אלוף במי"ל גיורא איילנד מרצה

אלוף במי"ל גיורא איילנד

גיורא איילנד - הרצאות
עברית

קורות חיים

אלוף במיל. איילנד ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל, ראש אגף המבצעים וראש אגף התכנון . השתחרר מצה"ל בתחילת 2004. מינואר 2004-יוני 2006 היה ראש המעוצה לביטחון לאומי. במשך כ 10 שנים היה מעורב בתהליכי קבלת החלטות ובביצוע של הנושאים המדיניים – ביטחוניים החשובים ביותר של מדינת ישראל.

הרצאות מבוקשות

מלחמת יום כיפור חקוקה הטב בזיכרון הלאומי לא רק בשל הטראומה שגרמה בזמנו ולא רק בשל מספר ההרוגים הגבוה, אלא גם בשל התחושות הקשות הנוגעות "למחדל" של המלחמה. שתי מסקנות עיקריות הוסקו אז ושתיהן ליוו אותנו ומלוות אותנו שנים רבות:

א. המחדל מיוחס בראש וראשונה לשגיאה של המודיעין הישראלי ששלל עד הרגע האחרון את ההערכה כי מלחמה עומדת לפרוץ. כתוצאה משגיאה זו לא גויסו המילואים בזמן, ישראל הופתעה ומכאן גם התוצאות הקשות.

ב. ועדת אגרנט, ועדת החקירה הממלכתית שחקרה את המלחמה קבעה נחרצות כי המחדל קרה בין היתר היות והקברניטים דאז הכירו היטב את היכולת של מצרים וסוריה לתקוף את ישראל אבל נתנו דגש גדול מדי להערכת כוונות האויב, וזו לדעת הועדה הייתה טעות. כתוצאה מכך המליצה הועדה כי בעתיד אסור להיערך על בסיס כוונות האויב, שכן אלה יהיו נסתרות, אלא נכון להיות מוכנים תמיד רק מול יכולות האויב שהן מטבען גלויות יותר.

הטענה שלי היא כי שתי מסקנות אלה הן שגויות באופן קיצוני. יותר מכך, אימוצן של מסקנות אלה גרם למדינת ישראל נזק עצום שבחלקו משפיע עליינו עד היום.

השגיאות של מלחמת יום כיפור מקורן בגורמים אחרים לחלוטין ומן הנכון לשים את האצבע עליהן, לא רק למען הזיכרון ההיסטורי אלא בראש וראשונה בכדי שלא נחזור עליהן גם בעתיד.

בהרצאה על נושא זה אסביר מדוע שתי המסקנות שהוסקו הן שגויות, ובנוסף אדע לתאר לא רק את השגיאות העיקריות שקרו, אלא גם לתת תשובה מדוע הן קרו, ומה נכון לעשות בכדי להימנע משגיאות דומות בעתיד.

 

לקוחות ממליצים

ארגון גמלאי אגד
 

גיורא איילנד הינו מרצה רהוט, בקיא מאד בחומר ההרצאה, מגיש בצורה מסודרת ונעימה את החומר הכבד אותו הוא מעביר ומשאיר טעם של עוד.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אטילה שומפלבי

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת

גיא מרוז

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

אורלי וילנאי

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים

אלון בן דוד

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת

צבי יחזקאלי

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת

איתי אנגל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

עמרי אסנהיים

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

נינו אבסדזה

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - גיורא איילנד