טל גורדון מרצה

טל גורדון

טל גורדון - מרכז המרצים לישראל
עברית זום

קורות חיים

טל גורדון, זמרת-יוצרת, מגישת טלוויזיה ורדיו, מנחת סדנאות כתיבה, ערבי השראה ומפגשי אמן הנוגעים בקונפליקטים הפנימיים המאפיינים כל אדם, בכל תחום, ומתאימים גם למי שלא חיפש את עצמו לפני כן בעולם היצירה.
בגיל 20 גילה אותה המפיק סולו יורמן ומאותו רגע נחשבה לתקוות הרוק הישראלי. הוציאה חמישה אלבומי סולו ועבדה עם גדולי אמני הרוק בארץ. ברי סחרוף, רונה קינן, קורין אלאל, אבי בללי, אמיר צורף ורמי פורטיס הם חלק מהאמנים שהפיקו את אלבומיה ויצרו איתה מוזיקה. השיר המצליח ביותר אותו כתבה הוא "הכעס", שהלחין אמיר צורף, ושרה להקת "רוקפור". בשנת 2005 זכתה בפרס אקו"ם על אסופת טקסטים שטרם פורסמה. בשנת 2018 הוציאה תואר ראשון במוזיקה בקרייה האקדמית אונו.
בתחילת שנות האלפיים החלה להגיש תכניות תרבות בטלוויזיה וברדיו. בערוץ הראשון הגישה במשך שש שנים את מגזין המוזיקה "תוצרת הארץ" ואת סדרת הספיישלים "פינת גורדון". בחינוכית ובערוץ 2 הגישה את תכניות התרבות "הכל תרבות" ו"תרבות, רחוב", ובגלי צה"ל את "ציפורי לילה מוזיקליות".
בעשור האחרון מוקדש מרבית זמנה של גורדון לסדנאות הכתיבה המצליחות שהיא מעבירה ברחבי הארץ. בתפאורה של עיסוק במילים עוברים המשתתפים תהליך יצירתי שעקרונותיו נוגעים לכל תחום בחיינו.
לאחר שהכירה מקרוב מדי, לטעמה, את רוב "מחלות הילדות" מהם סובלים יוצרים, יצרה גורדון שפת עבודה המתבססת על קולו הייחודי של כל משתתף כמקור העוצמה הראשוני והזמין לנו ביותר, על השליטה בעורבי הביקורת העצמית השחורים שמונעים מאתנו להגיע להישגים אליהם יכולנו להגיע, על ההבנה שכישרון וכושר לא סתם נגזרים מאותו שורש ועל האומץ לטעות ולהתנסות גם בדברים שאנחנו לא בטוחים שאנחנו טובים בהם.
לצד סדנאות המיועדות לכותבים מנוסים ולמוזיקאים שגורדון מלמדת בבית ספר "רימון", בבית הספר ליצירה MUZIK, ובפרויקטים מיוחדים לילדים ולנוער, פיתחה גורדון את הסדנה "אם אתה יכול לדבר אתה יכול לכתוב", המתאימה במיוחד למי שמעולם לא התקרב לעולם היצירה.
באמצעות כלים ותרגילים פשוטים מתאמנים המשתתפים על עקרונות של התבוננות יצירתית, ומקבלים את האומץ להתנסות בכל מתקן אפשרי במגרש המשחקים של היצירה ולהתחיל לעוף. עם האומץ הזה ועם ההתבוננות היצירתית החדשה הם חוזרים, לא פעם, לתחומים אחרים בחייהם ומגלים שהאפשרויות העומדות בפניהם – בכל תחום – גדולות בהרבה מאלה שזיהו בעבר.
לאחר שנים שבהן היא מלמדת אנשים להשתחרר מהצורך להצטיין ולהתחיל להגיד כן, מצליחה גם היא עצמה ללמוד את אותם עקרונות, ובשנה האחרונה החלה לשחק בטלוויזיה (בסדרה "מותק בול באמצע") ובתיאטרון (בהצגה "אור").

הרצאות מבוקשות

בגיל עשרים נדמה היה שהחיים שלי הולכים להיות נינט. בכיס ימין היה לי חוזה לעשר שנים עם אחד המנהלים האישיים הכי מצליחים בארץ, בכיס שמאל חוזה לחמש שנים בחברת התקליטים הכי גדולה בארץ. האנשים החשובים בחליפות שמו מאה אלף דולר על האלבום הראשון שלי, ומכאן, נדמה היה, אי אפשר להיכשל.
האדם היחיד שלא היה בטוח שאני שווה את מה שהם כולם מאמינים שאני שווה – היה אני. לא פחדתי שאני גרועה. אנחנו יודעים כשאנחנו גרועים. פחדתי לגלות שאני בינונית. וזו, הרי, המילה שכולנו כל כך פוחדים ממנה.
אחרי עשרים שנה שבהן נתתי לכל העורבים השחורים של הביקורת העצמית לסרס אותי ביסודיות, הבנתי שלושה דברים:
הראשון הוא שיש דבר אחד שבחיים לא יהיו לי בו מתחרים ושאני תמיד אהיה בו הכי גדולה – והוא, להיות אני.
השני הוא שהדבר היחיד שיותר גרוע מלא להצליח הוא לא לנסות,
והשלישי, שעדיף שישנאו אותי על מה שאני – מאשר שיאהבו אותי על מה שאני לא.
ברגע ההוא, כנראה, הבנתי שאני הולכת לכתוב לעצמי תסריט חיים חדש, ארזתי שלוש שקיות גדולות, לקחתי את הילדה ועזבתי את הבית, בידיעה שמעכשיו אני הולכת להגיד 'כן' על כל מה שפעם אמרתי לו 'לא'.
כשטל גורדון מספרת על עצמה היא מספרת לנו, בעצם, על עצמנו ועל כל מה שעוצר את רובנו מלהגיע להישגים שאליהם יכולנו להגיע, אם רק היינו מעזים לטעות. אם היינו מבינים ש'הפרס הגדול' מחכה לנו אי שם וכל טעות רק מקרבת אותנו אליו.
עם סיפור אישי חשוף, כמה שירים וסיפורים, ובעזרת כמה תרגילים פשוטים, מקבל כל אחד ממשתתפי הערב את ההשראה להעז לטעות, ולהתחיל לגדל את הכנפיים שיש בכולנו.

למה כדאי להזמין הרצאה של טל גורדון

"לפעמים לא צריך הרבה מילים כדי לתאר רגש או סיטואציה. רק צריך למצוא את המילים הנכונות. או בקיצור: האישה ששינתה את חיי רוצה לשנות גם לכם את החיים. לכו." דפנה שילון

order lecture by - טל גורדון