גיל חובב מרצה

גיל חובב

בלעדי גיל חובב - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית זום

קורות חיים

גיל חובב נולד בירושלים בשנת 1962. בן למשה חובב, מקרייני קול ישראל המיתולוגיים, ולדרורה בן אב"י, נכדתו של אליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית. חובב למד בגימנסיה רחביה בעיר ואת שירותו הצבאי עשה במודיעין. הוא בעל תואר בספרות צרפתית ולימודים כלליים מהאוניברסיטה העברית.

את גיל חובב אתם מכירים מהטלוויזיה, מהאינטרנט ומהרדיו, מספריו ומהרצאותיו. הוא מבשל, כותב ויוצר בתחום האוכל. בטלוויזיה הגיש חובב את התוכניות "שום פלפל ושמן זית", אותה גם כתב, את "עושים שוק", "עושים חג", קפטן קוק", "גיל חובב והתוספות", ועוד רבות אחרות. בגלי צה"ל הגיש את "ציפורי לילה מתרוננות", וברדיו ובעיתונים הוא כותב ומגיש פינות ביקורת מסעדות. גיל חובב הוא בעל הוצאת ספרים פרטית משלו ובה הוא מוציא לאור את ספריו הרבים על בישול. ספרו המוכר ביותר של חובב הוא "מטבח משפחתי", בו הוא מספר את קורות משפחתו וילדותו המיוחדת, כשגיבורת הספר היא סבתו האהובה מומה, אשתו של איתמר בן אב"י. מחוויות אלו הוא חולק גם בהרצאותיו המשעשעות. "מטבח משפחתי" הוא ראשון בטרילוגיה הכוללת גם את "סוכריות מהשמיים" ו- "24 דלתות". בכולם חוויות וסיפורים שזורים הומור על משפחתו הבלתי רגילה, הרפתקאות ילדות, אוכל פשוט ואהבה גדולה. בסוף כל פרק מופיע המתכון המשפחתי. גיל חובב מרבה להוציא ספרי בישול פשוטים ובגובה העיניים כמעט בכל נושא הקשור למטבח, כמו דיאטות, יין, מתוקים, בישול פשוט, ומתכונים לילדים. בספרו "Confessions of a Kitchen Rebbetzen" התחזה חובב לרבנית אמריקאית ובשמה, כביכול, כתב מתכונים וסיפורים על חייה. בעמודו האחרון של הספר הציג את עצמו ואת התרמית וגרם הפתעה לקוראים. גיל מעיד על עצמו כי "אוכל של סבתות" הוא המעניין ביותר עבורו, והוא רוצה לשמר את העולם ההולך ונעלם הזה ואת מתכוניו. "אני אוהב אוכל ישן. גיליתי שכייף תמיד לחזור אליו", הוא אומר (מתוך ראיון באתר מזון+). בעקבות כך ולאחר תחקיר מעמיק הוציא גיל את ספרו "אוכל של סבתא".
בשפה עשירה, בהומור ובחן האופייני רק לו מספר גיל חובב בהרצאותיו על משפחתו המיוחדת, המשעשעת והאהובה ועל השפה העברית האהובה לא פחות. ההרצאות של גיל הן חוויה בפני עצמה.

 אהבתם? הקליקו לצפייה בעוד הרצאות 

הרצאות מבוקשות

ערב שכולו שירים עבריים יפים ושמחים, עם נוסטלגיה, עם קריצה, ואפילו עם פרסומות שכתבו לאה גולדברג, אברהם שלונסקי ונעמי שמר. נא להתכונן לשיר במלא גרון ולחייך מאוזן אל אוזן!

גיל חובב קורא את ספר הילדים היחיד שכתב (בחרוזים!) ובו סיפורה של חבורת שכנים (כולל סוס ים חתיך, ארנבת ושועל טמבל) שמחליטים לעשות תמ"א 38 בבית ונתקלים בהתנגדות מפתיעה.

וכך מתואר הספר:

"ספר להורים, לילדים ולילדות
עם מילים קשות אבל ממש חמודות,
עם עברית של שבת אבל עם הסברים
(טוב, אולי זה ספר לבני הנעורים).
בסוף הקריאה ייאמר ויוגד:
שיואו! איזו שפה! (ובעברית: אומייגאד!)"

ההרצאה, בעברית רהוטה ומתרוננת, מתאימה לילדים וילדות בני 5-12 ולהוריהם (וגם לסבים ולסבתות, כמובן). בסוף ההרצאה – שאלות ותשובות על כל נושא: עברית יפה, בנייה, סוסי ים ואפילו אוכל.

משך הקריאה: 30 דקות. שאלות ותשובות – ככל הנדרש.

גיל חובב מסכם שלושים שנים (ראשונות!) של ביקורת מסעדות ו"טלוויזיית אוכל" בערב שכולו סיפורי פול בוקוז, כבד אווז, אל בולי, קוסקוס כרובית, מואיז פאר, חומוס וביל קלינטון. בין התעלומות שתיפתרנה: למה יין הוא המוות השחור? למה אוכל ישראלי כל כך אהוב בעולם? מה הכישרון הראשון במעלה של "כוכב אוכל" בטלוויזיה? ואיך מזהים בשנייה שהאיש שמולך נוכל.

איך במקומות כמו איטליה, המזרח התיכון וצפון אפריקה יודעים לבשל ממה שיש, ממה שגדל כאן וממה שיש במזווה וזה יוצא הכי טעים ואפילו הכי אופנתי שיש.

גיל חובב על אוכל, ירושלים, אהבה ועברית. בהרצאה קלילה מספר חובב באילו תחבולות ניסו לפתות אותו, ילד ירושלמי כחוש ופוזל, לאכול דגים, איך הוקם הארגון לשחרור פלסטין בסלון ביתו, מדוע החליטה סבתו, לאה אבושדיד, לוותר על הנדוניה שלה כדי להינשא לאיתמר בן אב"י ומתי בדיוק גילתה לו בתו שהשפה העברית שיגעה אותו לחלוטין. כל זה בליווי סיפורים על אליעזר בן יהודה, משה חובב, חיל המודיעין הישראלי, ערוץ 2, מיטב מסעדות תבל והכל כמובן בעברית צחה.

גיל חובב, נינו של מחייה השפה העברית, על הפכים הקטנים (והגדולים) שמאחורי חידוש השפה, על החשבון הפתוח של משפחת בן יהודה עם הקהילה החרדית בירושלים, על שתי מילים שכולנו אומרים לא נכון וגם מסביר למה, בעצם, אי אפשר לספר על אליעזר בן יהודה בנעלי בית.

  • מיהו אדון דבשני והאם הוא באמת גר במי נהר?
  • מהו שירו הצבאי ביותר של המשורר הפציפיסט נתן זך?
  • למה סביר להניח שולדימיר פוטין רוצה לחסל את דן אלמגור?
  • ומהי הטעות המתמטית הזוועתית ביותר בתולדות הזמר העברי?

גיל חובב חוזר באומר ובצליל ובנוסטלגיה אל השירים שכולנו זמזמנו בילדותנו, ומגלה שלא הבנו כלום. ההרצאה מלווה בשירה בציבור.

גיל חובב, יליד ירושלים, מספר לרגל היובל לאיחוד הבירה על התקופה שלפני ואחרי מלחמת ששת הימים בעיר המחולקת והמאוחדת, משמיע את ההודעה ההיסטורית על שחרור ירושלים בקולו של משה חובב, וקורא סיפורים העוסקים בפנים שונות של העיר וטיפוסיה, אבל בעיקר עוסקים באהבה.

אחרי מאה שנה שנמנמו במגירות חתומות, פרסם גיל חובב את מכתבי האהבה של סבא וסבתא שלו: לאה אבושדיד הספרדייה, הנאווה בבנות ירושלים, שכונתה 'פרח הפרחים', ואיתמר בן אב"י האשכנזי, נסיך יהודה, שכונה 'נסיך יהודה' בספר רב מכר שנקרא 'לאהוב בעברית'.

בהרצאה בת שעה מספר חובב על הרומן הראשון שנוהל בעברית אחרי אלפיים שנה, על המתח העדתי שכמעט וסיכל את הנישואין, על רומנטיקה ללא קצה וגבול, וגם על גאולה (ויש אפילו שני שירים עם הקהל!).

 

order lecture by - גיל חובב