ד"ר מיכל מורג מרצה

ד"ר מיכל מורג

מיכל מורג - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

מומחית בפסיכולוגיה קלינית וכן בתחום הפסיכולוגיה הפורנזית (משפטית)- תחום הנמצא בממשק שבין הפסיכולוגיה, הקרימינולוגיה ועולם המשפט. שירתה בכוחות הביטחון בתפקידים מקצועיים הקשורים לפסיכולוגיה הפלילית ובכלל זה: פסיכולוגית הסוכנים הסמויים של המשטרה, פסיכולוגית מערך החבלה והימ"מ ותפקידים חשאיים נוספים. כיום מרצה ומייעצת בתחומי התמחותה בארץ ובעולם ומסייעת לאוכלוסיות קצה ובכלל זה לכוחות הביטחון, חושפי שחיתויות, נפגעי עבירה ולעבריינים המעוניינים להשתקם. בנוסף, מייעצת לחברות סטארט-אפ וגופי ביטחון בתהליכי פיתוח כלים יישומיים במגוון תחומים. במישור האקדמי, מרצה וחוקרת במסגרת היותה חברת הסגל האקדמי של המרכז האקדמי רופין והמרכז הבין תחומי בהרצליה וכן מכהנת כראש התכנית ללימודי פרופילאות פלילית באוניברסיטת אריאל. ד"ר מורג מפענחת למחייתה פשעים ועבירות שמיטב הסדרות עשויות מהן ושלהן התמכרנו כולנו, בשנים האחרונות. היא נמנית על המעטים שזכו להיכנס לחדרי החקירות, להעמיק בתיקים משפטיים ולהכיר מקרוב את העולם העברייני.

הרצאות מבוקשות

הגבול בין המותר לאסור לא תמיד חד וברור… וכולנו  לעיתים חוצים אותו ולוקחים חלק במעשים שלא מתיישבים עם הערכים שאימצנו לעצמנו, כדרך חיים. חציית הגבולות אל הלא מוסרי או החוקי קורית במקומות העבודה, בבית ובין חברים ויש לה השלכות הרסניות על כל אלה. בהרצאה זו ננסה להבין מה גורם לאדם מוסרי לבצע מעשים לא מוסריים ולעיתים אף לא חוקיים ואילו מנגנונים פסיכולוגיים קיימים אצל כולנו על מנת לשמור על הדימוי העצמי המוסרי והנורמטיבי. מה מניע אנשים מוסריים לבצע מעשים פסולים? האם מדובר ב"תפוחים רקובים" או מעשים שהפכו נורמטיביים? מה מקשה עלינו להפסיק מעשים אלה גם כשאנחנו מודעים להשלכותיהם? מהם המנגנונים האנושיים הטבעיים שעוזרים לנו להצדיק מעשי מרמה ובכך לשמור על הדימוי העצמי שלנו ועל שגרת חיינו? אילו ארגונים מועדים יותר להיפגע מעובדיהם?

הזיכרון שלנו מושפע ממגוון גורמים ומשתנים אשר פוגמים במידת דיוקו, דבר אשר משבש את יכולתנו לשמש כעדים לאירועים שחווינו- בבית המשפט. בהרצאה מרתקת זו נכנס יחד אל עולם החקירות והמשפט ונכיר מקרוב את מגבלות והטיות הזיכרון האנושי, אשר עלולים לחרוץ גורלות. במהלך ההרצאה נשמע גם על תופעה מרתקת ומטרידה של זיכרון שווא וכן על מקרים בלתי נתפסים של הרשעות שווא ובהם גם על אנשים שהוצאו להורג בשל זיהוי שגוי שהתבסס על עדות ראייה. מגבלות הזיכרון האנושי, הסתמכות ההליך המשפטי על עדות הראייה מגבלות וטעויות אופייניות של עדי ראיה לאירוע פלילי "כשמציאות ושאינה- מתערבבים"- מקורות ומאפיינים של תסמונת הזיכרון השגוי (שווא)

בהרצאה זו נחשף לתופעה מטרידה, שאת היקפיה קשה לאמוד, שבה אנשים מודים בעבירות על אף שלא ביצעו אותם בפועל. בעיני האדם הסביר, לא סביר שאדם יסב לעצמו נזק מיותר ועל כן רובנו מאמינים שאם אדם מודה בעבירה הרי ש"על ראש הגנב בוער הכובע"… התפיסה הרווחת היא שאם אדם מודה ונוטל על עצמו אחריות – הוא בהכרח אשם אולם המציאות מוכיחה לנו אחרת. תופעה זו ממחישה שאנשים פועלים לעיתים בניגוד לחשיבה הרציונאלית תוך הסבת נזק לעצמם וליקיריהם. הרצאה זו תתמקד בהבנת המנגנונים והגורמים הפסיכולוגיים שעלולים לגרום לאדם להודות בעבירות שלא ביצע ולשבת בכלא לעיתים כל חייו. האם קורה שאדם חף מפשע מוכנס לכלא? מוצא להורג? האם יושבים אנשים חפים משפע בכלא? ומדוע? מה עלול להביא אדם להודות בעבירה שמעולם לא ביצע? מה ניתן לעשות כדי לצמצם תופעה מטרידה זו?

 

למנהיגות יש השפעה קריטית על קבוצות, ארגונים וחברות. כשהיא מצליחה- מרכיביה משגשגים. כשהיא כושלת- צוותים מפסידים, צבאות מובסים וארגונים כושלים. פשיטות הרגל של חברות כמו אנרון, וורלדקום ואירועים טרגיים כמו זה שארע בכת של ג'ונסטאון או סקנדלים כמו בפן סטייט אוניברסיטה- כולם קרו כפועל יוצא של מנהיגות הרסנית. בהרצאה זו נעסוק בהיבטים של מנהיגות שרק מעטים חוקרים או עוסקים בהם. נתעמק במקרים שבהם המנהיגות שהתפתחה הפכה להיות הרסנית וננסה להבין מדוע ארגונים וקבוצות שדרכם להצלחה היתה מובטחת- כשלו בסופו של דבר. מה חלקו של המנהיג או המנהל בכך? של המונהגים או העובדים? והאם זה יכול לקרות גם בארגון שלכם?  דגשים עיקריים: מהי מנהיגות הרסנית? הגורמים שמשפיעים על התהוותה מה מאפיין את אותם מנהיגים שאיבדו את דרכם ומובילים את ארגוניהם לאבדון? "נחשים בחליפות"- על מנהיגות הרסנית בעולם העסקים. חלקם של המונהגים בזריעת ההרס איזו סביבה או תרבות מזינה מנהיגות הרסנית? השלכות התופעה ומה ניתן לעשות כדי למנעה?

 

אנשים מותירים טביעת אצבע התנהגותית בכל מקום שבו הם שוהים, בביתם, ברכבם וב… זירה שבה הם תוקפים. בהרצאה זו נעמיק באחד הכלים החקירתיים המרתקים שפותחו במאה השנים האחרונות- הפרופילאות. ננסה להבין כיצד הכלי מסייע בזיהוי עבירות של עבריין סדרתי אחד או באיפיון עבריין שנלכד אולם מסרב לשתף פעולה והפרופיל עשוי לשפוך אור על אישיותו ולהביא להודאתו בחקירה. כיצד ניתן להרכיב פאזל אנושי מרסיסי התנהגויות שהעבריין מותיר בזירה? כיצד בונים פרופיל אישיותי ובאיזה אופן כלי זה עשוי לסייע בתהליכי חקירה? מהי פרופילאות ?- היכרות עם סוגי פרופילים ודרכים לגיבושם הפרכת מיתוסים על שרטוט פרופילים ההיסטוריה של הפרופילאות ככלי חקירה ואיסוף הנחות בסיס בבניית פרופילים שיטות פעולה (Modus Operandi) וחותמת אישית (Personal Signature) בביצוע עבירות סדרתיות- מושגים מרכזיים בעולם הפרופילאות

למה כדאי להזמין הרצאה של ד"ר מיכל מורג

בהרצאותיה היא משלבת מקרי אמת וחוויות שחוותה ב 20 שנות עבודתה כפסיכולוגית בכוחות הביטחון.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אטילה שומפלבי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אטילה שומפלבי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת

גיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

גיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

אורלי וילנאי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - מיכל מורג