידבקים מאוד טובים לגבי איתי וכולם נהו מאוד. החומר הועבר בצורה מקצועית ואילו איתי היה נשאר עד הבוקר אז כולם היו נשארים איתו בשמחה וממשיכים להקשיב לו בשקיקה רבה :-) "

מרצים שאולי יעניינו אותך

אטילה שומפלבי

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת

גיא מרוז

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

אורלי וילנאי

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים

אלון בן דוד

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת

צבי יחזקאלי

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת

עמרי אסנהיים

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

נינו אבסדזה

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - איתי אנגל