צבי יחזקאלי מרצה

צבי יחזקאלי

בלעדי צבי יחזקאלי - מרכז המרצים לישראל
עברית, אנגלית , ערבית זום

קורות חיים

ראש הדסק לענייני ערבים של ערוץ 15  i24NEWS בשני העשורים האחרונים. באפריל 2024 הצטרף למיזם התקשורת בעברית של i24NEWS – וישמש בו פרשן בכיר ומגיש תוכנית מרכזית. מזרחן בעל שם ומומחה בעולם הערבי. צבי יחזקאלי הינו מרצה מצוין, מנוסה ומבוקש שמעביר מגוון הרצאות במקצועיות רבה ובחן רב. צבי פיתח שפה טלויזיונית יחודית בתוכנית לונדון וקירשנבאום, שם הוא הגיש מדי יום את פינת העולם הערבי עד שהתוכנית ירדה מהאוויר בינואר 2019. "מחדרי כושר בדובאי דרך רינגטונים במסגדים בדמשק ועד רווקות בסעודיה", כך סיפר בכתבה לעיתון "הארץ" (25.7.06). גישתו היא להראות את האנשים העומדים מאחורי המנהיגים ולהבין שאין הבדל בינינו; הם לא ישות מדינית אלא בני אדם. צבי הופך את המזרח תיכון לנגיש, מובן ובעיקר קרוב לכל אחד.

צבי יחזקאלי נולד בירושלים להורים יוצאי עירק. את שירותו הצבאי עשה ביחידה מובחרת ולאחר מכן עבד כמאבטח בשב"כ. הוא למד באוניברסיטה העברית בירושלים בחוג המשולב לתקשורת והמזרח התיכון והמשיך לתואר שני בחוג למזרח התיכון. במקביל התמחה גם בתקשורת בבית הספר "כותרת". את השפה הערבית רכש באוניברסיטה וגם במסעותיו הארוכים בשטחים ובמגורים בחברון ובג'נין.

את הקריירה העיתונאית שלו החל כבר במהלך לימודיו. תחילה בגלי צה"ל, שם סיקר את השטחים ואת העולם הערבי, ואחר כך גם בתוכנית יומן בערוץ הראשון. בשנת 2002 עם הקמתו של ערוץ 10, הצטרף לערוץ והקים בו את הדסק לענייני ערבים.

צבי סיקר את תהליך השלום, אינתיפאדת אל אקצא, מלחמת לבנון השנייה ואת מבצע עופרת יצוקה. הוא ישב לשיחות עם אנשי אל קעידא ואת ראיונותיו האחרונים של ערפאת קיים הוא. נבחר על ידי גלובס וידיעות אחרונות לפרשן לענייני ערבים המוערך והאהוד ביותר בישראל.

בספטמבר 2012 עלתה לאוויר מיני סדרה שיצר צבי בשם "אללה אסלאם" ועיקרה האסלאם כפצצת זמן מתקתקת. בסדרה זו התחזה צבי למוסלמי המשוטט באירופה וראיין מוסלמים החיים בה. הוא בדק כיצד נרקמים תאי טרור בלב אירופה הקלאסית, מקומות בהם כבר התפרץ זעם המהגרים המוסלמים, וכיצד מתמודדות הקהילות היהודיות עם הפחד. הסדרה הביאה תמונה 'מבפנים' וזכתה להד תקשורתי נרחב.

ב – 2014 יצא יחזקאלי למסע עיתונאי נוסף שהפך לסדרת הכתבות "איום דאע"ש", המתחקה אחר צעירים מוסלמים בבריטניה המצטרפים לשורות הארגון הרצחני. ראיון נוקב שערך עם מוסלמי דווקא הביא את צבי להתקרב ליהדות ולתורת רבי נחמן מברסלב. עם ניסיונו התקשורתי הרב הגיש צבי תוכניות נוספות בערוץ 10 גם בנושאים אלו.

 

 מעוניינים לראות עוד? הקליקו לצפייה בהרצאות מרתקות נוספות

צבי יחזקאלי הרצאה

"אמר לי פעם ערפאת: "לך יש רציונל ולי יש רציונל. הרציונל שלך, כשדופקים בדלת, אתה קם לפתוח. אצלי, כשדופקים בדלת, אני קופץ מהחלון". אז הבנתי שלמזה"ת יש רציונל אחר – שורשי, שבטי".
בתרבות השבט צריך "אבא מגן" וכשארה"ב כבר לא בתפקיד הזה, מדינות המפרץ, שמבינות שאיראן תוקפנית, מחפשות "אבא מגן" בדמותה של ישראל. איך ישראל תנהל את ההסכמים הללו? האם ההסכמים הללו הם הסכמי תיירות או אסטרטגיה? איך תגיב איראן?
"פעם קראו לו מזרח תיכון חדש, אחר כך מזרח תיכון "חדעאש" ועכשיו אפשר לקרוא לו מזרח תיכון מתחדש" (צבי יחזקאלי)

מסע אל תוך התובנות העמוקות ביותר של המזרח התיכון, מעזה, דרך קהיר ועד לדמשק, וזאת תוך התייחסות מלאה למיקומה של התקשורת בחיינו. הוא עונה על שאלות שמעסיקות כל ישראל: "האם התקשורת מחזקת את מדינת ישראל, או מחלישה אותה? מה החשיבות של הייצוג הטלוויזיוני של האירועים? ועוד. תוך כדי מתן התשובות לשאלות מהותיות אלה, עושה יחזקאלי קישורים אקטואליים רבים, ומתייחס לסוגיות העכשיווית הבוערות במזרח התיכון כולו- בין אם האיום האיראני, איום הטרור של החיזבאללה, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, המהפכות בעולם הערבי ("האביב הערבי"), התחזקות האיסלאם באירופה- והרשימה עוד ארוכה.

הרצאה בעקבות הסדרה  המדוברת "אללה איסלאם" שהוקרנה בערוץ 10 בספטמבר 2012. צבי יחזקאלי על כניסתם של המהגרים המוסלמים למדינות אירופה הקלאסית.
המזרח התיכון כפי שנראה בטלויזיה הוא בדרך כלל מאיים ומפחיד, אולם אנחנו לא תמיד מבינים את התהליכים שמתרחשים סביבנו. העיתונים, הטלויזיה, האינטרנט והסלולרי, מציפים אותנו בכמויות מידע אדירות שבדרך כלל תורמות לתחושת פחד ופחות להבנה אמיתית של המצב.
הרצאתו של צבי יחזקאלי היא בעצם מסע אל התובנות של המזרח התיכון; אל הלך הרוח מקהיר ועד דמשק, שמהלכו גם נראה אלו כלים צריכים בשדה הקרב החדש. מדוע מה שמופיע על המסך פחות חשוב ממה שקורה בשטח בשקט הרחק משם?
למה הטלויזיה לא תמיד משקפת את תמונת הקרב? למה אנחנו מרגישים חלשים אל מול מדינות ערב והפלסטינים? האם צריכת תקשורת מחזקת אותנו או מחלישה?

בהרצאתו עובר צבי יחזקאלי דרך כל  הסוגיות הבוערות מזוית אחרת בהתבוננות יחודית שעוזרת לראות את התמונה בשכונה שלנו בשונה ממה שחשבנו. ניתן לבקש דגשים שונים לכל הרצאה, בין היתר על: האיום האיראני, איום הטרור של החיזבאללה, הסכסוך הישראלי, המהפכות בעולם הערבי המכונות "האביב הערבי", ובעיית האסלאם באירופה – פצצת זמן מתקתקת.

70 שנה כמעט ולא נחשבים במונחים של היסטוריה, אבל בכל מה שקשור לעם שחיכה אלפיים שנה להגיע לכאן, כמעט אין הסבר הגיוני לכל מה שקרה כאן ב70 שנה, מדינה קטנה שנחשבת הצלחה כמעט בכל המדדים, צבא רפואה חקלאות, מדע, אקדמיה וכמובן הייטק. למרות זאת בכל הקשור למזרח התיכון, להבנת העולם שאיתו אנחנו מתמודדים במזרח התיכון, עדיין לא הגענו לפיצוח. איך יכול להיות שצבא שמחזיק במיטב הציוד הצבאי מתקשה מול גרילה חמאסית שמפעילה טילים מיושנים או מבעירה צמיגים על הגבול. התשובה נעוצה באותה חוליה חסרה שלא נפתרה גם לאחר 70 שנה. מה קורה במזרח התיכון ומדוע אנחנו לא ממש מבינים את מה שקורה. בדיוק כשרצינו שלום בא הטרור, וברגע שהעולם חשב שהוא חיסל את בן לאדן הופיעו הזוועות של דאע"ש. מה אנחנו לא מבינים?

בן גוריון נתן את הרמז כבר אז כשהביט סביב. הוא אמר יש טייס עברי ויש חקלאי יהודי יש גנב עברי המצאנו כמעט הכל … חוץ מ..? והתשובה… בדווי יהודי. אותו יהודי שמחזיק באלמנט הזמן ומבין שלא הכל פתיר וצועד אט אט ובסבלנות בדרכו. זה המזרח התיכון זה הנשק שמפעילים נגדנו ארגוני הטרור. הטרור הוא אינו פצצות או סכינים , הטרור הוא בעיקר פגיעה קטנה בטאורח החיים המערבי העסוק והיעיל שלא יכול לספוג הפסדים בגלל שרכבת לא עובדת או בגלל חוסר יציבות. לכן הטרור מפעיל נגדנו את הסבלנות …

70 שנה וישראל נראית היו כאחד המקומות הבטוחים ביותר  במזרח התיכון ואפילו ביחס לאירופה שקולטת מהגרים וסופגת גם טרור. מה הסוד? למה סעודיה ושאר מדינות ערב הסוניות מתקרבות לישראל, זונחות את הפלסטינים ומגדירות את אירן כאויב? מה קרה כאן ב 70 שנה? פלא שבעזרתו אפשר לצאת למסע מהמערב להבנת המזרח….

השתולה

סדרת דוקו-ריגול מאת צבי יחזקאלי

סיפורה של ק. צעירה סקנדינבית מתחיל כאשר היא מגיעה לארץ כתיירת, ומגויסת בתל אביב לתפקיד סוכנת מודיעין ומופעלת על ידי צבי במטרה לעזור לישראל במאבק שהיא מנהלת מול ארגוני החרם הפלסטינים ברחבי העולם.
הסדרה חושפת לציבור בפעם הראשונה תיעוד אותנטי של מה שבאמת קורה מאחוריי הקלעים של ארגוני זכויות האדם הפועלים בגדה וכיצד נערכת המלחמה התודעתית שלהם נגד ישראל.

כל פעילותה מתועדת לאורך כל הזמן במצלמה נסתרת. זהו תיעוד מטלטל ואותנטי, שהיה כרוך לעיתים בסכנת חיים, שמביא למסך תמונות חסרות תקדים אל מאחורי הקלעים של המלחמה הפלסטינית במדינת ישראל חושף את שיטות הפעולה שלהם נגד ישראל והמערב .
איך חמאס משתמש. בארגוני זכויות אדם אירופים לטובת הטרור. מה הוא מסלול הכסף הגדול מאחורי חמאס. וכמה השקעה ישנה באירופה לפגוע בקיומה של מדינת ישראל בג’יהאד שקט.
זהו סיפור של אישה מרגלת, שנמצאת לבד מול מצבי קיצון מתוחים ומורכבים, שהיתה מוכנה ללכת עד הסוף כדי לחשוף את האמת.

יום הזיכרון הוא תזכורת למזרח התיכון ומצבו. ההנחה של שלום עולמי ללא נשק גרעיני והרתעה נכשלה במזרח התיכון ויום הזיכרון מזכיר לנו שמלחמות (לצערנו) הם חלק מהחיים. וכל מחשבה שקיום ללא כח צבאי נתקלת שוב בימי הזיכרון שמזכירים לנו שהמוכנות למלחמה הן חלק מיציבות ושקט. דור המייסדים של המדינה והצבא החל ממאיר הר ציון והלאה -הבינו זאת .יום הזיכרון הוא תזכורת לאותו דור ומורשתו

 

 

איפה טעינו בהבנת הרצועה  ומה הלאה

 

למה כדאי להזמין הרצאה של צבי יחזקאלי

צבי יחזקאלי נבחר על ידי גלובס וידיעות אחרונות לפרשן לענייני ערבים המוערך והאהוד ביותר בישראל. סקר ידיעות אחרונות קבע: "מכה לא פשוטה לחדשות 2 מסתתרת בעמדת הפרשן לענייני ערבים. צבי יחזקאלי נבחר בסדר שלנו כדמות המועדפת בגזרה…" צבי מביא איתו ידע נרחב ושפה רהוטה. גישתו הרעננה מקנה לו ראיונות בלעדיים וסקופים שאין למתחריו ואת הידע הזה יחלוק בהרצאתו

מעוניינים שצבי יחזקאלי יהיה גם באירוע שלכם? התקשרו עכשיו והזמינו הרצאה של צבי יחזקאלי

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות זוגיות,הרצאות לנשים,מוזיקה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מופעים,צחוק והומור,קיימות ויזמות חברתית

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,חרבות ברזל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הנחיית אירועים,הרצאות ליום הזיכרון לחללי צה"ל,חרבות ברזל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות השראה,הרצאות לחנוכה,הרצאות ליום הזיכרון לחללי צה"ל,הרצאות לפסח,הרצאות לראש השנה,חרבות ברזל,יום העצמאות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,משפט ומדינה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות השראה,הרצאות לחוגי בית,הרצאות לנשים

order lecture by - צבי יחזקאלי