עודד שחר מרצה

עודד שחר

עודד שחר - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

19 בינואר, 1971 תלמיד התיכון עודד שכנר יוצא מאולפני "קול ישראל" בתל אביב, לאחר שידור ראשון ברדיו. מאז חלפו עשרות שנים שבהן עוסק עודד שחר בתחום התקשורת, ומה שהחל כחלום של נער צעיר, הפך לדרך חיים.

בשנת 1972 התגייס ל"גלי צה"ל" בתפקיד כתב צבאי ביומן החדשות, וסיקר את מלחמת יום הכיפורים. עם תום שירותו המשיך ככתב בתחומי הבריאות והחינוך, וליווה בין השאר את שביתת המורים הגדולה ואת המאבקים הממושכים של העובדים במערכת הבריאות. בד בבד השלים את לימודיו לתואר ראשון בכלכלה וביחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים, אותם סיים בהצטיינות בשנת 1979.

עם סיום לימודיו התמנה לכתב הכלכלי של גלי צה"ל, ומאז ועד היום הוא מלווה את המערכת הכלכלית והפוליטית של ישראל. לצד עבודתו בגלי – צה"ל המשיך ללימודי התואר השני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים – אותם סיים בהצלחה בשנת 1983. באותה שנה הצטרף עודד שחר למערכת "מבט" של הטלוויזיה הישראלית. הוא החל את דרכו ככתב כלכלי, ובתוך שלוש שנים התמנה לראש הדסק הכלכלי בחטיבת החדשות של הערוץ.

עוד בשנות עבודתו הראשונות בלט במקצועיותו, אמינותו ודיווחיו המדויקים. הוא ליווה את המשבר הכלכלי של שנות השמונים, הרבה לדווח ממשרד האוצר, הממשלה והכנסת, וסיקר בהרחבה את החלטות הממשלה, השביתות והמאבקים החברתיים. ככתב כלכלי בלט בגישתו המקורית, האנושית, וניצב לא פעם בעימותים גלויים מול שרי אוצר ועמיתים בתקשורת הכלכלית. שחר הרבה לדווח על התרחבות הפערים החברתיים והגידול החד במימדי העוני, לא חסך שבטו מראשי המערכת הכלכלית, ולא הסס לעשות זאת דווקא בשידור הציבורי.

בשנת 2004, לצד עבודתו ככתב ופרשן כלכלי, החל שחר להגיש את התכנית "פוליטיקה", תכנית האקטואליה המרכזית של הערוץ הראשון, ואת תכנית הרדיו "הכל דיבורים" ברשת ב'. גם במסגרות אלה נהג ללא משוא פנים והרבה לבטא את נחישותו במאבק ליושר, צדק וסולידריות החיוניים כל כך לחברה בישראל.

בשנת 2002 זכה באות "מגן השקיפות" של ארגון שבי"ל (שקיפות בינלאומית) ואוניברסיטת ת"א, ובאותה שנה זכה בפרס "סוקולוב" – הפרס החשוב ביותר של העיתונות בישראל. בשנת 2010 זכה ב"אות אומץ" מטעם תנועת אומץ.

הרצאות מבוקשות

מאחורי הקלעים של התקשורת הכלכלית – האם בעידן שבו בעלי ההון שולטים בעיתונות אפשר לקיים תקשורת כלכלית נטולת פניות?
האם "עיתונות של אג'נדות" מאפשרת בכלל העברת מידע אמין? מי מחליט על נושאי הסיקור? עד כמה אישים פוליטיים וגורמי ממשל משתמשים בתקשורת הכלכלית כדי לקדם את האינטרסים הפוליטיים שלהם? האם התחרות בין כלי התקשורת מאפשרת בכלל דיווחים אמינים ואובייקטיבים?

איך מתקבלות ההחלטות בצמרת הכלכלית? האם ראשי הממשלה מעורבים בתהליכי קבלת ההחלטות או שגם הם "חותמת גומי"? האם שרי האוצר הם באמת אלה שמקבלים את ההחלטות, או שבעידן של מהפיכת התקשורת והמידע, בעידן של ה"ניו מדיה" – גם הם נגררים אחרי הפופוליזם ברשתות החברתיות? עד כמה הדרג המקצועי מנהל ושולט במערכת הפוליטית? מה קורה ב"מסדרונות הכנסת" כשמדובר בתחום הכלכלי?

למה כדאי להזמין הרצאה של עודד שחר

עודד שחר הוא אחד הפרשנים הכלכלים המובילים בארץ, בהרצאתו הוא חושף איך מתקבלות החלטות כלכליות, את מאחורי הקלעים של ישיבות הממשלה. הרצאה מרתקת, מלאה בסיפורים ואנקדוטות על תקציב המדינה בפרט ועל כלכלת ישראל בכלל.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות זוגיות,הרצאות לנשים,מוזיקה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מופעים,צחוק והומור,קיימות ויזמות חברתית

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות לחנוכה,הרצאות ליום הזיכרון לחללי צה"ל,הרצאות לפסח,הרצאות לראש השנה,חרבות ברזל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,חרבות ברזל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הנחיית אירועים,הרצאות ליום הזיכרון לחללי צה"ל,חרבות ברזל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות השראה,הרצאות לחנוכה,הרצאות ליום הזיכרון לחללי צה"ל,הרצאות לפסח,הרצאות לראש השנה,חרבות ברזל,יום העצמאות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,משפט ומדינה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות השראה,הרצאות לחוגי בית,הרצאות לנשים

order lecture by - עודד שחר