מאור צור מרצה

מאור צור

מאור צור - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית זום

קורות חיים

כתב הפלילים ושב"ס של חדשות 13. בכל פרשה פלילית מרכזית שפותחת את מהדורות החדשות כנראה שהוא יסקר אותה.  מאור משתדל לשים בראש סדר היום הציבורי את התופעות והנושאים הבוערים בקרב בני הנוער, כמו אלכוהול, סמי האונס ובעיקר את תופעת החרם. זאת בסדרה שיצר ושודרה בחדשות 13 "מוחרמים". הסדרה הכתה גלים והעלתה את הנושא לראש סדר היום הציבורי. בשנה האחרונה, כאב בעצמו החל מאור לשים דגש על תופעת ההתעללות בפעוטונים, חשף את פרשת הגננת המתעללת כרמל מעודה מראש העין, ושידר בחדשות 13 את תיעוד הריגתה של הפעוטה יסמין וינטה זאת לבקשת הוריה של יסמין ז"ל. בעקבות חשיפות אלו התעוררה בפעם הראשונה בישראל מחאת ההורים שיצאו לרחובות כדי להפגין נגד אדישות המדינה בכל מה שקשור להגנה על הילדים מגיל לידה עד שש.  בנוסף, מאור הוא בין היוצרים של הסרט המדובר: "הפליסיאנים ומסע הרצח בבר-נוער" יחד עם דורון הרמן.  בין הישגיו העיתונאיים הבולטים: איתורם ושיחה ראשונה שקיימו עם דורסי לי זיתוני, בה הודו החשודים בדריסה של זיתוני, חשיפת פרשת "אלנבי 40" בה שודרו סרטונים של צעירה העולה על הבר ולאחר מכן הקריין במועדון הזמין מספר גברים לקיים עמה יחסי מין לעיני קהל המבלים.,חשיפת הפרשה הובילה לפתיחת התיק מחדש לאחר שנסגר במשטרה ואף גרם להפגנות של אלפי אנשים נגד המועדון, בנוסף שינוי מדיניות המשטרה בכל מה שקשור לפיקוח על חיי הלילה במועדונים. מאור ידוע ביכולות שלו לסקר את עולם הפשע הישראלי והבנתו על בוריו. עוד מהישגיו של מאור בחדשות עשר: חשיפת פרשת "יו"ר הקואליציה דוד ביטן והחובות לשוק האפור," כמה חודשים לאחר שידור התחקיר המשטרה פתחה בחקירה גלויה עם מעצרם של מספר חשודים וממצאי התחקיר עמדו בבסיס החקירה. בשנת 2018 יצר מאור מספר סדרות בחדשות עשר כגון: "ילדי הפשע" על עולם הנוער העברייני בישראל, "שכנים מהגיהנום" על תופעת סכסוכי השכנים והסדרה "סוסים טרויאנים" על עולמם המסתורי של החוקרים הפרטיים בישראל.

 

הרצאות מבוקשות

מה קורה לנו כשבני הנוער צופים בפגיעה פיזית או מילולית בבן או בת כיתתם? מדוע יש כאלה שישתתפו, כאלה שיעמדו מן הצד ומעטים כל כך שיתערבו וינסו לעצור? הרצאתו של מאור צור, ראש דסק הפלילים של חדשות 13, ובה המענה לשאלה – איך מונעים את האלימות ובעיקר את ההפצה שלה? וגם – מהו מודל הדיווח האנונימי כיצד הוא יכול לסייע לנו?

מי האנשים שעומדים מאחורי תעשיית האלכוהול והסמים לבני נוער? בהרצאתו חושף צור את בעלי האינטרסים שעושים הכל כדי לנצל את חוסר הידע של הצעירים בכל מה שקשור לצריכת סמים ואלכוהול. מטרת ההרצאה לחשוף את בני הנוער אל מאחורי הקלעים של התעשייה הנצלנית, להעניק להם כלים וידע ולערער את האמון שלהם בעולם המחתרתי של הסמים והאלכוהול ברשתות החברתיות.

מאור צור כתב הפלילים של חדשות 13 חשף את פרשת ההתעללות בגן של כרמל מעודה מראש העין והתיעוד של מות הפעוטה יסמין וינטה על ידי הסייעת שטיפלה בה."הכל החל כשאמא של אחד הילדים שהיה בגן של כרמל התקשרה אליי כשהיא ממררת בבכי"."מאור אתה חייב לעזור לנו, אתה לא מבין מה היא עשתה לילדים שלי, איך לא ידעתי". איזו התנהגות אצל ילדכם עלולה להעיד על כך שהוא חווה אלימות בגן?, מה הבדיקות שניתן לעשות על צוות הגן עוד לפני שמפקידים בידיהם את הילדים?, כיצד יודעים על פי ההתנהגות של צוות הפעוטון או הגן האם מתרחשת בו אלימות? אלו רק כמה מהפתרונות שיציג מאור בהרצאתו שיסייעו להורים לקבל החלטה מושכלת בידי מי להפקיד את היקר להם מכל.

כיצד הפך הטלפון הסלולרי למחולל האלימות והחרמות המשמעותי ביותר בקרב בני הנוער וכיצד הופכים את אותם טלפונים ממחוללי החרם למונעי התופעה?  בהרצאתו, המתבססת על סדרת הכתבות "מוחרמים", יציג מאור פתרונות יצירתיים וינסה לשבור את קשר השתיקה סביב תופעות החרם, ה שיימינג והאלימות ויבהיר לבני הנוער, דרך שיח בגובה העיניים ובאמצעות קטעים מתוך כתבות ששידר בטלוויזיה, את ההבדל בין דיווח להלשנה. ניתן לשלב נושאים כמו אלכוהול וסם האונס והדרכים למנוע מבני הנוער להיפגע מתופעות אלה.

הרצאה מרתקת על עולם הפשע הישראלי, על השינוי הגדול שחל בעולם העברייני בכל מה שקשור למושג "עדי מדינה". כיצד ראש ארגון פשיעה מנהל עסק שמגלגל מיליונים מבלי להוציא מפיו הוראה מפורשת אחת והדרך הטובה ביותר ללמוד על כך שאנו חיים בחברה שבה הכל מונע מאינטרסים היא דרך עולם הפשע.

כיצד מגייסים מקורות מידע ומודיעין בעולם הפשע? מה עושה כתב הפלילים שלידיו הגיע מידע המוגדר כ"חומר נפץ"? מה קורה מאחורי חומות השתיקה של היחידות המסווגות ביותר של משטרת ישראל? מיהם ארגוני הפשיעה החזקים ביותר ואיך מתנהלת מלחמת השליטה בעולם העברייני? בהרצאה מרתקת מאור יספר על עולם הפשע הישראלי דרך עיניו של הכתב הפלילי, על השינוי הגדול שחל במלחמה בפשע המאורגן בכל מה שקשור למושג "עדי מדינה" ועליונות טכנולוגית. על מורכבות הקשרים עם השוטרים מצד אחד והעבריינים מהצד השני והדרך הטובה ביותר ללמוד על כך שאנו חיים בחברה שבה הכל מונע מאינטרסים היא דרך עולם הפשע

למה כדאי להזמין הרצאה של מאור צור

מאור צור, חשף בשנים האחרונות פרשיות פליליות רבות ביניהן ההתעללות בגן של כרמל מעודה, פרשת דוד ביטן והחובות לשוק האפור ופרשת הביזוי המיני במועדון אלנבי 40. במהלך עבודתו העיתונאית מאור נחשף לאינספור תיעודים מטרידים מגני ילדים , ובתי ספר וחזר עם מסקנות חד משמעיות- ההורים חייבים לפקוח עין גם כאשר הכל נראה תקין. מאור החליט להפוך את המאבק באלימות נגד חסרי ישע ובני נוער , לנושא סיקור מרכזי בחדשות 13 הרבה בזכות שני ילדיו הקטנים בני 3 ו 5 .

order lecture by - מאור צור