רחל דולב מרצה

רחל דולב

רחל דולב - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

רחל דולב

תת אלוף רחל דולב, ילידת ישראל,  עורכת דין, משפטנית, כיהנה בתפקידים בכירים בפרקליטות הצבאית הראשית ,בין היתר כפרקליטת פיקוד המרכז באינתיפאדה הראשונה, כסנגורית צבאית ראשית, וכראש המחלקה המשפטית בנציב קבילות החיילים.

יצגה קצינים בכירים,  בבתי דין ובועדות חקירה ממלכתיות (רא"ל שאול מופז בועדת שמגר, לחקר טבח במערת המכפלה. רא"ל בני גנץ , בוועדת  וינוגרד, לבחינת מלחמת לבנון השנייה 2006). הייתה חברה בועדה לבחינת יישום דיני דיני הלחימה, על פי המשפט הבינלאומי,  על ידי צהל.

בתפקידה האחרון בצה"ל שירתה בחיל המודיעין  כצנזורית ראשית לעיתונות ותקשורת. בו עסקה בבחינת  הקף חופש הביטוי, במדינה דמוקרטית, אל מול אתגרי הבטחון הלאומי, האסטרטגיים והמבצעיים , של מדינת ישראל.

בוגרת המכללה לבטחון לאומי וקורס פיקוד ומטה פו"מ בצה"ל.

כיום עוסקת ביעוץ משפטי, חברה בדירקטוריונים בתעשייה האווירית, ופעילה חברתית,  לשעבר יו"ר הועד המנהל בתאטרון מקומי – תאטרון יפו. וכיום חברה בהנהלת תנועת מפקדים למען בטחון ישראל.

מפרסמת מאמרים בתקשורת בנושאי בטחון לאומי ומשפט .

מרצה בנושאי תקשורת משפט ובטחון.

הרצאות מבוקשות

בעידן הנוכחי ,כאשר מלחמות משודרות בלייב. איך מתמודדת ישראל עם ההפצצות בעזה ,בשידור חי בפן התקשורתי  ויותר מכך בפן המשפטי. ממשט המרמרה ושובל הוועדות שבאו בעקבותיו גולדסטון, חקירת מות שירין פאלח. האם דרכנו להאג, בלתי נמנעת? האם השלטון החדש ישחרר את החיילים מהוראות הפתיחה באש, נוהל שכן.?  האם המשפט והתקשורת קושרים את ידי צהל ומדינת ישראל ומה ניתן לעשות בנידון.

האם בעידן האינטרנט הטוויטר והטיק טוק, ןכשהכל רייטינג, אין יותר סודות, ומערכות הבטחון והצבא מתנהלות כמו באח הגדול. אז איך בכל זאת פועלים  נגד הטרור, חיסול בן לאדן או קאסם סולימני. בשקט .

איך יתכן קיומה של צנזורה במדינה דמוקרטית  האומנם אנחנו לבד בענין הזה?

יחסי הגומלין בין התקשורת , הפוליטיקאים ומערכת הבטחון.

המלחמה בחזית התקשורת והמשפט הבינלאומי בעידן הנוכחי: כיום המערכה מתנהלת לא רק בשדה הקרב, אלא ולעיתים אף יותר, באמצעי התקשורת. המשפט הבינלאומי אינו רק מכשיר להגנה על הצדדים הלוחמים, אלא לעיתים משמש כאמצעי להגביל את חופש הפעולה של ישראל. על המערכה בעולם המשפט הבינלאומי ובתקשורת פרשת גולדסטון, המשט הטורקי ועוד….

כבת להורים ניצולי מחנות רכוז, שעסקו רק בעתיד ולא בעבר, שהיה כצל בבית .אך רק על דבר אחד סופר. ספור הגבורה של דודתי גוסטה דוידזון , שהיתה חברה במחתרת קרקוב, שסיסמתם היתה , לא נלך כצאן לטבח. הם לחמו בגבורה בנאצים עד יומם האחרון. מעטים הניצולים, אך גוסטה בשבתה בכלא, כתבה על פיסות נייר טואלט פרקי יומן, שהוסתרו בין דפי הכלא ונמצאו לאחר השואה, ופורסמו בארץ ובעולם.

order lecture by - רחל דולב