יעל נאמן מרצה

יעל נאמן

יעל נאמן - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

יעל נאמן, ילידת 1960, נולדה בקיבוץ יחיעם. עזבה לתל אביב בגיל 20. למדה לתואר שני ספרות כללית ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. עבדה בעריכה בעיתונים וכתבי עת. עורכת ספרים.
פירסמה את ספר הנוער "יום שלישי הכתום" (עם עובד, 1998), את הנובלה "שמועות על אהבה" (כתום, 2004), סיפורים ושירים בכתב העת "מטעם" בעריכת יצחק לאור.
בינואר 2011 פרסמה את הרומן הראשון שלה, "היינו העתיד" – אוטוביוגרפיה על ילדותה והתבגרותה בקיבוץ יחיעם. הספר זכה מייד עם צאתו לביקורת מרכזיות חיוביות ביותר, לתגובות והדים רבים וכבש את רשימות רבי המכר.

על "היינו העתיד"
ב-1 בינואר 2011, אחרי תהליך שנמשך שש וחצי שנים של כתיבה, תחקיר ועבודת ניסוח מדוקדקת, יצא לאור בהוצאה לאור הישראלית המשובחת "אחוזת בית" הספר "היינו העתיד" מאת יעל נאמן.
הספר הפך לאירוע מו"לי וספרותי מיד עם צאתו.
"היינו העתיד" הוא יצירה חריגה בנוף הספרות הישראלית: רומן אוטוביוגרפי שנון ואירוני המשלב בתוכו מבט מרתק על תולדות קיבוץ יחיעם ודו"ח נוקב על ילדות בעולם אידיאולוגי המתפרק בהדרגה מאמונותיו הנוקשות. יעל נאמן, בת לאחת ממשפחות המייסדים של יחיעם, מפליאה לתאר בו את עולם ילדותה, ולהאיר באור ביקורתי ורווי הומור את ההתרחשויות, הדמויות, החוקים והכללים שעיצבו אותו.
כתיבתה הייחודית של נאמן פועלת במרחב שנפער בין העולמות – עולם המבוגרים האידיאליסטים ועולם הילדים שחוו על בשרם את הסדקים בשיטה – וממלאת אותו בזיכרונות ילדותה והתבגרותה הנשזרים בסיפורי "הוותיקים", מייסדי הקיבוץ. ונדמה כי על אף המרחק העקרוני והבלתי ניתן לגישור, גם המבוגרים וגם הילדים שותפים לאותו הדחף: לחזור ולספר לעצמם ולסובבים אותם את סיפורי התשתית שעיצבו את שגרת חייהם ואת זהותם.
מיד עם צאת הספר הוא הפך לנושא ל"שיחת היום". תוך שלושה שבועות הוא הגיע למקומות ראשונים ברשימות רבי המכר השונים בארץ ונמצא שם ללא הפסקה כ-9 חודשים. עד היום זכה ל-9 הדפסות – בסה"כ 23,000 עותקים תוך 8 חודשים!
אבל לא רק הקהל הגיב בהתלהבות. מאז צאת הספר הופיעו כ-20 ביקורות בעיתונות וכולן, ללא יוצא מן הכלל, משבחות את הספר ומציינות הישג ספרותי בלתי רגיל של יעל נאמן.
הספר אוזכר רבות בפורומים ובבלוגים שונים הדנים בספרות וגם באמצעי התקשורת השונים (ראיון ב"לונדון וקירשנבאום" בערוץ 10, המלצה על הספר בתכנית "נדבר על זה מחר" בערוץ 2, בתוכנית הרדיו "ציפורי לילה" עם גיל חובב ועוד).

 

הרצאות מבוקשות

מפגש עם יעל נאמן על הספר "היינו העתיד", שעורר הדים רבים.. "היינו העתיד" מספר את סיפור גדילתם של ילדים ונערים בקיבוץ של השומר הצעיר בשנות ה-60 (קיבוץ יחיעם). הוא מספר (בין היתר) על שיטות החינוך, הגידול, המשפחה, העבודה הלימודים – כל המרכיבים של היומיום השונים כל כך מהחיים בעיר ובכל צורת גידול אחרת (ובכלל זה, גם הקיבוץ של היום).
השונות הזאת מפרקת את ה"מובן מאליו" ומאפשרת לדון בכל הנושאים האלה בצורה שונה ואלטרנטיבית: איך זה לגדול מופרדים מההורים וממבוגרים בכלל מאז גיל ינקות ועד הצבא, איך זה לגדול בחברתם של ילדים בני אותו גיל, בעולם שלא רק שאינו מקדש הישגים אלא אוסר עליהם, בעולם ללא כסף וללא קריירה, בעולם ללא ציונים ומבחנים וללא מבחני בגרות, אבל עם הרבה מחשבה, יצירה, עבודה ועשייה.
במפגש יעל מתארת את תהליך כתיבת הספר (שארך שש וחצי שנים) המורכב מעבודת ניסוח וחשיבה ודמיון לצד עבודת ארכיון גדולה. היא עוסקת בנושאים כמו איך בא ספר לעולם? חברה ובית-הספר, איך זה להיות סופר? ילדות וכתיבה,הווי משפחה – יום המשפחה בין הורים לילדים, כתיבה יוצרת, תהליך היצירה הספרותית והקשר לחיי הסופר, כתיבה יצירתית ודמיון.
ההרצאה מלווה בקטעים מהספר ובסיומה, יש זמן לשאלות ותשובות.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אתגר קרת הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אתגר קרת הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

דן דן בולוטין הרצאות - מרכז המרצים לישראל

דן דן בולוטין הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

גיל שוחט הרצאות - מרכז המרצים לישראל

גיל שוחט הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,מוזיקה,מופעים

רועי גליץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

רועי גליץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות

חיליק מגנוס הרצאות - מרכז המרצים לישראל

חיליק מגנוס הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

מירי דוידוביץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מירי דוידוביץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

שרה אנג'ל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שרה אנג'ל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

רוני ססלוב הרצאות - מרכז המרצים לישראל

רוני ססלוב הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אוכל,הרצאות בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,חגים ומועדים,פסח,ראש השנה,שבועות

order lecture by - יעל נאמן