ד"ר אמיר מנדל מרצה

ד"ר אמיר מנדל

אמיר מנדל - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

ד"ר אמיר מנדל נולד בגבעתיים, להורים ניצולי שואה, וגילה סקרנות ופעילות רב-תחומית מגיל צעיר מאוד. בגיל 18 התחיל ללמוד בבית הספר לרפואה, ובמקביל למד צילום אופן פרטי אצל בוריס כרמי. לצד אלה, הוא טיפח אהבה גדולה וצבר ידע רב בתחומי המוזיקה הקלאסית. לאחר תום הלימודים בבית הספר לרפואה, שירת ד"ר מנדל בצה"ל כרופא – הוא סיים את שירותו בצה"ל אחרי חמש שנות שירות סדיר ושנים רבות של מילואים, בדרגת רב סרן. בתום שירותו הסדיר בצה"ל- חובה וקבע – התמחה בפסיכיאטריה במרכז לבריאות הנפש "גהה".

הפעילות של ד"ר אמיר מנדל מייצגת את דרכו הרב-תחומית והוא מנהל קריירות מקבילות שלעתים משיקות זו לזו. עם תום לימודיו בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, הוא הציג תערוכת יחיד ראשונה בתחום הצילום, שזכתה לחשיפה תקשורתית ניכרת. במקביל לתחילת ההתמחות בפסיכיאטריה, התחיל לעבוד גם כמבקר המוזיקה הקלאסית בעיתון ,חדשות", ומאז כתב ודיבר על מוזיקה קלאסית באמצעי תקשורת רבים. מיד עם תום ההתמחות בפסיכיאטריה ב"גהה" , הוא התחיל לנהל שירות פסיכיאטרי מחוזי ב"מכבי שירותי בריאות", וב-14 שנות עבודה בארגון זה ניהל פעילות מקצועית ותהליכים ארגוניים, והיה גם חבר במועצה הלאומית לבריאות הנפש. הוא מתעניין ביחסי הפסיכיאטריה עם החברה, באתיקה של הפסיכיאטריה והרפואה, וחבר בוועדת האתיקה המייעצת של מכבי שירותי בריאות. מ-2008 ד"ר מנדל עובד כמטפל פרטי ותחומי פעילותו המקצועית כוללים פסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול זוגי וגם ייעוץ לארגונים ומנהלים. הוא ממשיך לצלם והציג תערוכות נוספות, ממשיך לכתוב על מוזיקה קלאסית ומנחה קבוצות וחוגים בתחום זה. לכל הפעילויות שלו – טיפול, שינוי ארגוני, אמנות והקניית המוזיקה – יש מקור השראה משותף: לחולל שינו חיובי בחייהם של אנשים אחרים.

הרצאות מבוקשות

על חרדה כמנגנון הישרדות מול חרדה פתולוגית. מתי החרדה משרתת את הקיום והתפקוד שלנו, ומתי זו תקלה שפוגעת בחיים התקינים ומבקשת טיפול?

מתי העצבות, הדכדוך, הבכי והאבל, הם חלק משגרת חיינו – ומתי הם הופכים לסוג של מחלה שיכולה לשתק את החיים, לבודד אותנו, ולעיתים, אפילו להרוג אותנו?

מציאות, או המצאה של פסיכיאטרים ומחנכים? בתפיסה המקצועית המקובלת, הפרעת קשב וריכוז היא מחלה כרונית של המוח, גורם סיכון להפרעות פסיכיאטריות נוספות ומצב המצריך טיפול תרופתי ואחר. יש המאמינים שזו בכלל הגדרה שקרית שנועדה לסמן ילדים מיוחדים, פעלתנים ודעתנים, לסמם ולהשתיק אותם כדי שילכו בתלם. מה האמת – הביולוגית והחברתית – על הפרעת קשב?

הפסיכיאטריה ויתרה על העיסוק בהומוסקסואליות בהדרגה, החל בהוצאתה מהגדרת ההפרעות הנפשיות ב-1973. אבל בשנות ה-50 וה-60 של המאה העשרים ניסתה הפסיכיאטריה, בדרכי נועם ולפעמים באכזריות, "לרפא" את ההומוסקסואליות. עד היום יש שרידים לתופעה בדמות "טיפולי המרה" שעדיין לא הוצאו מחוץ לחוק בארצות שונות, ובהן ישראל. מה ניתן ללמוד מכל זה על מקומה של הפסיכיאטריה בין היחיד לחברה?

האם וכיצד המוזיקה מבטאת את חייו ואת נפשו של המלחין. האם הביוגרפיה שלו, מצבו הנפשי וההתרחשויות ההיסטוריות בתקופתו, משתקפות ביצירתו? האם מוזיקה יכולה לספר סיפור? אם כן, כיצד המוזיקאי המבצע נותן לכך ביטוי בנגינת היצירה? ואיך העולם הרגשי של המבצע בא לידי ביטוי? ומה קורה למאזין? כיצד משפיעה המוזיקה על חיי הנפש שלו, וכיצד ההאזנה מושפעת ממצבו הרגשי? (השיחה הזו עוסקת במוזיקה קלאסית, וכוללת הדגמות של קטעי מוזיקה, ומעורבות פעילה של המאזינים. לא נדרשת הבנה או היכרות מוקדמת של המאזינים עם מוזיקה קלאסית).

בשיחה זו נשווה בין מספר ביצועים שונים ליצירות קלאסיות מאוד מפורסמות. ננסה להבין, את מי אנחנו מעדיפים, במה הם שונים זה מזה, ומה ניתן ללמוד מן התהליך המוזיקלי הזה לתחומים אחרים בחיים, כמו ניהול. (השיחה הזו עוסקת במוזיקה קלאסית, מיועדת לקבוצה יחסית קטנה – עד 25 מאזינים – בעיקר של מנהלים בכירים. לא נדרשת הבנה מוקדמת של מוזיקה קלאסית או היכרות טובה שלה).

למה כדאי להזמין הרצאה של אמיר מנדל

לד"ר אמיר מנדל השכלה ויידע רחבים בתחומים מגוונים, הכוללים רפואה ומדע, והיסטוריה שלהם, אתיקה, תרבות ואמנות – ויכולת לשלב את התחומים האלה למרקם מעניין של אסוציאציות ותובנות. הוא רהוט, ומזמין את המאזינים להשתתף ולהתערב בהרצאות, כך שמפגש אתו חותר להעשיר את המאזינים בידע ובתובנות, אבל גם בחוויה אישית שניתן "לקחת הביתה" ואולי להתחיל אתה תהליך אישי.

מרצים שאולי יעניינו אותך

יעקב (ג'יי) לביא הרצאות - מרכז המרצים לישראל

יעקב (ג'יי) לביא הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: בריאות, ספורט ותזונה,השראה

מאיה רוזמן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מאיה רוזמן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אוכל,בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות להורים,הרצאות לנשים,חנוכה,יום האישה 2024,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,פסח,ראש השנה,שבועות

הילה אלפרט הרצאות - מרכז המרצים לישראל

הילה אלפרט הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אוכל,בריאות, ספורט ותזונה,הנחיית אירועים,השראה

ישראל אהרוני הרצאות - מרכז המרצים לישראל

ישראל אהרוני הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: בריאות, ספורט ותזונה,השראה

גיל חובב הרצאות - מרכז המרצים לישראל

גיל חובב הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אוכל,השראה,יום ירושלים,ילדים ומשפחה,מוזיקה,ספרות וסופרים,צחוק והומור,שבועות

מעיין קרת הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מעיין קרת הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות להורים,הרצאות לנשים,השראה,יום האישה 2024,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לחוגי בית

נדב מאירסון הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נדב מאירסון הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: בריאות, ספורט ותזונה

הגר פיינר הרצאות - מרכז המרצים לישראל

הגר פיינר הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: בריאות, ספורט ותזונה,בתי ספר,הרצאות לנשים,חזרה ללימודים ולבתי ספר,יום האישה 2024,מוטיבציה, מצוינות והעצמה

order lecture by - אמיר מנדל