ד"ר מיכל יערי מרצה

ד"ר מיכל יערי

עברית זום

קורות חיים

חוקרת מדינות המפרץ. כתבה דוקטורט אודות מדיניות החוץ הסעודית. מלמדת באוניברסיטאות ובמסגרות אקדמיות נוספות. עובדת בשיתוף פעולה עם ארגונים ממסדיים ופרטיים באשר לסוגיות מפרציות. משמשת פרשנית בתקשורת הישראלית והזרה לנושאים אלו.

ד"ר יערי עוסקת בנושאים שלא מדוברים בדרך כלל בתקשורת הישראלית. בזכות סקרנותה ותשוקתה לדעת איך נראים באמת החיים של האזרחים במדינות המפרץ, היא חושפת את קהל המאזינים לסוגיות מרתקות, כמו: זוגיות בעולם הערבי, מקומה של הדת בחיי החברה, מאבקן של הנשים לזכויות, ועוד. בנוסף, הרצאותיה מלוות בקריקטורות וסרטונים שהופכים את הדיון למרתק ויחודי.

 

 

הרצאות מבוקשות

דמיינו לעצמכם מזרח תיכון חדש שבו המלחמות מתחלפות בשיתופי פעולה, וישראל חותמת על הסכמי שלום עם מדינות ערביות נוספות. נשמע מוזר, נכון? כך כמעט נראה האזור שלנו לפני השבעה באוקטובר.

מה השתנה בעקבות המלחמה בעזה? מי באמת מנהל את המזרח התיכון? מה עתיד היחסים בין ישראל לסעודיה? האם ביום שאחרי המלחמה קטאר לא תהיה יותר רלוונטית?

על שאלות אלו ואחרות בהרצאה מרתקת שעוסקת במציאות המזרח תיכונית המורכבת.

 

מהי נוסחת הקסם של קטאר, שהפכה אותה ממדינה קטנה ושולית לשחקנית מפתח בזירה האזורית והבינלאומית? האם ישראל תוכל להסתדר בלעדיה ״ביום שאחרי״? כיצד שינתה קטאר את פני הכדורגל העולמי ועד כמה זה באמת תורם לה? מדוע העולם בוחר להתעלם מהפרת זכויות העולם בקטאר? על כך ועוד בהרצאה שמשלבת היסטוריה ואקטואליה.

מדוע אישה סעודית שהקימה דוכן פירות וירקות בשוק נחשבת לאישה פורצת דרך? כיצד הפך שיח על מיניות בעולם הערבי לסמל להעצמת נשים? באיזה אופן משפיע שילוב נשים בשוק העבודה על הזוגיות? מדוע דווקא עכשיו ישנה פריחה בספורט הנשי בעולם הערבי? איך אפשר לשלב בין פמיניזם לאסלאם?
ההרצאה תלווה את הגיבורות בקשיים, בדילמות האנושיות ובהישגים פורצי הדרך.

מהו סוד הקסם של יורש העצר הסעודי? כיצד מתמודדת ממלכת הנפט עם היום שבו העולם יתנתק מהנפט? כיצד הפכו הנשים לכוח הבולט בחברה הסעודית, לאחר שנים ארוכות של דיכוי? איך מצליחה הממלכה השמרנית ליישב בין אסלאם קיצוני לחיים מודרניים וטכנולוגיים?
הרצאה זו מציגה את פניה האחרים והלא ידועים של הממלכה הסעודית. ההרצאה מלווה בסרטונים, קריקטורות ועיתונות סעודית.

למה דווקא עכשיו מדינות המפרץ מוכנות ורוצות שלום עם ישראל, ומה הסיכויים לראות את מטוסו של מנהיג מדינות המפרץ, מוחמד בן סלמאן, נוחת כאן? מה ״המתכון״ לשלום חם עם מדינות המפרץ ומה צריך להיות השלב הבא? מה מסכן את היחסים המתחממים בין ישראל למדינות המפרץ?

ההרצאה תסקור ותנתח את התשובות האפשריות לשאלות הללו דרך הרשתות החברתיות, הקריקטורות ותופעות תרבותיות חדשות.

כיצד בן לאדן השתמש בנאמנות של אוהדי הכדורגל כדי לבנות ארגון טרור? מה קורה לספורטאי ערבי שהוגרל להתחרות מול ספורטאי ישראל? באיזה אופן משקף הספורט את השינוי במעמד האישה בעולם הערבי? למה מדינות המפרץ משקיעות מיליארדי דולרים באירוח תחרויות הספורט הגדולות ביותר בעולם, על אף שאין להן תרבות ספורט מפותחת?

 

כיצד העלייה הדרמטית באחוזי הרווקות והגירושין משקפת את הקרע בעולם הערבי בין כוחות שמרניים לליברליים? מדוע נאסר על אזרחי סעודיה לבנות בובות שלג? מה מלמד פסטיבל הקולנוע בסעודיה על מעמד אנשי הדת בממלכה? באיזה אופן סוגיית האלימות בתוך המשפחה נקשרת לדת ומסורת? האם מותר להשתיל איבר של חזיר בגוף של אדם מוסלמי?

האם חשיפת ביקורו של אלוף במועדון חשפניות היא בגדר פגיעה בביטחון הלאומי, או שזכות הציבור לדעת גוברת? כיצד יכולה מדינת ישראל הדמוקרטית להתמודד עם איומי הטרור, מבלי לאמץ שיטות פעולה של ארגון הטרור שבו היא נלחמת? מדוע העיתונאים ביקשו שיטילו עליהם צנזורה? כיצד מתמודדת הדמוקרטיה הישראלית עם ארגוני ביטחון שזוכים להרבה השפעה וכוח?

ההרצאה תסקור את האופן שבו מדינת ישראל מנווטת בין היותה דמוקרטיה לבין איומי הביטחון שמאלצים אותה לכרסם בזכויות הדמוקרטיות של אזרחיה.

מה יקרה ביום שבו לא יהיה ניתן לחיות יותר באזורים נרחבים במזרח התיכון בשל הטמפרטורות הגבוהות? באיזה אופן נפגע ביטחון מדינת ישראל ממשבר האקלים? מה יקרה למשטרים במדינות ערב כשהאזרחים יגיעו לפת רעב בגלל בצורות? כיצד יכולה ישראל לנצל את משבר האקלים בכדי לשפר את יחסיה עם מדינות ערב?

מה כל כך מיוחד במונדיאל בקטאר? למה קטאר עשתה הכל כדי לזכות בזכות לארח את המונדיאל? מה הצדדים האפלים של המונדיאל שאנחנו פחות רוצים לדעת? מי זאת בכלל קטאר ומה היחסים שלה עם ישראל?

 

המתקפה האכזרית של חמאס משפיעה לא רק על ישראל, אלא על כל המרחב המזרח תיכוני. כיצד יראה המזרח התיכון ביום שאחרי? כיצד זה ישפיע על השלום בין ישראל למדינות ערב? מה באמת חושבות מדינות ערב על הפלסטינים? ואיך נשים קשורות לכל זה?

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים,השראה,זוגיות,מוזיקה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מופעים,צחוק והומור,קיימות ויזמות חברתית

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,פסח,צבא ומדינה,ראש השנה

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,השראה

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הנחיית אירועים,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,השראה,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,משפט ומדינה,פסח,ראש השנה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות לנשים,השראה,מרצים לחוגי בית

order lecture by - מיכל יערי