רן כהן מרצה

רן כהן

רן כהן - הרצאות
עברית

קורות חיים

הלוחם והמחוקק החברתי של הכנסת ב- 25 שנים האחרונות, בעל רקע בטחוני רב. כהן נולד בבגדד ב-1939 למשפחה מסורתית ציונית. ב- 1950 בן 11, נמלט מעיראק ועלה לישראל. גדל בקיבוץ גן שמואל כילד חוץ.

בצבא מילא שורה של תפקידי פיקוד בצנחנים ובתותחנים. השתתף במלחמת ששת הימים, מלחמת יום כיפור ומלחמת לבנון. השתחרר משירות המילואים בדרגת אלוף משנה.

ב-1973 הקים יחד עם מאיר פעיל, את תנועת ´מוקד´ שנבחרה לכנסת ולהסתדרות. ב-1977 היה בין מקימי ´שלי´, בראשות לובה אליאב. באותה שנה נפגש עם הד"ר עיסאם סירטאווי, חלוץ השלום הפלסטיני.

ביולי 1984 נבחר רן כהן לכנסת ה-11, לאחר שאיחד את ´שלי´ עם ´רצ´ בראשות שולמית אלוני.

כהן כיהן כחבר כנסת בתפקידי מפתח:
שר המסחר והתעשיה, יו"ר הועדה לביקורת המדינה, יו"ר ועדת חקירה של הכנסת, חבר ועדת חוץ ובטחון, חבר ועדת העבודה והרווחה, יזם את חוק הדיוור הציבורי, מוביל שדולה למען אנשים עם מוגבלויות ושדולה חברתית, יו"ר עמותת "בית אור אביבה" – מוסדות גמילה מסמים. רן כהן יזם את חוק הדיור הציבורי. רן כהן מרצה רהוט, מקצועי ומיומן. ספרו "המלחמה על הבית" יצא בהוצאת ידיעות אחרונות 2009.

בשנת 2016, הוציא רן כהן את הספר – סעיד. מיהו סעיד הקטן, שהוברח לבדו אחרי הפרעות ביהודי בגדד אל מעבר לנהר שאט־אל־ערב לאיראן? מיהו הילד העירקי שהגיע לבדו לישראל הצעירה והוא רק בן עשר? איך הצליח ילד דובר ערבית, להיטמע ולהתערות באופן מלא כל־כך בלב ליבו של הנוער הישראלי של שנות החמישים? איך צמח עד שהיה מִבן מיעוט נרדף בגולת־בבל למנהיג של ציבור בישראל?

הרצאות מבוקשות

רן כהן ח"כ ושר התמ"ס לשעבר, יזם והפעיל את "חוק הדיור הציבורי" ואף פירסם ספר על המהלכים לחקיקתו בשם " המלחמה על הבית". (כמעט כמו הסיסמה של המפגינים היום: "נלחמים על הבית !"), רק מנהיג עיוור או אטום היה יכול להתעלם ממצוקת הדיור שהתפתחה במשך עשרות שנים והביטויים הכי מובהקים שלה היו עלויות המחירים התמידיות ועלויות מחירי השכירות בתל אביב , באיזור גוש דן ואחר כך בכל רחבי הארץ.
לפני יותר מ 13 שנים כהן הבחין במצוקה הקשה העומדת לפתחם של העניים ביותר, ומאחר והמדינה לא בנתה דיור ציבורי עשרות שנים יזם והתעקש מול ממשלת נתניהו הראשונה על חקיקת "חוק הדיור הציבורי" שמטרותיו העיקריות היו שתיים : להעביר במחירים סבירים את הדירות לדיירים על מנת שיהיו לבעליהן , יטפחו אותן וישמרו עליהן, וכן- מההכנסות לבנות או לרכוש דיור ציבורי חדש ובכך ליצור יותר פתרונות דיור לשכבות החלשות. בהמשך, ומאחר ולא נמצאו פתרונות דיור למעמד הביניים ולזוגות הצעירים יזם את "חוק דיור בר השגה" שעניינו היה ( ועודנו !) להשתמש בקרקעות המדינה, בסמכות לקבוע את אחוזי הבנייה, וכן להשתמש בכוח החוק כדי לאפשר למדינה, לחברות הבנייה ולרשויות המקומיות להשתמש באמצעים אלה כדי להשיג מכסה של 30-35% מהדירות בכל פרוייקט בניה בעבור דיור בר השגה.. הממשלות, ובמיוחד אלה של נתניהו התנגדו ל 2 המהלכים המרכזיים הללו ובכך הן אחראיות למצוקה הנוכחית. אבל- אפשר ואפשר גם היום לקדם את 2 המהלכים ללא קושי גדול, ובכך לפתור את בעיית הדיור גם ללא הוצאה גדולה מקופת המדינה. בעבר כהן כיהן כסגן שר הבינוי והשיכון בממשלת רבין ועסק רבות במהלך הקריירה הפוליטית שלו בנושאי דיור ושיכון.

המערך הפוליטי בישראל – המפה הפוליטית על כל גווניה.

פערים חברתיים בישראל.

מדיניות דיור בכלל ודיור ציבורי בפרט.

איך מתקבלות החלטות במדינת ישראל.

מנהיגות.

מעמד הנכים במדינת ישראל.

חקיקה בכנסת.

לחימה וטוהר הנשק.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אטילה שומפלבי

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת

גיא מרוז

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה

אורלי וילנאי

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים

אלון בן דוד

מרצה בנושאים: הנחיות,הרצאות אקטואליה ותקשורת

צבי יחזקאלי

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת

איתי אנגל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

עמרי אסנהיים

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

נינו אבסדזה

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - רן כהן