משה פרל מרצה

משה פרל

משה פרל - מרכז המרצים לישראל
עברית זום

קורות חיים

משה פרל הוא מרצה באוניברסיטת תל-אביב ובקריה האקדמית אונו, פובליציסט וסופר.
כיהן בתפקיד מנכ"ל איגוד הבנקים ולפני תפקידו זה היה מבכירי העיתונאים הכלכליים בישראל. בנובמבר 2021 פרסם את ספרו השני: "מסע בשביל הכסף" – מסע אישי והיסטורי שמראה איך הכסף עיצב את העולם כפי שהוא מוכר לנו היום (הוצאת ידיעות ספרים). ספרו הראשון "בעיניים פקוחות" עסק בקשרי הגומלין בין הפוליטיקה לכלכלה והפך רב-מכר.

הרצאות מבוקשות

למה הפך בית המקדש לקונצרן מונופוליסטי דורסני? איך חילץ נפח אלמוני את העולם מרעב ועוני באמצעות פרסת סוסים? כיצד עשה הסטארטאפיסט הראשון בהיסטוריה אקזיט על עבדים? איך הקדים קומץ יהודים את מרק צוקרברג באלף שנים ועשה הון מרשת חברתית? מי הבין שהאף שלנו הוא מדף, המציא את המשקפיים ושינה את ההיסטוריה כששחרר את בעלי המלאכה מהצורך לשעבד יד אחת כדי להחזיק זכוכית מגדלת? איך הכל קורה לנו בגלל המרוץ הכפייתי אחרי הכסף?

איך זה שהשחקנית בסרט שהורדתם לובשת שמלה מהמותג האהוב עליכם ושותה את היין החביב עליכם, אבל כשחבר מזמין את אותו סרט בדיוק היא לובשת את המותג שאהוב עליו ושותה את היין שהוא מעריץ? כיצד יודעת הרשת שהיום קמתם עייפים ושאתמול חזרתם מהעבודה ממש עצבניים?
עד כמה באמת הצליחו הרשתות החברתיות לחדור לנו מתחת לעור; למה אנחנו ממשיכים להתמסר אליהן; איך הן הפכו מתקווה לחופש, למנגנון אלים ומפלג ששולט בנו; ואיך כול זה הפך את עולמנו לעולם שאין בו יותר אמת?

מגפת הקורונה היא בסך הכול קרב קטן במסגרת מלחמה כוללת שמתנהלת כבר אלפי שנים בין הווירוס לבין האדם. זו האכזרית במלחמות שניהל אי פעם המין האנושי.
איך וירוס קטן הקים והפיל את האימפריות החזקות בהיסטוריה? למה בגללו הומצאה העבדות? כיצד הוא סייע לאירופאים להשתלט על אמריקה? איך הוא מצליח כבר אלפי שנים לסכסך בינינו לבין עצמינו, והאם יש לנו באמת סיכוי לנצח במאבק הזה?

איך קרה שדווקא חורבן בית המקדש הפך את היהודים לעם העשיר והמחוזר בעולם? למה החרדים צודקים כשהם מתעקשים שהתורה הצילה אותנו, ואיך דבקותם בלימודי תורה היום תהפוך מנכס היסטורי לנטל כלכלי מאיים.

היהודים היו אלה שהמציאו את חוק חינוך חובה לפני אלפיים שנים והוא הפך אותם לעשירי העולם. למה הם עשו את זה? כיצד חיקו אותם לאורך ההיסטוריה האמריקנים והאירופאים, ואיך עושים את זה הסינים היום בדרכם להשתלט על העולם.

מה הקשר בין אפליקציית הנסיעות 'אובר' לחורבן בית המקדש? למה אנחנו כל כך אוהבים לשחק מונופול ואיך זה קשור למלחמת העולם השנייה? הרצאתו של משה פרל מפצחת את סוד הקשר ההרסני בין פוליטיקה לכסף. היא יורדת לעומק יחסי הגומלין שבין פוליטיקה וכלכלה, ומציגה את האופן שבו יוצרים מהלכים פוליטיים מנגנוני הרס עצמי שפוגעים דווקא בכיס של אלה עליהם מתיימרים מקבלי ההחלטות להגן. באמצעות מגוון דוגמאות וסיפורים, מותח משה פרל קו אחד בין המשברים הכלכליים הגדולים בהיסטוריה, לבין אירועים אקטואליים מהמציאות הישראלית. ההרצאה איננה מיועדת לכלכלנים ולאנשים שבקיאים בכלכלה ובמושגיה. היא מונגשת ומיועדת לקהל הרחב

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים,השראה,זוגיות,מוזיקה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מופעים,צחוק והומור,קיימות ויזמות חברתית

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,פסח,צבא ומדינה,ראש השנה

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,השראה

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הנחיית אירועים,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,השראה,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,משפט ומדינה,פסח,ראש השנה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות לנשים,השראה,מרצים לחוגי בית

order lecture by - משה פרל