ארנה אנג'ל מרצה

ארנה אנג'ל

ארנה אנג'ל - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

נולדה בשכונת אבו טור בירושלים, בשנת 1962, לשילוב של ישן עם חדש, מודרני  עם מסורתי. בעלת תואר ראשון בעיצוב סביבתי בבצלאל ותואר שני באדריכלות מהטכניון. מומחית לקיימות במובן הרחב של הביטוי – כגישת ניהול הוליסטית וקבלת החלטות לא רק על בסיס שיקולים עסקיים אלא גם מתוך שיקולים חברתיים, כלכליים וסביבתיים – ומתמחה בעיקר במציאות פתרונות מחוץ לקופסה לאחר שכבר התרוקנה מכל הפתרונות הקודמים. עבדה כסגנית מתכננת מחוז ירושלים ולאחר מכן כיועצת בכירה לראש הממשלה אהוד ברק, בין השנים 2000-1999.
במסגרת תפקידה כמנכ"לית החברה הממשלתית "אוצר מפעלי ים" (2007-2001), יזמה וניהלה את תהליך השיקום והעיצוב מחדש של נמל תל אביב ההיסטורי והחזרתו לידי הציבור כחלק מהפיכתו למתחם רב שימושי של תרבות, בילוי, פנאי, ספורט, מוזיקה, קניות, אוכל ויצירה.
בין 2007 ל-2011 היתה סמנכ"לית תכנון וקיימות בקבוצת שיכון ובינוי – תפקיד ראשון מסוגו בחברה ישראלית, במסגרתו היתה אחראית להטמעה ויישום של עקרונות הקיימות בשיכון ובינוי ובחברות הבנות, והובילה מהלך של שינוי תפיסתי בחברה באמצעות לימוד והעמקת הידע בקרב עובדי החברה.
אנג'ל כיהנה כחברת ועד מנהל/דירקטוריון במספר חברות ציבוריות גדולות, בהן התעשייה האווירית הישראלית והאקדמיה לעיצוב ואמנות "בצלאל". כיום יושבת ראש ועדת הביקורת של הביטוח הלאומי.

הרצאות מבוקשות

כאדריכלית וכיועצת בנושאי תכנון עירוני, מובילה אנג'ל מגמה של קבלת החלטות בארגונים לא רק על בסיס שיקולים פיננסיים אלא על בסיס שיקולים חברתיים, כלכליים וסביבתיים. העיקרון החשוב ביותר העומד בבסיס תפיסת עולם זו, הוא התנהלות שהיא גם עסקית אך גם נבחנת לטווח ארוך לא רק במספרים אלא גם בהשפעה שלה על הסביבה, על הציבור ועל בעלי העניין. החלטות עסקיות צריכות להתחשב בשיקולים של זיהום אוויר והתחממות גלובלית, לצד שיקולים חברתיים כגון יחסי עובד-מעביד, זכויות אדם, אתיקה, שקיפות ושיתוף מחזיקי עניין כחלק בלתי נפרד מההליך התכנוני לכל אורכו. בהרצאה תתייחס ארנה להיבטים הרחבים של מושג האחריות החברתית, תמנה את הצעדים הנדרשים למימוש העיקרון הזה ותסביר למה הוא עדיין לא מיושם באופן מלא בישראל.

 

 

לתכנון וניהול נכון יש כוח לרפא הרבה חוליים בחברה – אלימות, גזענות, בורות, אדישות וחוסר סבלנות. תכנון נכון, כזה שמותיר אצל האזרח את התחושה שהוא חלק מהסביבה שלו וכי יש לו את הכוח להשפיע עליה, מייצר אזרחים מעורבים ופעילים יותר, סבלניים יותר ופתוחים יותר לשינויים, הן במרקם הפיזי והן במרקם האנושי שסביבם. הפיכת התושבים, שהם הנהנים העיקריים מפרויקטים במרחב הציבורי, לחלק אינטגרלי מהפרויקט זו המשמעות האמיתית של קיימות ויצירת פרויקטים בני קיימא. בהרצאה תדבר ארנה על העקרונות המובילים של גישה זו, וכיצד אפשר לאמץ אותם במספר צעדים פשוטים.

בשנת 2001 התכניות הקיימות על שטח נמל תל אביב ההיסטורי ייעדו בניה של 13 מגדלים בשטחו במטרה למקסם את הרווחים שניתן להפיק ממנו, רווחים הו מגיעים בעיקר לכיסי היזמים. כמנכ"לית חברת "אוצר מפעלי ים", שהיתה אמונה על ניהול נמל תל אביב, הובילה אנג'ל מהלך היסטורי של שינוי ייעוד קרקע הנמל והכריזה על שיקום התשתיות בו והחזרתו לידי הציבור כחלק מהפיכתו למתחם רב שימושי של תרבות, בילוי, פנאי, ספורט, מוזיקה, קניות, אוכל ויצירה.
המתחם שוקם בתהליך שבו השתתפו כל מחזיקי העניין במתחם  – מהממשלה ועד הדייגים במקום – וכיום מבקרים בו כמיליון איש בשנה ופועלים בו למעלה מ-60 בתי עסק בתחומי האוכל, אופנה, בריאות, תקשורת, אולמות אירועים וכנסים, ברים, מועדונים וחנויות. כמו כן פועל בנמל שוק איכרים פתוח. כל זאת במקביל לשימור המורשת ואתרים בעלי חשיבות היסטורית בתחומו. שיקום הנמל קבע רף חדש לפרויקטים במרחב הציבורי בישראל, ונחשב למהלך תקדימי, ששינה את תפיסת המרחב הציבורי בישראל. בהרצאה תגולל ארנה את התהליך המרתק כולו, ותסביר כיצד ניתן להפוך מתחם כושל לפנינה עירונית ותיירותית מבלי שמי מהצדדים מפסיד.

למה כדאי להזמין הרצאה של ארנה אנג'ל

לאורך השנים, בתפקידיה השונים במגזר הפרטי והציבורי, ניצבה אנג'ל בצמתים מרכזיים של קבלת החלטות כבדות משקל שהיתה להן השפעה ישירה על החיים של כולנו. בהרצאותיה משתפת אנג'ל את השומעים, בשפה חדה, ברורה ולא מתחמקת, בנבכי התהליכים של קבלת אותן החלטות, באינטרסים השונים של המושכים בחוטים, וכן מביאה מניסיונה המקצועי ומוכיחה שתמיד אפשר גם אחרת. הרצאות ממוקדות ועדכנית לתחום הקיימות למקבלי החלטות בישראל, (ולכאלה שחושבים שאם הם חיים בישראל ועובדים בחו״ל,הם פתורים מחשיבה מעמיקה בעניין.)

 

מרצים שאולי יעניינו אותך

אתגר קרת הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אתגר קרת הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: השראה,ספרות וסופרים

דנדן בולוטין הרצאות - מרכז המרצים לישראל

דנדן בולוטין הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אלופים למרות הכל,בתי ספר,השראה,חזרה ללימודים ולבתי ספר,חנוכה,כלכלה, עסקים ומנהיגות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,עבודת צוות,ראש השנה

גיל שוחט הרצאות - מרכז המרצים לישראל

גיל שוחט הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: השראה,מוזיקה,מופעים

רועי גליץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

רועי גליץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: השראה,כלכלה, עסקים ומנהיגות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,צילום,קיימות ויזמות חברתית

חיליק מגנוס הרצאות - מרכז המרצים לישראל

חיליק מגנוס הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: השראה,חזרה ללימודים ולבתי ספר,ילדים ומשפחה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,עבודת צוות

מירי דוידוביץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מירי דוידוביץ הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: השראה

שרה אנג'ל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שרה אנג'ל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות לנשים,השראה,חנוכה,יום האישה 2024,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,ספרות וסופרים

רוני ססלוב הרצאות - מרכז המרצים לישראל

רוני ססלוב הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אוכל,בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות לנשים,השראה,חגים ומועדים,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,פסח,ראש השנה,שבועות

order lecture by - ארנה אנג'ל