ד"ר גדי טאוב מרצה

ד"ר גדי טאוב

גדי טאוב - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית

קורות חיים

מרצה בכיר בבית הספר למדיניות ציבורית ובחוג לתקשורת באוניברסיטה העברית. את הדוקטורט שלו בהיסטוריה של ארצות הברית קיבל מאוניברסיטת רטגרז בניו ג'רזי. הוא מחברם של רבי מכר בתחום הספרות והעיון, ביניהם "המרד השפוף", "דברים שאני לא מגלה ליעל", ו"אלנבי" שגם עובד לסידרת טלוויזיה מצליחה בשם זה. הוא היה התסריטאי הראשי ובמאי שותף בסידרה המצליחה של רשת 13 "הרמון" המבוססת על הכת של גואל רצון וכתות אחרות. טאוב כותב מאמרי דעה ב"הארץ" ומשדר יחד עם אראל סג"ל תוכנית רדיו פוליטית ב 103 אף אם.

הרצאות מבוקשות

שאלת המפתח בכל רומן היא קולו של המספר. זה לא מספיק לומר אם הוא "כל יודע" או "גוף ראשון". המספר, כמו דמות הוא מאד ספציפי.
הרומן "אלנבי", שהפך גם לסידרת טלוויזיה מצליחה, היה צריך להתאים מספר לעולם חברתי שהספרות לא טיפלה בו, ולקצב עלילתי שהספרות הישראלית לא רגילה אליה. החיפש כמעט נכשל. עד שהלכתי להתייעץ עם עמוס עוז.

במשך יותר משלוש שנים מכרו "עורכי חדשות החוץ" לציבור הישראלי תיאורית קונספירציה שציירה את טראמפ כשפוט של פוטין. אבל אחרי שנים של חקירות הולך ומתברר ההפך הגמור: אם הייתה קנוניה, היא הייתה של ממשל אובמה, שהשתמש בעלילה חסרת בסיס כדי להחדיר אמצעי ריגול לקמפיין טראמפ.
כל זה עשוי להתפוצץ בכתבי אישום שיגיש החוקר המיוחד ג'ון דורהאם עוד לפני הבחירות בנובמבר.

בשנות השמונים התגלתה מחלת האיידס בקהילה ההומוסקסואלית של סן-פרנסיסקו. משטר התקינות הפוליטית אסר אז לומר שזו מחלה שעוברת ביחסי מין. כהני דת הפי.סי. ראו באמירות כאלה הפצת סטראוטיפים לא רצויים אודות הומוסקסואלים. התוצאה הייתה שלא בודדו תופעה שולית יחסית, וכך הפכו אותה למגיפה עולמית. תקינות פוליטית, במילים אחרות, זה לא יותר מידי ממשהו טוב- זו תופעה שלילית מיסודה. זה הניסיון לאפר את המראה במקום לתקן את הפרצוף. המגמה נבטה באוניברסיטאות, שם מכשירים את האליטות של הדור הבא, ומשם זלגה לעיתונות, ולבסוף הגיעה לרחוב, במהומות ששוטפות עכשיו את ארצות הברית.

מאז שנות התשעים ועד היום השתנה האיזון בין הרשויות בישראל. בהדרגה הפך בית המשפט העליון לפוסק האחרון בשאלות מכל סוג, כולל הכרעות ערכיות ומחלוקות פוליטיות. במקביל פחת כוחן של הרשויות הנבחרות – הכנסת והממשלה. יש הרואים בכך ברכה לדמוקרטיה, ויש הרואים בזה ניסיון של האליטה להשליט את רצונה מעל ראשו של הבוחר. ההרצאה תנסה לענות על השאלה כיצד התרחש השינוי העמוק הזה.

המחלוקת הפוליטית הגדולה של זמננו במערב היא לא בין עשירים לעניים, ולא בין קפיטליזם לסוציאליזם. היא גם לא בין מדינות. היא מחלוקת מסוג חדש- בין חסידי הגלובליזציה לבין תומכי מדינות הלאום.
לוויכוח הזה יש יסודות סוציולוגיים וכלכליים: מצד אחד נמצא מיעוט משכיל ונייד, שפרנסתו אינה תלויה במקום, ומצד שני נמצא רוב נייח שתלוי בשוק מקומי ושפה לאומית, לא רק לפרנסתו אלא לצורך הפעלת כוחו הפוליטי.
המעמד האחד נושא עיניו למסגרות בינלאומיות, זכויות אדם אוניברסליות, והגירה חופשית. השני נאחז בחברה הלאומית, במסורת, ומתנגד לשחיקה באפשרויותיו הכלכליות שמביאים איתם גלי הגירה לא מבוקרים. לאיזה צד נוטה המערב? ולאן נוטה ישראל? ההרצאה תנסה לעשות סדר בזירה החדשה הזו של מאבקים אידאולוגיים.

ההרצאה מבקשת לחזור אל מעיינות כוחו העצום רעיון שהקים חברה ומדינה. מה היה הסוד ששחרר אנרגיה רוחנית, מוסרית ופוליטית, ושינה מן הייסוד את החיים הפרטיים, כמו גם את הגורל הקולקטיבי של העם היהודי? מדוע נתון רעיון זה תחת התקפה בימינו, ומה אנחנו יכולים לעשות כנגדה? ההרצאה מקיפה 120 שנות ציונות בשעה ורבע.

התקינות הפוליטית עקרה מפינו את האמת ולימדה אותה להתמכר לשקרים שאמורים היו להועיל, אך במקום זאת, הם הזיקו. הם העכירו את היחסים בין המינים, הם אפשרו לאיסלאם הקיצוני לפרוח באירופה, והם הפנו מיעוטים שונים זה כנגד זה. הם הנהיגו שיח שמסתיר את הבעיות במקום להישיר כלפיהן מבט ועודדו תרבות אלימה של השתקה וצנזורה. האם זה יעבוד גם בישראל, הקולנית, הישירה והתוססת?

 

האם הדמוקרטיה הישראלית אכן בסכנה? ואם כן מה מסכן אותה?
התשובה של ד"ר גדי טאוב היא שהסכנה הגדולה ביותר לדמוקרטיה הישראלית אינה הדתה ואינה "פשיזם". הסכנה היא הניסיון של האליטה בישראל להעביר את הכוח הפוליטי מידי אזרחים לידי משפטנים. אנחנו הופכים בהדרגה, מדמוקרטיה לבג"צוקרטיה.

למה כדאי להזמין הרצאה של ד"ר גדי טאוב

גדי טאוב הוא אחד הקולות הבולטים והמקוריים בשיח הישראלי העכשווי, ודעותיו מעוררות פולמוסים לוהטים בעיתונות. הוא מן המבקרים הבולטים של האליטה הישראלית, ומתגאה בכך שרכש לו את כל האויבים הנכונים.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים,השראה,זוגיות,מוזיקה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מופעים,צחוק והומור,קיימות ויזמות חברתית

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,פסח,צבא ומדינה,ראש השנה

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,השראה

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הנחיית אירועים,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,השראה,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,משפט ומדינה,פסח,ראש השנה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות לנשים,השראה,מרצים לחוגי בית

order lecture by - גדי טאוב