איתי אנגל מרצה

איתי אנגל

איתי אנגל - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית

קורות חיים

כתב מערכת ׳עובדה׳, שידורי 'קשת'. זוכה ׳פרס סוקולוב׳ – הפרס הגבוה ביותר לעיתונאות בישראל. ב 30 השנים האחרונות כיסה כמעט כל קונפליקט על פני כדור הארץ. בין היתר דיווח מסוריה, עירק, אפגניסטן, פקיסטן, קונגו, רואנדה, צ׳צ׳ניה, האיטי, מצרים, בוסניה, קוסובו, צפון אירלנד, עזה, תוניסיה, לוב, לבנון ועוד… הוא זכה חמש פעמים בפרס 'פורום היוצרים הדוקומנטריים' על סרטיו אודות המהפכות במזה"ת. איתי אנגל מרצה על סכסוכים בעולם באוניברסיטאות בישראל ובחו"ל. הוא אחד מ 18 עיתונאים מרחבי העולם שזכו למילגה מיוחדת (fellowship) מטעם אוניברסיטת מישיגן, ארה"ב. בצד עבודתו העיתונאית הקים איתי אנגל ארגון לסיוע לנשים הנאנסות במלחמת האזרחים בקונגו בדרך של משלחות סיוע מיוחדות של גניקולוגים ישראלים לשדות הקטל.

הרצאות מבוקשות

בהחלטה של איש אחד פלשה רוסיה לאוקראינה. מלחמה איומה עם אלפי הרוגים ומליוני פליטים שמאיימת להפוך לקטסטרופה גדולה עוד יותר. המלחמה אינה מצטמצמת לאוקראינה בלבד אלא מערערת את כל הסדר העולמי בערפילי מלחמה ואיום גרעיני.
מנקודת מבטו של פוטין נשיא רוסיה פוטין המלחמה היא צעד הגיוני ומנומק שמתיישב עם תפיסת עולמו את השכנים של רוסיה ואת המערב.

איתי אנגל שהה באוקראינה ברגעים בהם פרצה המלחמה, תיעד במצלמה שלו את חזית הקרבות ונפגש עם הנשיא זלנסקי ממנו שמע על הציפיות הגדולות שהאוקראינים תולים בישראל.
הרצאתו תלווה בתיעוד דרמטי בלעדי מימי המלחמה.

אז עכשיו אומרים לנו שעוצמת האש שינחית עלינו חיזבאללה היא יותר מפי עשר ממה שראינו מהחמאס.
מי האויב, מה האידיאולוגיה שמנחה אותו ואיך הפך הציר השיעי כל כך מאיים?
איתי אנגל שהה בסוריה ברגעים הדרמטיים בהם חוסל הגנרל האיראני קאסם סולימאני וראה איך כל המציאות בשכונה שלנו נטרפת לנגד עיניו. איראן והשיעים, למרות חיסול סולימאני, עושים הכל כדי להגשים את חזונו ובאמצעות הציר השיעי שבנה, להנחית מכה על ישראל. במקביל, מדינות כמו איחוד האמירויות, בחריין וסעודיה באות בברית היסטורית עם ישראל, ודאע"ש, שחשבנו שכבר מת וחלף מעולם, מתעורר שוב לחיים.
איתי אנגל, זוכה פרס סוקולוב לעיתונאות, יוביל אותנו בקטעי תיעוד בלעדיים דרך עירק, סוריה, לבנון, איראן, סעודיה, תימן ורוסיה על מנת להבין את מערך הכוחות החדש בשכונה שלנו. בהרצאתו הוא גם מסביר את ההתנהלות שלו מאחורי הקלעים במדינות אויב. מפות דינמיות ימחישו כיצד איראן שולחת זרועות עד הגבול שלנו, איך היא מפעילה את חיזבאללה ואיך כל זה הולך להשפיע על המלחמה הבאה שלנו.
במהלך ההרצאה גם נתוודע לכמה אתרים מרתקים שחלקם נפגעו או הושמדו לחלוטין במלחמות הללו, וחלקם עדיין קיימים.

איתי אנגל הוא הכתב הישראלי היחיד שמסקר את הקונפליקטים במזה"ת ובעולם כבר 30 שנה. בהרצאתו הוא יביא לנו מהשטח תמונת מצב עדכנית לימים אלה לנו אודות הכוחות החדשים שעולים בשכונה שלנו ואיך מתפרקת מפת המזה״ת שהכרנו.

בימים אלה, אל מול העיניים המזועזעות של העולם המערבי, מתחוללת באפגניסטן דרמה היסטורית.
הג'יהאדיסטים של הטליבאן, אותו ארגון שאירח בזמנו את אוסמה בן לאדן ואל קאעידה והיה שותף למתקפת הטרור שהפילה את מגדלי התאומים בארה"ב, חזרו לשלטון.
20 שנה ניסו האמריקאים להילחם בהם – זו היתה המלחמה הארוכה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב – והם כשלו.
המשטר שסיפק השראה לדאע"ש, שדוגל בג'יהאד, שמתייחס לנשים בצורה הכי מזעזעת על פני כדור הארץ מבסס כעת אמירות איסלמית באפגניסטן ויהווה אבן שואבת לארגוני טרור מכל העולם.

איתי אנגל, עיתונאי המלחמות של 'עובדה' וערוץ 12 היה כמה פעמים באפגניסטן ותיעד את המלחמות שם.
בהרצאה מרתקת המשלבת תיעוד בלעדי של מה שצילם שם, נבין איך זה קרה, מי הם הטליבאן ואיך הביסו צבא שארה"ב השקיעה בבנייתו 20 שנה, מדוע אפגניסטן קריטית לעולם ומה צפויה להיות ההשפעה של הטליבאן על הטרור באזורינו.

אז עכשיו אומרים לנו שעוצמת האש שינחית עלינו חיזבאללה היא יותר מפי עשר ממה שראינו מהחמאס.
מי האויב, מה האידיאולוגיה שמנחה אותו ואיך הפך הציר השיעי כל כך מאיים?
איתי אנגל שהה בסוריה ברגעים הדרמטיים בהם חוסל הגנרל האיראני קאסם סולימאני וראה איך כל המציאות בשכונה שלנו נטרפת לנגד עיניו.
איראן והשיעים, למרות חיסול סולימאני, עושים הכל כדי להגשים את חזונו ובאמצעות הציר השיעי שבנה, להנחית מכה על ישראל. במקביל, מדינות כמו איחוד האמירויות, בחריין וסעודיה באות בברית היסטורית עם ישראל, ודאע"ש, שחשבנו שכבר מת וחלף מעולם, מתעורר שוב לחיים.
איתי אנגל, זוכה פרס סוקולוב לעיתונאות, יוביל אותנו בקטעי תיעוד בלעדיים דרך עירק, סוריה, לבנון, איראן, סעודיה, תימן ורוסיה על מנת להבין את מערך הכוחות החדש בשכונה שלנו.
בהרצאתו הוא גם מסביר את ההתנהלות שלו מאחורי הקלעים במדינות אויב.
מפות דינמיות ימחישו כיצד איראן שולחת זרועות עד הגבול שלנו, איך היא מפעילה את חיזבאללה ואיך כל זה הולך להשפיע על המלחמה הבאה שלנו. נבין גם למה רוסיה של פוטין משתפת פעולה עם השיעים ומשקיעה כל כך הרבה כדי לשמור על אסד בשלטון בסוריה.
איתי אנגל הוא הכתב הישראלי היחיד שמסקר את הקונפליקטים במזה"ת ובעולם כבר 30 שנה. בהרצאתו הוא יביא לנו מהשטח תמונת מצב עדכנית לימים אלה לנו אודות הכוחות החדשים שעולים בשכונה שלנו ואיך מתפרקת מפת המזה״ת שהכרנו.

 

על  תפקוד במצבים בלתי אפשריים לכאורה

"כל הסימנים אומרים לך: אל תתקרב לשם. זה בלתי אפשרי. זה ייגמר רע ומר מבחינתך. אין שום סיכוי שתצא מזה בשלום. אבל אתה מחליט כן ללכת. ולחשוב אחרת מכפי שכולם חושבים. להשיג דברים שאחרים לא ישיגו" איתי אנגל, זוכה פרס סוקולוב לעיתונאות, הוא העיתונאי הישראלי היחיד שמשך כל הקריירה שלו, יותר מ 25 שנה, נכנס למקומות שישראלים לא יכולים להיכנס אליהם. בהרצאה הוא מספר אודות אחורי הקלעים של עבודתו באזורי סכסוך כמו סוריה, עירק, אפגניסטן, לבנון, קוסובו, בוסניה, רואנדה, קונגו, עזה, מחוזות דאע"ש ועוד…  ההרצאה מתארת את מאחורי הקלעים של הכתב הישראלי היחיד שדיווח מכל מוקדי הסכסוך הללו. היא עוסקת בצורך לחשוב אחרת, הן מבחינה טכנית והן פסיכולוגית, ומסבירה מדוע התנהגות שלכאורה נראית לא הגיונית ומנוגדת לכל האינסטינקטים היא המוצא היחיד, הן להישרדות והן לפריצת דרך והצלחה. איך כישראלי הוא נכנס למקומות שישראלים אינם רצויים בהם וכיצד הוא מתפקד בין ג'יהאדיסטים סונים, שיעים, שיעים, טליבנים ושאר מיליציות. על העבודה לבד ללא אנשי צוות, על הסיטואציות שבהן היה נתון, ההתמודדות עם איומים ועם פחד, על הצורך לאלתר ולחשוב מחוץ לקופסא והדילמות באזורים כה קשים וטעונים.

הרצאתו מלווה בקטעי תיעוד בלעדיים מעומק השטח באותם אזורי מלחמה.

 

אפגניסטן שוב חוזרת לכותרות, שוב בנסיבות לא משמחות. עושה רושם שהטליבאן, האירגון שסיפק מקלט לאל קעידה ואוסמה בן לאדן, עומד להשתלט שוב על המדינה, למרות שארה"ב השקיעה את כל כוחה במשך 18 השנים האחרונות כדי להביס אותו. אפגניסטן היא למעשה המקום שבו נולד הג'יהאד העולמי. משם הגיעו הרעיונות שהביאו ל 9/11 ונפילת התאומים ששינו למעשה את העולם כולו. תוך קטעי תיעוד של המרצה מאפגניסטן נתוודע לרעיונות הג'יהאד ולהסטוריה המרתקת של המדינה שמצליחה להביס שוב ושוב את כל המעצמות שמנסות להתערב בענייניה.

על רקע רעיון ה'ברקזיט' – הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי, מרחפת סכנה על הסכם שלום נדיר שהושג בצפון אירלנד בין הקתולים לפרוטסטנטים. זה סכסוך הקשור לדת, להיסטוריה, למתנחלים, לצבא כיבוש ולשאלה – "למי שייכת האדמה הזו"? נשמע מוכר? יש הרבה קווים מקבילים לסכסוך שלנו. ויש גם דברים שממש לא. ואחד הדברים הבולטים שלא: צפון אירלנד הוא סכסוך ששני הצדדים הצליחו לפתור בהסכם שלום. וגם הסכם השלום הזה שונה מזה שעליו מדברים באזור שלנו. בהרצאה נחזור להסטוריה של בריטניה ואירלנד ולשאלות הבסיסיות של  'איך נולדים עמים, מדינות ושפות'. נבין את הסכסוך בצפון אירלנד ונתהה מדוע הוא מהווה חומר לסרטים בהוליווד וללהיטים של U2. איך נוצר מצב שבו יש יותר אירים בארה"ב מאשר באירלנד וכיצד הם התמקמו בעמדות המפתח הכי חשובות בממשל. האם הסכם השלום בצפון אירלנד הוא מודל למשהו שיכול להצליח בשכונה שלנו?

"יש אנשים שחושבים שכדורגל זה עניין של חיים ומוות. הם טועים. זה הרבה יותר מזה…."- ביל שאנקלי, מנג'ר מועדון הכדורגל של ליברפול

איתי אנגל, העיתונאי הישראלי שסיקר כמעט כל סכסוך על פני כדור הארץ, חובר לנדב יעקבי, מבכירי פרשני הספורט בישראל, כדי לספר על איך כדורגל הביא למאבקי עצמאות, בריתות בין עמים, מהפכות, ואף מלחמות. בין השאר יספרו אנגל ויעקבי על אוהדי ברצלונה ומאבקם לעצמאות קטלוניה מספרד ונבין מדוע הלוחמות הכורדיות בסוריה, בחזית מול דאע"ש, מזוהות עם המאבק הקטלני. נדבר על פרנקו ומוסוליני, הרודנים האכזריים שהבינו את חשיבות הכדורגל עוד בשנות ה-30; על הקשר בין הפלת משטר מובארק לאוהדי הכדורגל במצרים,  נראה תיעוד בלעדי מפגישתו של אנגל עם ארקאן, מי שהיה האוהד מס' 1 של קבוצת הכוכב האדום בלגרד, אשר יחד עם חבריו לטריבונה יצרו את המיליציה שנודעה לשימצה שהובילה את הטיהור האתני בבוסניה, ונצלול למונדיאל 1978 אותו ניהלה החונטה הרצחנית של ארגנטינה בידיעה שזכייה של הנבחרת המארחת תבטיח לה עוד כמה שנים בשילטון. ההרצאה מלווה בקטעי וידאו בלעדיים שצילם איתי אנגל באזורי מלחמה, תמונות, מפות ורגעי כדורגל היסטוריים שהשפיעו הרבה מעבר למשחק עצמו.

בהרצאה נכיר את המאפיה הסיציליאנית ״הקוזה נוסטרה״ ואת מי שהחליטו להילחם בה כנגד כל הסיכויים. באמצעות דינמיקה של מפות ותמונות הסטוריות מציג איתי אנגל את ההסטוריה של איטליה ושל סיציליה תוך התמקדות במעמדה המיוחד של סיציליה וגלגוליה לאורך ההסטוריה, מתקופת הכיבושים ע״י הנורמנים, הספרדים והערבים, דרך איחוד איטליה, ועד סיפורה המרתק במלחמת העולם השנייה וכיצד סייעה המאפיה הסיציליאנית לבעלות הברית. מהם שורשי המאפיה ומאיפה היא הגיעה? מהם הקודים של האירגון ומה עומד מאחורי המילים ״קוזה נוסטרה״? נדבר על מלחמות המאפיה של פלרמו וקורלאונה, ההגירה לארה"ב וההשראה לסרטי ׳הסנדק׳ והסופרנוס ועל מלחמתם של השופטים החוקרים בקוזה נוסטרה במחיר חייהם. בסיום ההרצאה נקרין את סרטו הדוקומנטרי של איתי אנגל – ״אנשי כבוד – המלחמה במאפיה הסיציליאנית״.

באופן מפתיע לא הרבה יודעים את זה. ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו מתנהל עדיין הסכסוך הקטלני ביותר על פני כדור הארץ: יותר מ-5 מיליון בני אדם כבר נהרגו שם והמדינה נודעה לשימצה כ"בירת האונס העולמי". כ 1000 נשים בממוצע נאנסות שם מדי יום המגרת המלחמה.כדי להבין את שורשי המלחמה בקונגו נחזור לימי הקולוניאליזם האירופי באפריקה, תופעת העבדות והשיחרור של מדינות אפריקה לעצמאות. נרחיב אודות טבח העם ברואנדה ב 1994, נבין מה הם שורשי העימות בין שבטי ההוטו והטוטסי, ומה הן השלכות הטבח ברואנדה על הסכסוך בקונגו ופרוץ מה שמכונה "מלחמת העולם של אפריקה".מה הסיכוי של המלחמה הקטלנית הזו להתפרצות נוספת בעתיד הקרוב? איתי אנגל תיעד את הטבח ברואנדה ואת מלחמת האזרחים בקונגו. הוא גם יזם פרוייקט לסיוע לנשים הנאנסות במלחמה באמצעות משלחת של גניקולוגים ישראלים לאזורי העימות בג'ונגלים של מזרח קונגו.

בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים היסטוריים המתחוללים במזרח התיכון. משטרים שהכרנו משך שנים רבות קורסים ומדינות שהכרנו על המפה חדלו להתקיים כפי שהכרנו אותן. באמצעות תיעוד מצולם של המרצה נשוב אל הרגעים ההסטוריים במהפכות בתוניסיה, מצרים, לוב ויתר מדינות ערב. זה החל כשרוכל תוניסאי צעיר הצית את עצמו למוות במחאה על העריצות והדיכוי בארצו. מליונים בעולם הערבי שהזדהו איתו יצאו לרחובות בכל רחבי המזרח התיכון. בהתחלה קראנו לזה 'אביב ערבי'. 'אביב' זה שם חיובי, מרענן ומעורר תקווה. זה היה הרושם הראשוני של האירועים. נתחקה אחרי האנטומיה של המהפכות ונבין איך הפך תהליך מבטיח של 'אביב ערבי' לחורף מאיים של ג'יהאד.

ולדימיר פוטין נשיא רוסיה הפך בשנים האחרונות לאיש החזק ביותר על פני כדור הארץ. גם אם בארצו שלו גוברים הקולות נגדו. בינתיים הוא משתיק בכוח את הקולות הללו. 'בזכות' פוטין – אסד עדיין שולט בסוריה, רוסיה פלשה לאוקראינה וגאורגיה, יותר מדינות בעולם מחפשות את הקירבה אליו מאשר לארה"ב וגם ישראל מתדפקת על דלתה של מוסקבה לשם תיאום פעולותיה בסוריה ובלבנון. פוטין הוא האיש שאמר: "התפרקות ברה"מ היתה האסון הגאופוליטי הגדול ביותר של המאה ה 20". את תפיסת העולם של פוטין בסוריה אפשר להבין באמצעות הבנת המלחמה האכזרית בצורה יוצאת דופן שניהלה רוסיה של פוטין בצ'צ'ניה מול והאיסלם הצ'צ'ני שאיים על רוסיה בג'יהאד משלו. ההרצאה תספר את ההסטוריה של רוסיה הצארית, עלייתה וקריסתה של ברה"מ, ואגב כך תשרטט את דמותו של פוטין כפי שעוצבה לאורך השנים. נתייחס גם לתופעת האוליגרכים היהודים ברוסיה, להרג עיתונאים ולהשתקת האופוזיציה תחת משטרו של פוטין.

בשנים האחרונות הופכים הכורדים לאחד הכוחות המפתיעים והמרתקים ביותר במזרח התיכון. הם הצליחו להביס את דאע"ש ולהקים לעצמם מדינות בצפון עירק ובצפון סוריה, והגרילה שלהם היא הכוח הצבאי היחיד בעולם שבו קיים שוויון מוחלט בין נשים וגברים בכוח הלוחם. הכורדים, יותר מ 35 מליון בני אדם, הם העם הגדול ביותר על פני כדור הארץ שאין לו מדינה. בעקבות המהפכות במזרח התיכון והתפרקות המדינות כפי שהכרנו אותן הצליחו הכורדים בפעם הראשונה לבסס לעצמם טריטוריות אדירות במדינות שמשך שנים דיכאו אותם וטבחו בהם. לאור עברם ושאיפותיהם לעתיד הם רואים זהות גורל עם העם היהודי שחווה שואה, קם ממנה והצליח להקים מדינה. משום שההצלחה היהודית מהווה להם השראה הם לומדים את תולדות ישראל העם היהודי, ובחזית מול דאע"ש בסוריה ועירק ניתן לשמוע אותם מדברים על פילוסופים ומדענים יהודים. מדינת ישראל סייעה בעבר ללוחמים הכורדים אלא שכיום היחסים הפכו לטעונים יותר, שכן שיתוף הפעולה הצבאי שלנו עם טורקיה – אויבתם הגדולה של הכורדים – מסכן את המשך קיומם. איתי אנגל, זוכה פרס סוקולוב לעיתונאות, שהה עם הכוחות הכורדים בעירק ובסוריה מראשית מאבקם עד ימים אלה. הרצאתו מלווה בתיעוד בלעדי של מאבקם בדאע"ש והיחסים המיוחדים שלהם עם ישראל והעם היהודי.

למה כדאי להזמין הרצאה של איתי אנגל

בהרצאותיו של איתי אנגל באים לידי ביטוי המראות והתהליכים המתרחשים בזמן מלחמה. אנגל משתף את המאזינים בסיפורי כניסתו למדינות בהן ישראלי אינו רצוי, וביניהן סוריה, עירק, רואנדה, אפגניסטן, לבנון, ועזה. הצצה אל חיים מרתקים של עיתונאי ומושאי סיקורו המרתקים והרחוקים מחיינו.

לקוחות ממליצים

יישוב קהילתי – קורנית
 

"לגבי איתי אנגל אומר שמלבד זה שחומר ההרצאה מעניין מסקרן מגוון , איתי הוא אדם מדהים שקט סבלני עם המון ידע ושליטה בחומר שהצליח לגרוף המון מחמאות ולמלא אולם שלם.
תודה והמשך יום טוב ..."

קובידיאן
 

מאוד נהנינו מההרצאה של איתי אנגל, זה מעל ומעבר לציפיות שהיו לנו - השכלנו ולמדנו והרחבנו על נושאים אקטואליים אשר עזרו לנו להבין יותר טוב את מה מתרחש באזורנו בימים אלו. הרצאה מרתקת ביותר, איתי מקסים ומרצה מצוין ! תודה רבה

יישוב קהילתי צורית
 

"איתי אנגל מרצה בחסד עליון !!! אדם מדהים, אישיות מרתקת וסוחפת כל מי שהיה נוכח בהרצאה יצא עם פידבקים מאוד טובים לגבי איתי וכולם נהו מאוד. החומר הועבר בצורה מקצועית ואילו איתי היה נשאר עד הבוקר אז כולם היו נשארים איתו בשמחה וממשיכים להקשיב לו בשקיקה רבה :-) "

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,הרצאות מצחיקות,הרצאות על זוגיות,הרצאות קיימות ויזמות חברתית,מוזיקה,מופעים

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,פסח,ראש השנה

 איתי אנגל

איתי אנגל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,פסח,ראש השנה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - איתי אנגל