איתי אנגל מרצה

איתי אנגל

איתי אנגל - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית

קורות חיים

איתי אנגל עיתונאי זוכה פרס סוקולוב 2017. כיום הוא לוקח חלק בצוות התחקירנים של התכנית "עובדה" ומרצה באוניברסיטה הפתוחה בנושא סכסוכים בעולם.

את הקריירה שלו התחיל איתי אנגל בגלי צה"ל, שם היה עורך חדשות החוץ, בשנת 1989. במקביל לסיקור ועריכה של אירועי חוץ רבים הוא גם ערך את מגזין חדשות החוץ, עליו זכה ב"פרס מפקד גלי צה"ל". לאחר כארבע שנים עבר אנגל לסיקור חדשות בערוץ 2, שם היה לעורך חדשות חוץ בדיוק כפי ששימש בגלי צה"ל. שנה מתום ביצוע תפקיד זה עבר אנגל לתכנית "אולפן שישי" של יומן החדשות בערוץ 2, שם היה אחראי על הכנת הכתבות לתכנית.
בין הנושאים אותם סיקר אנגל ניתן למנות את המלחמה בקרואטיה, סיקורים מבוסניה והרצגובינה – משם דיווח ישירות לעיתון הארץ ולגלי צה"ל, דיווחים מרוסיה, ליטא, לטביה, גאורגיה ואזרבייג'ן. אנגל סיקר התרחשויות רבות וביניהן התמקד בעיקר בנושא הסכסוכים הבינלאומיים. הוא זכה לצל"ש מוועדת פרס סוקולוב על עבודתו המתמשכת והראויה בדיווח מבוסניה והרצגובינה והיה לעיתונאי הצעיר ביותר המקבל אותו.

בשנת 1994 סיקר את מלחמת האזרחים ברואנדה וב- 1999 סיקר את המלחמה בקוסובו. 11 שנים מאוחר יותר החל לסקר נפילתו של סלובודן מילושוביץ'.

בשנת 2001 לאחר האירוע במגדלי התאומים בני יורק יצא אנגל לתעד את המלחמה באפגניסטן. במבצע חומת מגן הוא דיווח מרמאללה, ג'נין ושכם. באירועים אותם סיקר, כיסה את האירוע הן מצדו הישראלי והן מצדו הפלסטיני. בשנת 2006 יצא איתי לפעולה לילית בלבנון יחד עם גדוד 931 של הנח"ל באמצעה של מלחמת לבנון השנייה.

בשנת 2004 שהה איתי בחבל באינדונזיה, באזור שנפגע הכי קשה בזמן הצונאמי וחזר אליו ב2005 כדי לתעד את האנדרלמוסיה שהתפשטה במדינה.

בין האירועים הרבים אותם סיקר ניתן למצוא גם את ההתרחשויות הנוראיות בקונגו, משם חזר עם סדרת כתבות שנקראה "זעקי ארץ אהובה". לאחר שידור הכתבות ארגן אנגל ערב התרמה לפליטי קונגו בו השתתפו אמנים ישראלים רבים והקים ארגון סיועי הומניטרי לנשות המדינה.

המהפכות בעולם הערבי מרתקות אותו ועל סרטו על המהפכה במצרים זכה בפרס "פורום היוצרים הדוקומנטריים". אחד הסיפורים המוכרים ביותר שהביא הוא סיפור מלחמתם של הכורדים בארגון דאע"ש והוא מרבה להרצות עליו.

ב2001 הנחה איתי את תוכנית הריאליטי "החפרפרת" בערוץ 2.

בשנה האחרונה השתתף איתי במלגת עיתונאים באוניברסיטת מישיגן. הוא אחד מ 18 עיתונאים שנבחרו מכל העולם

הרצאות מבוקשות

מבט נדיר מבפנים בימים אלה אנו עדים לשינוי הסטורי במזרח התיכון. דאע״ש, כח מאורגן ואכזרי יותר מכפי שהכרנו אי פעם, אשר מאיים להחריב את העולם המוכר לנו, נאבק בימים אלה על עתידו ועתיד הח'ליפות האיסלמית. דאע"ש סופג תבוסות קשות אך האידיאולוגיה והלוחמים לא נעלמים ומתכננים את הגילגול הבא של האירגון. בינתיים, מי שמשתלט על רוב השטחים של דאע"ש הם בעיקר כוחות שיעים בחסות איראן שיוצרים ציר שיעי עוין לישראל מאיראן עד דרום לבנון.
איתי אנגל ביקר 6 פעמים בעירק ו 3 פעמים בסוריה מימי סדאם חוסיין עד ימים אלה, הוא העיתונאי הישראלי היחיד שדיווח מתוך החזית מול דאע"ש בסוריה ועירק ותיעד מקרוב את כל הכוחות אשר משנים כעת את המזרח התיכון. הוא שהה במוסול עם כוחות עירקים שיעים שנתמכים על ידי איראן והחיזבאללה, תיעד בראיונות בלעדיים את לוחמי דאע"ש וג'יהדיסטים של הג'יהאד האיסלמי,וליווה את הכורדים שהכריזו כעת על כוונתם להקים מדינה עצמאית ובכך לקרוע לגזרים את מדינות עירק וסוריה כפי שהכרנו אותן. בהרצאתו הוא מספק מבט נדיר מהשטח, עם תיעוד בלעדי, אודות מקור הכח שהעלה את דאע"ש, האפשרות שהאירגון בגילגול זה או אחר ישוב להכות את המזרח התיכון וההתפתחויות האחרונות שמשנות את המזה״ת שעל גבולותינו. מה צפוי כעת עם היחלשות דאע״ש? האם הכוחות שיעלו כעת עלולים להיות מסוכנים עוד יותר?

"כל הסימנים אומרים לך: אל תתקרב לשם. זה בלתי אפשרי. זה ייגמר רע ומר מבחינתך. אין שום סיכוי שתצא מזה בשלום. אבל אתה מחליט כן ללכת. ולחשוב אחרת מכפי שכולם חושבים. להשיג דברים שאחרים לא ישיגו"

בהרצאה מספר איתי אנגל אודות אחורי הקלעים של עבודתו באיזורי סכסוך כמו סוריה, עירק, אפגניסטן, לבנון, קוסובו, בוסניה, רואנדה, קונגו, עזה, מחוזות דאע"ש ועוד…

ההרצאה עוסקת בצורך לחשוב אחרת, הן מבחינה טכנית והן פסיכולוגית, ומסבירה מדוע התנהגות שלכאורה נראית לא הגיונית ומנוגדת לכל האינסטינקטים היא המוצא היחיד, הן להישרדות והן לפריצת דרך והצלחה. איך כישראלי הוא נכנס למקומות שישראלים אינם רצויים בהם וכיצד הוא מתפקד בין ג'יהדיסטים סונים, שיעים, שיעים, טליבנים ושאר מיליציות. על העבודה לבד ללא אנשי צוות, על הסיטואציות שבהן היה נתון, ההתמודדות עם איומים ועם פחד, על הצורך לאלתר ולחשוב מחוץ לקופסא והדילמות באזורים כה קשים וטעונים. הרצאתו מלווה בקטעי תיעוד בלעדיים מעומק השטח באותם אזורי מלחמה.

איתי אנגל ונדב יעקבי יוצאים לסבב חדש ומעודכן של ההרצאה הפופולרית "רוחות מלחמה": על כדורגל, פוליטיקה ומה שביניהם. מאז ומעולם היה הכדורגל הספורט הפופולרי ביותר בעולם, ולכן גם בעל ההשפעה הגדולה ביותר על החיים האמיתיים. בהרצאתם המשותפת יספרו איתי אנגל ונדב יעקבי על רודנים כמו בניטו מוסוליני והגנרל פרנקו שהבינו כבר בשנות ה-30 של המאה הקודמת את עוצמתו של המשחק ואת השפעתו על ההמונים. במהלך ההרצאה יספר איתי אנגל על פגישתו עם ארקאן, ממנהיגי המיליציות הסרביות במלחמת האזרחים ביוגוסלביה, שהיו למעשה ה"אולטראס" של הכוכב האדום בלגרד. נדב יעקבי יסביר את תופעת ברצלונה ואיך הפכה לנושאת הדגל של הקריאה לעצמאות קטאלוניה.ההרצאה תעסוק גם במונדיאל 1978 אותו ניהלה החונטה הרצחנית של ארגנטינה, בתפקידם של אוהדי אל אהלי במהפכה במצרים שהביאה להפלת משטר מובראק ובסיפורה של מייגן ראפינו, כוכבת נבחרת הנשים של ארה"ב שנושאת הדגל במאבק מול הנשיא דונלד טראמפ. ההרצאה מלווה בקטעי וידאו רבים ומרתקים, חלקם ממסעותיו של איתי אנגל ברחבי העולם ודיווחיו ממוקדי הסכסוכים המסוכנים ביותר

המפגש עושה היכרות עם המאפיה הסיציליאנית, ״הקוזה נוסטרה״, ושל מי שהחליטו להילחם בה כנגד כל הסיכויים. זה מתחיל בהרצאה אודות ההסטוריה של איטליה וסיציליה תוך התמקדות במעמדה המיוחד של סיציליה וגלגוליה לאורך ההסטוריה, מתקופת הכיבושים ע״י הנורמנים, הספרדים והערבים, דרך איחוד איטליה, סיפורה המרתק במלחמת העולם השנייה וכיצד סייעה המאפיה הסיציליאנית לבעלות הברית. עלייתה של ה״קוזה נוסטרה״, מלחמות המאפיה של פלרמו וקורלאונה וההשראה לסרטי ׳הסנדק׳. וגם על מלחמתם של השופטים החוקרים בקוזה נוסטרה במחיר חייהם.
נלמד את הטרמינולוגיה של המאפיה: פאמיליה, אומרטה, פציני, קאפו די טוטי קאפי ועוד…
איתי אנגל שהה בסיציליה בתקופת המעצרים של הבוסים הגדולים לשם הכנת סרטו בנושא.
ההרצאה נמשכת כשעה ורבע, אחריה הפסקה של כרבע שעה ולאחר מכן הקרנת הסרט ״אנשי כבוד – המלחמה במאפיה הסיציליאנית״.

איתי אנגל מעביר מזה עשר שנים קורס שאותו יזם בשם 'סכסוכים בעולם', הנוגע במוקדי הקונפליקטים הבולטים בכדור הארץ. ניתן לבחור את אחת ההרצאות שבקורס לצורך הרצאה חד פעמית. כל הרצאה נוגעת בהסטוריה של המקום ומובילה למצב הדברים הנוכחי. כל הרצאה משולבת בקטעי וידאו וכתבות שאיתי יצר.

1. עירק
ההרצאה תעסוק בקצרה בהסטוריה של עירק, עלייתו של סדאם חוסיין והיחסים עם השכנה איראן. עיקר ההרצאה תתמקד המלחמה בעירק, הנוכחות האמריקאית שם, נסיגת הצבא האמריקאי כרגע והעתיד הנראה לעין של עירק. ניתוח השסע בחברה העירקית בין סונים, שיעים וכורדים (שטיפוסי גם למוקדים אחרים במזרח התיכון) תוך הסבר על כל אחד מהזרמים.

2. אפגניסטן
במוקד ההרצאה – נסיון להבין את ההסטוריה שהובילה לעליית הטליבאן באפגניסטן וכיצד הפכה המדינה לבסיס עבור אל קעידה ואוסמה בן לאדן. מלחמתה של ארצות הברית באפגניסטן אחרי 9/11 ונפילת התאומים. הג׳יהאד בעולם המוסלמי. חשיבותה ההסטורית של אפגניסטן והשפעתה על פירוק ברית המועצות ופרוץ המלחמה בעירק.

3. פירוק יוגוסלביה (קרואטיה, בוסניה, סרביה, קוסובו)
המלחמה שקרעה את יוגוסלביה לגזרים. ניתוח הסטורי של יוגוסלביה, מימי האימפריות העות׳מנית והאוסטרו – הונגרית, דרך כיבושה ע״י היטלר ושחרורה ע״י טיטו. פרוץ המלחמה בבוסניה ב 1992, הטיהור האתני וניתוח דמותם של פושעי המלחמה המבוקשים ביותר בבית הדין הבין לאומי לפשעי מלחמה בהאג. מלחמת קוסובו ב 1999.

4. צפון אירלנד
הסכסוך בין הקתולים והפרוטסטנטים בצפון אירלנד, המעורבות של בריטניה והדוגמא ליכולת להגיע לפתרון של סכסוכים.
ניתוח הסטורי של היווצרות ׳הבעיה׳ בצפון אירלנד דרך ההסטוריה של בריטניה והשסע בעולם הנוצרי בין קתולים ופרוטסטנטים. מדוע הסכסוך בצפון אירלנד זכה לעניין בינלאומי בעוד סכסוכים אלימים הרבה יותר נדחקו לשוליים?

5. קונגו / רואנדה
הסכסוך הקטלני ביותר על פני כדור הארץ. יותר מחמישה מליון בני אדם נהרגו בקונגו (הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו). המלחמה שם מלווה באונס שיטתי של נשים (כאלף מקרי אונס מדי יום!) ובתופעה של ילדים לוחמים. ההרצאה פותחת בהסטוריה של יבשת אפריקה והקולוניאליזם ש׳הוריש׳ את הסכסוכים בין השבטים. הג׳נוסייד ברואנדה בשנת 1994 ושורשי העימות בין שבטי ההוטו והטוטסי.
השלכות הטבח ברואנדה על הסכסוך בקונגו ופרוץ ׳מלחמת העולם של אפריקה׳.

6. צ׳צ׳ניה
המלחמה של רוסיה בצ׳צ׳ניה. הסטוריה של רוסיה, שורשי השאלה הצ׳צ׳נית, רוסיה הקיסרית, ברית המועצות, פירוק ברית המועצות והכרזתה של צ׳צ׳ניה על עצמאות.
מלחמתו נטולת הפשרות של ולדימיר פוטין בצ׳צ׳ניה. ניתוח תופעת האוליגרכים ברוסיה ודמותו של ולדימיר פוטין.

בימים אלה אנו עדים לשינוי הסטורי במזרח התיכון. כל המשטרים שהכרנו, כל מה שלמדנו בלימודי מזרחנות ובעבודת מודיעין של עשרות שנים, נטרף מול עיננו במהפכות שמטלטלות את כל העולם הערבי. מי שחוללו אותן הם בעיקר כוחות ליברלים, מי שכעת ״חוטפים״ אותן הם הכוחות האיסלמיסטים, ומדינת ישראל נדרשת להתמודד כעת עם מציאות חדשה, בשכונה חדשה, עם איומים חדשים. איתי אנגל הוא בין הכתבים הישראלים הבודדים ששהה במוקדי המהפכות בזמן התרחשותן, במצרים, טוניסיה ולוב. את ההרצאה שלו ילווה תיעוד אישי מאותם רגעים דרמטיים.

במוקדים מסויימים על פני כדור הארץ מתקיים דיכוי בלתי נתפס של נשים שמצידן מנסות לראשונה להרים ראש ולהיאבק. מהמהפכות של ׳האביב הערבי׳, דרך אפגניסטן ועד המקום הקשה ביותר עבור אישה על פני כדור הארץ – קונגו. המרצה איתי אנגל מתעד במשך 20 שנה את הסכסוכים המרכזיים בעולם ובמסגרתם גם את המאבק הנשי. אנגל גם עומד בראש אירגון הומניטרי שהקים לסיוע לנשים הנאנסות בקונגו, שם, ע״פ אמנסטי אינטרנשיונל, נאנסות 1100 נשים מדי יום(!)… הרצאתו מלווה בתיעוד וידאו נדיר של דיכוי הנשים ומאבקן, כפי שצילם במוקדים הקשים ביותר על פני כדור הארץ.

למה כדאי להזמין הרצאה של איתי אנגל

בהרצאותיו של איתי אנגל באים לידי ביטוי המראות והתהליכים המתרחשים בזמן מלחמה. אנגל משתף את המאזינים בסיפורי כניסתו למדינות בהן ישראלי אינו רצוי, וביניהן סוריה, עירק, רואנדה, אפגניסטן, לבנון, ועזה. הצצה אל חיים מרתקים של עיתונאי ומושאי סיקורו המרתקים והרחוקים מחיינו.

לקוחות ממליצים

יישוב קהילתי – קורנית
 

"לגבי איתי אנגל אומר שמלבד זה שחומר ההרצאה מעניין מסקרן מגוון , איתי הוא אדם מדהים שקט סבלני עם המון ידע ושליטה בחומר שהצליח לגרוף המון מחמאות ולמלא אולם שלם.
תודה והמשך יום טוב ..."

קובידיאן
 

מאוד נהנינו מההרצאה של איתי אנגל, זה מעל ומעבר לציפיות שהיו לנו - השכלנו ולמדנו והרחבנו על נושאים אקטואליים אשר עזרו לנו להבין יותר טוב את מה מתרחש באזורנו בימים אלו. הרצאה מרתקת ביותר, איתי מקסים ומרצה מצוין ! תודה רבה

יישוב קהילתי צורית
 

"איתי אנגל מרצה בחסד עליון !!! אדם מדהים, אישיות מרתקת וסוחפת כל מי שהיה נוכח בהרצאה יצא עם פידבקים מאוד טובים לגבי איתי וכולם נהו מאוד. החומר הועבר בצורה מקצועית ואילו איתי היה נשאר עד הבוקר אז כולם היו נשארים איתו בשמחה וממשיכים להקשיב לו בשקיקה רבה :-) "

מרצים שאולי יעניינו אותך

אתגר קרת

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

דן דן בולוטין

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,כלכלה, עסקים, ניהול ומנהיגות

גיל שוחט

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,מוזיקה,מופעים

רועי גליץ

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,כלכלה, עסקים, ניהול ומנהיגות

חיליק מגנוס

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

מירי דוידוביץ

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

שרה אנג'ל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

רוני ססלוב

מרצה בנושאים: אוכל,בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,חגים ומועדים,פסח,ראש השנה,שבועות

order lecture by - איתי אנגל