ד"ר מיכל מורג מרצה

ד"ר מיכל מורג

מיכל מורג - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

מומחית בפסיכולוגיה קלינית וכן בתחום הפסיכולוגיה הפורנזית (משפטית)- תחום הנמצא בממשק שבין הפסיכולוגיה, הקרימינולוגיה ועולם המשפט. שירתה בכוחות הביטחון בתפקידים מקצועיים הקשורים לפסיכולוגיה הפלילית ובכלל זה: פסיכולוגית הסוכנים הסמויים של המשטרה, פסיכולוגית מערך החבלה והימ"מ ותפקידים חשאיים נוספים. כיום מרצה ומייעצת בתחומי התמחותה בארץ ובעולם ומסייעת לאוכלוסיות קצה ובכלל זה לכוחות הביטחון, חושפי שחיתויות, נפגעי עבירה ולעבריינים המעוניינים להשתקם. בנוסף, מייעצת לחברות סטארט-אפ וגופי ביטחון בתהליכי פיתוח כלים יישומיים במגוון תחומים. במישור האקדמי, מרצה וחוקרת במסגרת היותה חברת הסגל האקדמי של המרכז האקדמי רופין והמרכז הבין תחומי בהרצליה וכן מכהנת כראש התכנית ללימודי פרופילאות פלילית באוניברסיטת אריאל. ד"ר מורג מפענחת למחייתה פשעים ועבירות שמיטב הסדרות עשויות מהן ושלהן התמכרנו כולנו, בשנים האחרונות. היא נמנית על המעטים שזכו להיכנס לחדרי החקירות, להעמיק בתיקים משפטיים ולהכיר מקרוב את העולם העברייני.

הרצאות מבוקשות

אדם נורמטיבי משקר בין פעם לשלוש פעמים ביום, כך מעידים המומחים. נטייה זו הנה טבעית ומשתכללת ככל שאנחנו מתבגרים ומתנסים במגוון מצבי חיים. לצד היכולת לשקר אנשים לעיתים מנצלים מצבים עמומים בכדי למקסם את הרווחים האישיים ולממש את האינטרסים שלהם. לדוגמה, עובדים במקומות עבודה רבים מנצלים פרצות במקומות העבודה בכדי להיטיב עם עצמם, כמו במקרים שבהם הם מאריכים את הפסקות הצהריים על חשבון המעסיק. הגבול בין המותר לאסור לא תמיד חד וברור… ולעיתים אנחנו חוצים אותו ולוקחים חלק במעשים שלא מתיישבים עם הערכים שאימצנו לעצמנו, כדרך חיים. חציית הגבולות אל הלא מוסרי או החוקי קורית במקומות העבודה, בבית ובין חברים ויש לה השלכות משמעותיות על כל אלה. בהרצאה זו ננסה להבין מה גורם לאדם מוסרי לשקר או לבצע מעשים לא מוסריים ואילו מנגנונים פסיכולוגיים קיימים אצל כולנו על מנת לשמור על הדימוי העצמי המוסרי והנורמטיבי.

הזיכרון שלנו מושפע ממגוון גורמים ומשתנים אשר פוגמים במידת דיוקו, דבר אשר משבש את יכולתנו לשמש כעדים לאירועים שחווינו- גם בבית המשפט. בהרצאה מרתקת זו נכנס יחד אל עולם החקירות והמשפט ונכיר מקרוב את מגבלות והטיות הזיכרון האנושי, אשר עלולים לחרוץ גורלות. במהלך ההרצאה נשמע גם על תופעה מרתקת ומטרידה של זיכרון שווא וכן על מקרים בלתי נתפסים של הרשעות שווא ובהם גם על אנשים שהוצאו להורג בשל זיהוי שגוי שהתבסס על עדות ראייה.

על הרשעות שווא של חפים מפשע והנסיבות המרתקות של תופעת הודאות השווא. בהרצאה זו נחשף לתופעה מטרידה, שאת היקפיה קשה לאמוד, שבה אנשים מודים בעבירות על אף שלא ביצעו אותם בפועל. התפיסה הרווחת היא שאם אדם מודה ונוטל על עצמו אחריות – הוא בהכרח אשם אולם המציאות מוכיחה לנו אחרת. תופעה זו ממחישה שאנשים פועלים לעיתים בניגוד לחשיבה הרציונאלית תוך הסבת נזק לעצמם וליקיריהם. ההרצאה תתמקד בהיכרות עם תתי האוכלוסיות שמועדות יותר וכן בהבנת המנגנונים והגורמים הפסיכולוגיים שעלולים לגרום לאדם להודות בעבירות שלא ביצע ולשבת בכלא לעיתים כל חייו. הרצאה זו מלווה בתיאור מקרי אמת של אנשים שישבו שנים ארוכות בכלא עד שהתבררה חפותם.

 

הצצה ממבט פסיכולוגי לעולם הסגור של הכתות. לעיתים קרובות, קרובות מידי, אנחנו שומעים על חשיפה של כת חדשה, קבוצה סגורה הפועלת במחשכים, רחוק מעיני כולנו. קבוצה שלוכדת את מאמיניה, משבשת את יכולתם להבחין בתהליך שהם עוברים- מאנשים שמסוגלים לבחור ולקבל החלטות על חייהם לאנשים שמתקשים לחשוב עצמאית, שנוהרים אחר מנהיג 'כל יכול' שמסמא את עיניהם… הביטו סביבכם… כמעט בכל רגע נתון פועלים בארץ כמאה כתות…

 

למה כדאי להזמין הרצאה של ד"ר מיכל מורג

בהרצאותיה היא משלבת מקרי אמת וחוויות שחוותה ב 20 שנות עבודתה כפסיכולוגית בכוחות הביטחון.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,הרצאות מצחיקות,הרצאות על זוגיות,הרצאות קיימות ויזמות חברתית,מוזיקה,מופעים

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,פסח

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

ד

ד"ר מיכל מורג

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות על זוגיות,מרצים לחוגי בית,פלילים

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,פסח

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - מיכל מורג