יוכי ברנדס מרצה

יוכי ברנדס

יוכי ברנדס - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

סופרת ומרצה לתנ"ך.

ברנדס בעלת תואר ראשון בתנ"ך וחינוך ותואר שני ביהדות. מלמדת תנ"ך במרכז הבינתחומי בהרצליה, בקתדרה של המכללה האקדמית בקרית אונו, ובמסגרות נוספות.

נוקטת בדרך של "שבעים פנים לתורה" ומציגה מגוון פירושים מאוצר התרבות היהודית (החל מחז"ל, דרך פרשני ימי הביניים ועד חוקרי מקרא ויוצרים בני זמננו). אינה מוותרת גם על קריאה מקורית משלה, המתאפיינת בחשיפת קולות מפתיעים (בעיקר נשיים) שהסתתרו אלפי שנים מתחת לרובד הגלוי של כתבי הקודש.
ספריה: גמר טוב, הגר, לכבות את האהבה, גרעינים לבנים, וידוי, מלכים ג.

הרצאות מבוקשות

הסיפור הלא ייאמן על התינוק האסופי שחי בתחתית החברה במזרח אירופה של המאה ה-18 והצליח בבגרותו לחולל ביהדות את המהפכה המשמעותית ביותר של העת החדשה

 

מי באמת היה הבעל שם טוב?

מה הסתירו מאיתנו אודותיו?

האם החסידות אכן שלו?

עד כמה תורתו בכלל רלבנטית לחיינו המודרנים במאה העשרים ואחת?

האם תרבות עתיקה כשלנו יכולה להיות רלוונטית ומשמעותית כאן ועכשיו? בהרצאה על ספרה "היהדות של הכרנו" חושפת יוכי ברנדס שלל סוגיות עכשוויות שעמן התמודדו חכמי ישראל כבר לפני מאות ואלפי שנים: משפחות חד-מיניות, הפלות, המתת חסד, צריכת קנאביס, ציות לחוק ועקיפת סמכות. ההרצאה מגלה לנו שהתרבות שלנו שונה מאוד משלל הסיסמאות שתוקפי היהדות בימינו מלעיטים אותנו: מצד אחד נציגי הממסד הדתי, שמאיימים עלינו שהעם היהודי יחדל להתקיים אם נעז לחדש את התרבות היהודית ולהתאים אותה לימינו. ומצד שמאל: ישראלים שרואים ביהדות דת פרימיטיבית שעבר זמנה ומאמינים שרק אם נתכחש לה נוכל להיות מדינה דמוקרטית ומתקדמת בעוד שאלו יוצרים רושם של עוינות לכל חידוש וחשיבה מקורית, מתברר שהיהדות הרבה יותר רב-גונית, צבעונית, תוססת, מעניינת, ובעיקר – משמעותית לחיינו כאן ועכשיו.

בעקבות הפרדס של עקיבא: הציבור הישראלי מכיר את התנ"ך, אבל התנ"ך אינו היהדות, אלא השורש שממנו היא צמחה. יוכי ברנדס מוליכה אותנו בהרצאתה אל שורשי זהותנו כיהודים וכישראלים ואל שאלות היסוד של תרבותנו. מי היו הצדוקים והפרושים? מה ההבדל בין בית הלל ובית שמאי? למה הומצא הגיור? מתי עוצב ליל הסדר? מדוע תוקנה התפילה? איך נוצרה החופה?

דוגמאות להרצאות בתנ"ך: מיכל בת שאול – הנסיכה שהעזה אהוב. מי מפחד ממשה רבנו? מי מפחד ממרים הנביאה? מתמר ואשת פוטיפר ועד יעל ודלילה – הפאם פטאל המקראית. יוסף – שינוי אישי כבסיס להצלחה. מלחמת המינים במגילת אסתר. קוהלת – הפרדוקס הבלתי פתור של הקיום האנושי. למה כותבי התנ"ך מעריצים בנות שביזו את אבותיהן? אונס בחוק ובפרוזה המקראיים – מיהו קרבן האונס בעולם הפטריארכלי? אליהו הנביא – איך הפך הנביא הרוצח לסנטא קלאוס היהודי? אשה סוטה – התר לרצח נשים טיפול בבבעלים קנאים? עקידת יצחק – האם אברהם עמד בניסיון? רות ונעמי – סוד ההצלחה הנשית בניגוד לכל הסיכויים. סיפור דוד ואביגיל מול סיפור דוד ובת שבע – הספין של סופרי המלך. סדום וגבעה – מודל תנ"כי מפתיע של חברת רשע.
מי היו הצדוקים והפרושים? מה ההבדל בין בית הלל ובית שמאי? למה הומצא הגיור? מתי עוצב ליל הסדר? מדוע תוקנה התפילה? איך נוצרה החופה? או בקיצור, איך חוללו חז"ל את המפכה הגדולה הזו שנקראת "היהדות"?

למה כדאי להזמין הרצאה של יוכי ברנדס

מרצה מרתקת ומבוקשת, המצליחה להפוך נושאים כבדי משקל ועמוקים בתנ"ך לחוויה מהנה ומרגשת

לקוחות ממליצים

מינהל קהילתי רמות אלון
 

" הרצאה מאלפת. יוכי מדהימה יחס אנושי וחם הקהל היה מרותק להרצאה מיוחדת
ליוכי חיבור מדהים לאנשים ולקהל כל אחד מהנוכחים הרגיש את היחס האישי והחמים. תודה"

מרצים שאולי יעניינו אותך

אתגר קרת

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

דן דן בולוטין

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

גיל שוחט

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,מוזיקה,מופעים

רועי גליץ

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות

חיליק מגנוס

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

מירי דוידוביץ

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

שרה אנג'ל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

רוני ססלוב

מרצה בנושאים: אוכל,הרצאות בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,חגים ומועדים,פסח,ראש השנה,שבועות

order lecture by - יוכי ברנדס