נחמן שי מרצה

נחמן שי

נחמן שי - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית זום

קורות חיים

נחמן שי שימש חבר כנסת מאז 2009 בשלש הכנסות האחרונות, ה 18,ה 19וה 20. טרם בחירתו לכנסת, שי מילא תפקידים מגוונים בצה״ל, בתקשורת, בשירות החוץ ובעולם היהודי. כמובן, לרוב הציבור הוא זכור כ״מרגיע הלאומי״ מתקופת מלחמת המפרץ, וכן עם ה״תשתו מים״ הזה… לאורך עשר שנות חברותו בכנסת היה חבר בוועדת החוץ והביטחון ויו״ר ועדת משנה לתכנון לאומי, ועדת הכלכלה, ועדת הפנים, הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי.  בדירוג חברי הכנסת הוא נמצא בין חמשת חברי הכנסת החברתיים ביותר, וכן  בצמרת חברי הכנסת  שהצטיינו בהשתתפות בפעילות הכנסות, בהצבעות השונות, בוועדות ובמליאה. נחמן היה שותף למאות חוקים ויזם בעצמו עשרות, אחדים מהם התקבלו ואושרו בידי הכנסת. באמצעות שדולות פרלמנטריות קידם נחמן נושאים ציבוריים הקרובים לליבו ואשר הוא מאמין בהם, ביניהן השדולה למען האזרחים הוותיקים, השדולה לחיזוק מערך החוץ בישראל, השדולה ליחסי ארה"ב – ישראל, השדולה למען שחרורו של ג'ונתן פולארד, השדולה לחיזוק העם היהודי והשדולה למען ירושלים. בנושאי חוץ הוביל נחמן את פעילות הכנסת באיגוד הבין פרלמנטרי, במועצת אירופה ובפרלמנט האירופי.  הוא היה יו"ר קבוצת הידידות הפרלמנטרית ישראל – גרמניה שקידמה בצורה מרשימה את היחסים בין שתי המדינות. על כך קיבל עיטור הצטיינות מיוחד מנשיא גרמניהְ. עוד מתפקידיו הציבוריים: מנכ"ל  משרד המדע, התרבות וספורט, דובר צה"ל, בדרגת תת אלוף, יועץ תקשורת לשרי הביטחון משה ארנס ויצחק רבין, מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, יו"ר הדירקטוריון של חברת החדשות בערוץ 2, יו"ר רשות השידור וסגן נשיא בכיר של איחוד הקהילות היהודית בארה״ב.) . נחמן כיהן כמזכיר העיתונות במשלחת ישראל לאו"ם ויועץ התקשורת בשגרירות ישראל בוושינגטון. הוא היה כתב ועורך בעיתונות הכתובה והאלקטרונית.

נחמן שי הוא בעל תואר בוגר במדע המדינה והיסטוריה ומוסמך בהצטיינות לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 2010 קיבל תואר דוקטור במדע המדינה ותקשורת מאוניברסיטת בר-אילן. נושא עבודת הדוקטורט "דיפלומטיה ציבורית ולחימה בעצימות נמוכה, ישראל 2005-2000."ְ.זאת היתה עבודה פורצת דרך, ששימשה אחר כך את ישראל במאבק נגד תנועת החרם ובסיבובי הלחימה עם החמאס והחיזבאללה. העבודה זכתה בפרס צ'צ'יק למחקר ביטחון ישראל מטעם המכון למחקרי בטחון.  הוא סיים לימודים מתקדמים במכון העיתונות העולמי, מיניאפוליס, מינסוטה ובבית הספר קנדי לממשל באוניברסיטת הארוורד. בשנת 2013 הוא פרסם את הספר "מלחמדיה" העוסק  בדיפלומטיה הציבורית החדשה ובמלחמה על התודעה. הספר זכה בפרס "יצחק שדה" לספרות צבאית. בשנת 2016 פרסם את ספרו השני "חץ ברשת", ישראל במאבק על דעת הקהל העולמית.

הרצאות מבוקשות

ביידן ניצח. ארה״ב הולכת לשינוי גדול. לישראל יש סיבה לדאגה, היא הזניחה את הדמוקרטים ו״שמה את כל הביצים בסל אחד״. השנה האחרונה פילסה את הדרך למהפך הזה. נחמן שי נותן לנו מבט מקרוב אחר הדברים – מהקמפוס של אוניברסיטת העילית ״דיוק״ בצפון קרולינה.

קורונה. בכל 30 שניות מת אמריקני אחד. בכל יום 4,000. עד כה יותר מ-350 אלף קורבנות. החברה האמריקנית מפוצלת יותר מאי פעם, כור ההיתוך קרס וכל אחד לנפשו. מעמד הביניים מתפורר, מיליוני מובטלים. המאבק שטראמפ מנהל נגד החלפתו מערער את יסודות הדמוקרטיה. ביידן וקמלה האריס ייכנסו ללשכותיהם כאשר ריח הגז המדמיע של אירועי 6 בינואר עדיין באוויר. הם כרגע התקווה של אמריקה.

העולם נתון למצוקה גדולה, ישראל בתוכה. כיצד מרגיעים? כיצד משכנעים ציבורים גדולים להתנהגות ירידה, שונה, לא טבעית. לישראל יש מה להציע. עשרות שנים של מלחמות והתקפות על העורף. האיש שהיה שם במלחמת המפרץ, בהתשה, באינתיפאדה, נחמן שי, עומד לרשותכם וישמח לדבר ולהעשיר מנסיונו.

בין יום הזכרון לשואה ולגבורה, יום הזכרון ויום העצמאות – הימים המעצבים של ישראל החדשה. אני מזמין אתכם לחלוק התובנות שלי על ההישגים והכשלונות, האור והחושך בחיינו ולאן הולכים מכאן – והכל בעיצומו של משבר הקורונה המטלטל. 

בין ארה״ב לישראל מתוח גשר של ידידות ושיתוף פעולה, בגשר הזאת תומכים ומאבטחים יהודי ארה״ב. הקהילה היהודית השנייה בגודלה בעולם, אשר זה עשרות שונים תומכת בישראל במישרין ובעקיפין. הגשר בסכנה. שינויים בהרכב יהדות ארה״ב לצד התחזקות הימין והחרדים בישראל מאיימים על יציבות הגשר. בינינו לבינןם נפרשת תהום עמוקה ופער בערכים המשתפים. מה צריך לעשות והאם ניתן כדי להבטיח את צינור החיים הזה של ישראל?

ישראל מנוסה במלחמות אבל ניצבת עתה בפני אתגר חדש, מלחמה על התודעה. כך מלחמת לבנון השנייה, סיבובי הלחימה בעזה ואפילו המערכה בין המלחמות בסוריה. מלחמה זו שינתה את כללי היסוד של מלחמות ובה אין עוד ״חלש״ וחזק״.  הטכנולוגיות החדשות, השימוש בתקשורת ושדה הקרב הציבורי מקשים על ישראל להגיע לניצחון, כפי שהיה בעבר. כיצד על ישראל להערך והאם יש סיכוי להגיע להכרעה ב״מלחמות קטנות״ אלה?

המערכת הפוליטית משדרת מאוס ותיעוב. העניין הוא שבלי פוליטיקה, ללא מפלגות ומנהיגים נבחרים, הדמוקרטיה שלטון העם בסכנה.  ישראל מתגאה ובצדק שהיא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון אבל גם עליה מרחפים סימני שאלה. איך ניתן לחדש אמון הציבור בשיטה הפוליטית הזאת? איך ניתן לנהל את המדינה ולהובילה לחוף מבטחים תחת האיומים עליה?

 

במאה ה 20 הכל התהפך, תינוקות אמנם נולדים, אבל המבוגרים מאריכים לחיות. בישראל שבה הילודה היא מהגבוהות בעולם, כבר חיים מיליון אזרחים ותיקים ומספרם עולה.

העליה בתוחלת החיים היא האתגר החברתי – כלכלי הגדול ביותר של דורנו. האזרחים הוותיקים החדשים אינם נטל, הם נכס לחברה ותרומתם למעגלי החיים השונים חשובה ביותר. מה אנחנו עושים? מה נעשה בעולם כדי לקדם האתגר הזה?

 

למה כדאי להזמין הרצאה של ד"ר נחמן שי

נחמן שי הוא מן הדמויות הבולטות ביותר בזירה הציבורית בישראל. בעשור האחרון שימש כחבר כנסת ולפני כן במיגון תפקידים בתקשורת, בצה״ל, בעולם היהודי. הוא מכיר תחומים אלה ואחרים לפני ולפנים והוא לוקח את  מאזיניו למסע מרתק אל העולם האחר, הפנימי, הבלתי ידוע של מערכות חיים אלה.

order lecture by - נחמן שי