ד"ר אשר עידן מרצה

ד"ר אשר עידן

אשר עידן - מרכז המרצים לישראל
עברית זום

קורות חיים

מרצה בינ"ל בסין ארה"ב אירופה ומרכז אסיה. נסיון של 40 שנות הרצאות באוניברסיטאות ת"א, העברית ובר אילן. מחבר של 3 ספרים בנושאי חדשנות טכנולוגית.

ד"ר אשר עידן סיים תואר שני ועבודת דוקטורט בנושא פילוסופיה של המדע והלמידה באוניברסיטת ת"א. בדוקטורט חקר את המתודולוגיה המשותפת למחשבה המדעית והמחשבה הארגונית. עובד כמרצה באוניברסיטאות, בהנהלות ובמרכזי מחקר ופיתוח, בנושא שימושי אינטרנט חדשניים בלמידה ובניהול.

ד"ר אשר עידן מרצה בפקולטה לניהול בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. עידן מרצה בתחומי ניהול ומודיעין והמגמות העתידיות של החינוך והכלכלה באוניברסיטת בר-אילן, ובאוניברסיטה הפתוחה. בנוסף, עידן מרצה וכותב על רשתות חברתיות, דור הY, גלובליזציה, וטכנולוגיות חדשניות. כמו כן, עידן מטמיע רשתות חברתיות ככלי לתקשורת פנים ארגונית וככלי ניהולי.

ד"ר עידן יועץ ומרצה בתחום השפעות ניהוליות של האינטרנט בתחומים כמו: שיווק, משאבי אנוש, מכירות, מחקר ופיתוח, ושירות לקוחות להנהלות ומרכזי המחקר והפיתוח של החברות הגדולות בישראל כגון: מיקרוסופט, המטכ"ל, סלקום, פרטנר, סופרפארם, אמדוקס, שר החינוך ומנכ"ל משרד החינוך, ראש הממשלה ועוד.

ד"ר עידן הוא המרצה היחיד בישראל, שפרסם ספר בנושא הרשתות מפרספקטיבה בין תחומית: "הכוח החמישי, כוח הרשת" בהוצאת ידיעות אחרונות.

הרצאות מבוקשות

בלוק-צ׳יין בעברית שרשרת בלוקים, היא אחת מטכנולוגיות היסוד של הביטקוין, הקריפטו וה NFT. הבלוקציין הוא רשימת כל העסקאות שנעשו במטבע מסויים. אלא בעוד שהרשימות של העסקאות הכספיות נרשמו עד היום במחשב של הבנק שהוא גוף ריכוזי, רשימת העסקאות של הביטקוין מבוזרת ברשת החברתית של משתמשי הביטקוין. זאת בדיוק כמו שכל חבר ברשתות החברתיות פייסבוק או יוטיוב יכול לכתוב או להעלות סרטון ברשתות אלו. NFT הוא המילה האחרונה בתחום הבלוקציין והקריפטו והוא נועד להוכיח טאבו על נכס מסויים וגם המקוריות של הנכס כמו יצירת אמנות.
בהרצאה נלמד להבין בפשטות ולתרגל את העולם החדש של רשתות הכסף

מצד אחד האינטליגנציה המלאכותית והרובוטים הופכים מקצועות רבים למיותרים, אך מצד שני נוספים מקצועות חדשים. בכל מקרה צריך מיומנויות חדשות להכנת העובדים הצעירים ולהסבת העובדים הקיימים. יוצגו מיומנויות היסוד החדשות: ללמוד איך ללמוד, חשיבה רשתית, עבודה צוותית, ראייה גלובאלית, ועוד.

למה הביטקוין עלה ב10,000% תוך שנתיים מ200$ ל20,000$? כי הביטקוין הוא הכסף של דור הרשת. הזהב היה הכסף הגלובאלי במשך 5,000 שנה. במהפכה התעשייתית של העידן המודרני, שטרות כסף מגובים בזהב החליפו את הזהב. ב1971 ארה"ב ביטלה את הצמדת הדולר לזהב, ומאז מחיר הזהב עלה מ35 דולר לאונקיה, ל1500 דולר לאונקיה, והחוב העולמי עבר את 100 טריליון הדולר. הביטקוין נועד לעצור את ההידרדרות הכלכלית הגלובלית. בהרצאה נלמד מה זה כסף בכלל, מה זה ביטקוין בפרט, ואיך הביטקוין קשור לחברות ענק כמו פייסבוק ומיקרוסופט.

מחקרים של גורמים מובילים, כמו חברת הרשתות המובילה בעולם "סיסקו", חברת הייעות "אקסנצ'ר", ופרופסור תמרה אריקסון מהרווארד, מצביעים על כך שהפערים בין דור ה-Y (בני 35 ומטה, ילידי 1975-2005), לבין דור הבייבי-בומרס (סני 35-65, ילידי 1945-1975), הולכים וגדלים, גם כלקוחות וגם כעובדים. כלקוחות, הם יהוו 45% מרוב השווקים בשנת 2015, ויהוו 53% בשנת 2021. כעובדים, הם יהוו בין 60 ל-80% ברוב החברות העסקיות. מצד שני בין 100 ל60% מהמנהלים יהיו בני דור הבייבי בומרס.

הדבר יוצר בעיה בהבנת המוטיבציה של רוב הלקוחות ושל רוב העובדים.

הגורם שבאמצעותו אפשר להבין הכי טוב את דור ה-Y הוא הרשתות החברתיות, כמו פייסבוק, לינקדאין ואייפון.
ההרצאה תעסוק בהבנת הבעיות, בדרכי פיתרון, וקיימת אופציה לסדנה מעשית כולל תרגול.

העולם השטוח הוא מושג שמתאר את השינויים החשובים שהופיעו במאה ה21 בתחומי הפוליטיקה והתרבות. חוק הזנב הארוך הוא מושג שמתאר שינויים אלה בתחומי הכלכלה והתקשורת, בעיקר בדור השני של האינטרנט הקרוי ווב 2.0. המיזוג של שני המושגים המרכזיים הללו יוצר את העולם שטוח הזנב, שלפיו התחרותיות הגלובאלית למשל בין סין לארה"ב, והתחרות בין פירמות חדשות לוותיקות, נוטה יותר ויותר לטובת שחקנים חדשים. מפרספקטיבה גלובלית החדשנות הכלכלית-ניהולית-שיווקית, הופכת לחשובה לא פחות מהחדשנות הטכנולוגית. סין היא מדינה של "זנב ארוך ענק פנימי" של "רשתות חברתיות של ייצור" שעוזר לה "לשטח את התחרות" מול ארצות הברית לטובתה.
מפרספקטיבה של מדינה כמו ארצות הברית, תוכן משתמשים ורשתות חברתיות מאפשר לשחקניות חדשות כמו פייסבוק, מייספייס וגוגל, להגיע תוך פחות מעשור לשווי שוק של עשרות ומאות מיליארדי דולרים. מפרספקטיבה חיצונית של פירמה נוצרת תפיסה חדשה של שיווק, שאותה מובילה גוגל ונקראת בשמות כמו "מעבר משיווק בהפרעה לשיווק ברשות" או "מעבר ממותגים לתגים". מפרספקטיבה פנימית של פירמה רשתות חברתיות מראות כי המנהלים הם לא תמיד המנהיגים. כך נוצר מושג חדש של "מנהג" שעוסק בניהוג (שילוב של ניהול ומנהיגות) בלץי פורמאלי.

מגפת הקורונה משפיעה על הלימודים בכל התחומים ובכל הרמות, ותשפיע גם אחרי שיימצא חיסון:
1. בהדרכה אירגונית ובלימודים אקדמיים ותיכוניים – הקורונה הראתה שחלק גדול מהנדל״ן באוניברסיטה ובארגון הוא מיותר כי אפשר לעשות למידה באינטרנט.
2. שיטות הלמידה באינטרנט שונות משיטות הלמידה בכיתה הפיזית – באינטרנט הלמידה מבוזרת. באוניברסיטת בר אילן הרצאותיי היו בלמידה מבוזרת, מאז שנת 1998.

הפערים בין שני הדורות הולכים וגדלים גם מבחינה נפשית וגם מבחינה ארגונית. מבחינה נפשית המגע עם המחשבים והסמרטפונים בגיל צעיר (0-18) משנה את מבנה המוח ואת ההתנהגות. צעירי הרשת צורכים פי שניים רשתות ביחס למבוגרי הספר. לעומת זאת מבוגרי הספר צורכים פי 3 ספרים ועיתונים וטלוויזיה. מבחינה ארגונית, הארגונים שהקימו צעירי הרשת רווחיים פי 10 מהארגונים הישנים.

 

 

 

 

במאה השנים האחרונות, תוחלת החיים הממוצעת עלתה מ50 שנה ליותר מ80 שנה, ובקרוב תגיע ל90 שנה. הביטוח הלאומי וקרנות הפנסיה לא יוכלו לעמוד בהתחיבויותיהם לפנסיונרים, גם בגלל הזינוק בתוחלת החיים וגם בגלל החוב הגלובאלי שנובע מהדפסת כסף מסיבית וחסרת אחריות של רוב הממשלות בעולם, ב40 השנים האחרונות. בהרצאה נסקור את טכנולוגיות האנטי-אייג'ינג, ואת אסטרטגיות ההתמודדות עם התכווצות הפנסיה.

 

למה הביטקוין על ב10,000% תוך שנתיים מ200$ ל20,000$? כי הביטקוין הוא הכסף של דור הרשת. הזהב היה הכסף הגלובאלי במשך 5,000 שנה. במהפכה התעשייתית של העידן המודרני, שטרות כסף מגובים בזהב החליפו את הזהב. ב1971 ארה"ב ביטלה את הצמדת הדולר לזהב, ומאז מחיר הזהב עלה מ35 דולר לאונקיה, ל1500 דולר לאונקיה, והחוב העולמי עבר את 100 טריליון הדולר. הביטקוין נועד לעצור את ההידרדרות הכלכלית הגלובלית. בהרצאה נלמד מה זה כסף בכלל, מה זה ביטקוין בפרט, ואיך הביטקוין קשור לחברות ענק כמו פייסבוק ומיקרוסופט.

כולנו נעזרים באינטליגנציה מלאכותית גם כשאנו לא מודעים לכך: תוצאות החיפוש בגוגל, מה שאנו רואים בפייסבוק וביוטיוב, מה שאנו קונים באמזון, ההזמנות שלנו באתרי תיירות, והנסיעות שלנו בגט טקסי. בכל המקרים הללו פועלת אינטליגנציה מלאכותית חדשה וחזקה במיוחד שפועלת באופן מאוד דומה למוח הטבעי שלנו. נלמד איך האינטליגנציה המלאכותית מיושמת ברובוטים, ברחפנים, ועוד.

בהרצאה יובאו רשמיי מסעות מלווים בתמונות, מהשנה האחרונה בסין, ארה"ב, אירופה ואוזבקיסטאן, כדי להציג את יחסי הכוחות החדשים בעולם. סין משנה לחלוטין את יחסי המזרח והמערב. אירופה מסוכסכת ומתפוררת. ארה"ב יורדת מבחינה כלכלית, וסין הולכת ומתחזקת, באמצעות בניית "דרך המשי של המאה ה21" מדרום מזרח אסיה לדרום מזרח אירופה, כשאוזבקיסטן במרכז.

למה כדאי להזמין הרצאה של ד"ר אשר עידן

ההרצאות של ד"ר אשר עידן מציגות בצורה פשוטה ומעניינת את הנושאים הכי חדשניים והכי מורכבים בתחום ,כמו: מהפכת הרשתות החברתיות בכלכלה, בחינוך, בתקשורת, בקריירה, בתרבות ובפוליטיקה. התפשטות הרשתות החברתיות מתחומי התוכן (פייסבוק, יוטיוב), לתחומי הכספים (ביטקויין, ארנק וירטואלי), הרובוטים, התחבורה (גט טקסי, אובר), הנדל"ן ועוד.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,הרצאות מצחיקות,הרצאות על זוגיות,הרצאות קיימות ויזמות חברתית,מוזיקה,מופעים

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,פסח

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

ד

ד"ר אשר עידן

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,פסח

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - אשר עידן