אורן נהרי מרצה

אורן נהרי

אורן נהרי - מרצה
עברית

קורות חיים

פרשן באתר האינטרנט של וואלה NEWS.

כתב את האטלס היסטורי של העולם: "כרונולוגיה של המין האנושי". ספר ראשון מסוגו בישראל, המסכם את תולדות העולם מראשית ההיסטוריה האנושית ועד היום.

לאחר שירותו הצבאי למד נהרי באוניברסיטה העברית לימודי תואר ראשון מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים. נהרי השתייך למחזור שהגיע לאוניברסיטה בשנת "המהפך" של 77.

למד יחד עם ישראל כץ, אילן גילאון, אמנון ברקאי, דן מרגלית, צחי הנגבי, איווט ליברמן וטלי בשן. שתקופת לימודיו עבד נהרי כקצין ביטחון בטלוויזיה ואילו חברו גייס אותו למחלקת הספורט.

נהרי התחיל את הקריירה שלו במחלקת הספורט בתפקידים השונים. הכתבה הראשונה של נהרי הייתה על דורון ג'מצ'י שהיה בזמנו שחקן כדורסל מצליח במכבי רמת גן ולאחר מכן הפך לשחקן מצליח בנבחרת ישראל.

נהרי עבר בשלב מסוים למחלקת החדשות בניהולו של יאיר שטרן, שם היה לכתב בחדשות החוץ.

מאז שנת 1993 משמש נהרי עורך חדשות החוץ בערוץ הראשון.

כמו כן היה נהרי מהמייסדים של התוכנית "רואים עולם" יחד עם דוד ויצטום, עמנואל הלפרין ומיכאל דורון. נהרי אחראי על הכנת כתבות לתכנית ולעיתים הוא אף עורך ומגיש אותה. יחד עם דוד ויצטום ייסד גם את התכנית "גלובוס", אותה מגישים השניים יחד. כמו כן נהרי הינו ממגישי התכנית הלילית "מהיום למחר" בה הוא גם עורך ומגיש משדרים מיוחדים.

עבודתו של נהרי כללה את הסיקורים המרתקים ביותר, ביניהם
הבחירות הדמוקרטיות הראשונות בדרום אפריקה
את רצח העם ברואנדה
הטיהור האתני בקוסובו
אירועי 11 בספטמבר
ועוד

בין מרואייניו של נהרי ניתן למנות את נלסון מנדלה, את הדלאי לאמה ואת ג'ורג' בוש.

נהרי הגיש גם ברדיו את התכנית "השעה הבינלאומית" ברשת ב'. כמו כן נהרי משמש כפרשן מומחה לערוצי טלוויזיה ורדיו שונים, כמו גם לאוניברסיטאות ומכוני מחקר.

בין תפקידיו של נהרי ניתן למנות כתיבת טור בכתבי העת השונים וביניהם הארץ וגלובס. בשנת 2013 זכה נהרי לקבל את פרס סמולר ג'וינט על עשייתו רבת השנים.

הרצאות מבוקשות

נשים שפילסו דרכן בעולם גברי והיו למנהיגות, לוחמות, מדעניות פורצות דרך, מהן זכו להערכה ולהוקרה ומהן ירדו לתהום הנשייה של ההיסטוריה. מרבית השליטים, ודאי הלוחמים, המדענים, ההוגים, האמנים והרשימה ממשיכה עוד ועוד היו, ועודם, גברים. אבל השליט אולי הגדול בהיסטוריה היה דווקא שליטה – אליזבט הראשונה מלכת אנגליה. היא אמנם חריגה אבל היא לא לבדה. בהרצאה יובאו בין השאר סיפוריהן של השָ ליטה הדגולה שהחלה את הקריירה במקצוע העתיק ביותר בעולם, המדענית היהודייה שהקולגות שלה קיבלו פרס נובל על סמך ממצאיה – והיא קיבלה הכרה חלקית רק לאחר מותה, הזמרת ששרה עד מוות – וכמובן גם סיפוריהן של נשים ישראליות. ההרצאה מלווה בקטעי סרטים.

בתחילת ינואר הצית עצמו מוכר ירקות בתוניס במחאה על ששוטרת סטרה לו. חודשיים אחר כך וסיכום הביניים הוא: שליט תוניסיה נפל ונמלט, שליט מצרים נפל ויצא לגלות פנימית, שליט לוב נלחם על הישרדותו, שליטי תימן ובחריין מנסים לשרוד, שליטי איראן מדכאים באלימות את ניסיונות המחאה. מדוע פרצו המחאות עכשיו? כיצד איש לא חזה אותן? מה היה התפקיד של אמצעי התקשורת – אל ג'זירה, פייסבוק, טוויטר וכו' בליבוי המחאה? מדוע ארצות הברית לא גיבתה את בני בריתה הותיקים? איך עליית מחירי המזון בעולם לשיא של כל הזמנים היתה גורם משפיע בפרוץ האלימות, ומדוע סין בפאניקה מהאירועים האלה?

ההחלטות והאירועים המרכזיים שעיצבו את המדינה – כיצד הוכרע גורל המדינה שטרם קמה רק יומיים לפני הכרזת העצמאות? איך השפיעה הערכתם של מפקדי הצבא כי למדינה יש רק חמישים אחוזים לשרוד את ההחלטה? מה הייתה החלטתה הראשונה והמפתיעה של הממשלה החדשה. מדוע הפך טבח כפר קאסם לאבן דרך במשפט בישראל, וכמובן ביחסי הין יהודים וערבים
במדינה. מהומות ואדי סאליב ומשמעותן, ההימור הגורלי של מדינת ישראל במלחמת ששת הימים ואיך ישראל, שמכל המדינות שקמו או קיבלו עצמאות אחרי מלחמת העולם השנייה – שליש ממדינות העולם – פרט לסינגפור נמצאת במצב הטוב ביותר?
ישראל – מדינה שאין בה אמצע, או אופוריה או ייאוש, שבה הטוב מובן מאליו והרע מועצם – אז מה היה לנו כאן, מה יש לנו ומחשבות על העתיד.

הדבר היחיד שהיה ברור הוא שבחצות הלילה, 14 במאי 1948 , יורד הדגל הבריטי בארץ ישראל. אבל איזה דגל יונף במקומו? האם צריך להניף דגל? להכריז על הקמת מדינת ישראל, כאשר הכל כמעט מייעצים שלא לעשות כן? על השבוע המכריע שהוביל להחלטה הגורלית והלא מובנת מאליה.

המערב, האסלאם, סין, רוסיה – מי ינצח במאבק על העולם? בשנת 1993 פרסם סמואל הנטינגטון את מאמרו פורץ הדרך "מלחמת התרבויות". לתפישתו של הנטינגטון הציביליזציות (התרבויות) השונות בעולם מתמודדות ביניהן על השליטה בו. בהרצאה מוצגים עיקרי התאוריה, ההתנגדויות לה וכיצד המציאות והתאוריה משתלבות, למשל: במאבקים בין ארה"ב לסין, בטרור האסלאמי וכו'. דרך אנקדוטות מוצג האופן בו נראית ההיסטוריה בעיניים מוסלמיות, בעיניים סיניות, היכן משתלבת ישראל בתמונת העולם הזאת ומדוע המושג "מלחמת התרבויות" הפך פופuלארי כל כך.

טלוויזיה, רדיו, עיתונות, אינטרנט – איך כל זה עובד? מי עושה מה? ואיך? – מהי המציאות של עולם התקשורת. בהרצאה מוצגים בין היתר אירועים שסוקרו תקשורת הישראלית והעולמית, השיקולים שעמדו מאחורי סקירתם, אופן סקירתם, העיתוי וההשלכות.

אנו חיים בעולם שבו שליטה בידע ויכולת חדשנות הם אמצעי ההישרדות. מיהו גדול הממציאים בהיסטוריה, ומדוע אינכם מכירים אותו? מתי חדשנות היא במיטבה? מהו הסיכון שבחדשנות-יתר? מדוע האסלאם וסין הפכו מציוויליזציות מובילות במתמטיקה, ארכיטקטורה, ספרות וכו' לציוויליזציות קופאות על שמריהן וכל מגלי העולם הם מערביים? כיצד זוכים בפרס נובל ו/או הון תועפות רק על ידי התבוננות בטבע על יד הבית? כיצד פעם אחר פעם טועים גדולי המומחים-בתחומם בעולם כשהם באים להעריך מוצר חדש? ההרצאה, המלווה בדוגמאות רבות מכוונת לעורר מחשבה על משמעות החדשנות, ומקומה בחיינו.

למה כדאי להזמין הרצאה של אורן נהרי

הרצאותיו של אורן נהרי מרתקות ועוסקות בנושאים ובאירועים ששינו את העולם ונוגעים לכולנו.

חלקן סוקרות את הדרך שעשו נשים רבות בהיסטוריה, אחרות סוקרות את ההווי הקיים במזרח התיכון ואת התרבות השלטת בו. בין ההרצאות נושאים כגון ההחלטות המרכזיות ששינו את פני המדינה ועוד.

לקוחות ממליצים

תעשייה אווירית
 

"ההרצאה הוזמנה ע"י משאבי אנוש, אני האזנתי להרצאה בקשב רב ונהנתי מאוד
אורן נהרי עשיר בידע וביכולת העברת נושא מורכב כמו חדשנות בצורה קולחת ומענינת
אשרי שזכינו !"

עתודות הוותיקה
 

"ההרצאה הייתה מרתקת המרצה היה מאוד נחמד ונעים
העביר את ההרצאה באופן מקצועי ומעניין היה קשוב לשאלותיהם של המאזינים ושיתף עימם פעולה.
תודה רבה "

מרצים שאולי יעניינו אותך

אתגר קרת

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

דן דן בולוטין

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,כלכלה, עסקים, ניהול ומנהיגות

גיל שוחט

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,מוזיקה,מופעים

רועי גליץ

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,כלכלה, עסקים, ניהול ומנהיגות

חיליק מגנוס

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

מירי דוידוביץ

מרצה בנושאים: הרצאות השראה

שרה אנג'ל

מרצה בנושאים: הרצאות השראה,ספרות וסופרים

רוני ססלוב

מרצה בנושאים: אוכל,בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,חגים ומועדים,פסח,ראש השנה,שבועות

order lecture by - אורן נהרי