גיל קופטש מרצה

גיל קופטש

גיל קופטש - מרכז המרצים לישראל
עברית זום

קורות חיים

אמן רב תחומי ופרשן תורה חובב. סופר, תסריטאי ומוזיקאי. מוכר לנו מתכניות "פרשת השבוע" ומעוד קומדיות טלוויזיוניות שיצר. מחלוצי הסטנדאפ בארץ. מתמחה בפילוסופיה יהודית.

בתחילת דרכו כתב קופטש מערכונים לתכנית "זהו זה" המיתולוגית ולתכניות בידור אחרות כגון פינת הסרט הערבי בתכנית "שישי חי" ב-1993, ראשית ימי ערוץ 2 המסחרי, ורצועת השידור "שעון קיץ" בערוץ 3. כמו כן, נמנה עם יוצרי סדרת הטלוויזיה הסאטירית "שתוק שואו" בערוץ 3.

בשנת 1996, כאשר קופטש החל ללמוד יהדות, יצר את פינת "פרשת השבוע" בתכנית בערוץ הראשון בהנחיית יאיר לפיד. בפינה הציג קופטש סוגיות מפרשת השבוע בצורה משעשעת וחכמה וחיבר אותן למציאות היומיומית. המפלגות החרדיות איימו להפיל את הממשלה אם פינתו של קופטש לא תרד מהמסך. אך בשל הפגנות תמיכה רבות של קהל חילוני, פינתו המשיכה להיות משודרת.
מאז המשיך את לימודיו. והתמחה בסיפורי חז"ל, חסידות והתורה.
כיום קופטש לומד ומלמד פרשת שבוע ברחבי הארץ. מופיע בסטנד-אפ קומדי. וכותב למסך ולבמה.
ביצירותיו, בתאטרון, בטלוויזיה, ובמוזיקה הוא משלב את הקומדיה ואת הפילוסופיה היהודית. וכך גם בהרצאותיו השונות המבוקשות בכל רחבי הארץ. כחוקר יהדות, וכאחד ששם לו למורה להראות את הצד היפה והמואר של הדת היהודית, קופטש מרצה על מגוון של נושאים. להבדיל ממרצים אחרים, הוא פרפורמר, שהופיע על בימות הסטנד-אפ הגדולות בארץ ובעולם. לכן ההומור הוא חלק בלתי נפרד מהרצאותיו. ובהכנה מראש, על פי בקשה מיוחדת. יכול להכין הרצאה על כל נושא שקשור ליהדות ולאהבתו הגדולה – התנ"ך.

 

 

 

הרצאות מבוקשות

גיל קופטש במופע סטנד אפ חדש ואדיר!
קישור לפרומו של המופע

"בשכונה אחת משונה, גר לו איש שקראו לו יונה.
כשאמר למישהו "בוקר טוב" ענו לו "תסתום"
כשביקש סליחה, בעטו בו במקום
וכשעמד בתור לגלידה, ילדה אחת דחפה אותו הצידה!"

גיל קופטש מקריא את ספר הילדים שכתב ברוח התנ"ך, מספר על תהליך היצירה ומדוע בחר דווקא בתנ"ך כמקור השראה לספריו. הספר מבוסס על סיפורו של יונה הנביא ומדגיש את האחריות והערבות ההדדית בין אדם לחברו ואת הצורך החשוב לתקן התנהגויות לא טובות.
משך ההרצאה: 40 דקות

"ספר ילדים מקסים וכל כך אקטואלי של גיל קופטש המוכשר. ספר חכם ומצחיק ועם מסר חשוב. ואיורים מדליקים. ספר חכם בגובה העיניים שלא מזלזל באנטליגנציה של הילדים ופתח אפשרות לשיחה על דברים שהייתי מאוד שמחה שילדיי יפנימו וישפיעו על מי שהם בוחרים להיות".

"מאז תחילת עידן הקורונה אני מרגיש שהאנושות נפלה לתרדמה בגוונים שונים: דכאון, אפאטיה, סגר, עוצר, שתק, אובדן דרך, אובדן אמון, חוסר תקווה, חוסר אונים, אי ודאות, ועוד. ספר חדש ומומלץ לילדים שכתב גיל קופטש ויצא עכשיו לאור לקראת החגים, שבו הקריאה : בן אדם! מה לך נרדם! היא המוטיב הראשי. בספר פרשנות מרגשת לסיפור יונה, אותו נהוג לקרוא ביום הכיפורים". (דב אלבוים)

גיל קופטש מקריא את ספר הילדים שכתב ברוח התנ"ך, מספר על תהליך היצירה ומדוע בחר דווקא בתנ"ך כמקור השראה לספריו.
הספר "למה לנח אין מנוח?" הוא רב מכר בישראל ומספר את תיבת נוח מזווית אקולוגית, מדגיש את השמירה על בעלי החיים, הטבע והשיחה הנקייה בין בני האדם. ספר חובה לילדים והורים שאוהבים ורוצים לשמור על הטבע ועל בעלי החיים.


"בהומור מלבב ובעברית עשירה ומדויקת מצליח גיל קופטש להפוך את סיפור נוח והתיבה לסיפור אקטואלי למבוגרים וילדים כאחד."
(א.ב יהושע)

 

האם לחז"ל היה חוש הומור?
יש השערה מוטעית שאין הומור במסורת שלנו, שהתנ"ך הוא "רציני" ושהתלמוד הוא ספר עבש ויבש.
גיל קופטש מראה באמצעות פסוקים מהמקרא, הקשרים ואגדות בגמרא, כי לחז"ל היה מה שנקרא הומור בריטי, עדין, סרקסטי וציני. ובאמצעות השוואת אגדות חז"ל לבדיחות של היום, הוא מראה שההומור של חז"ל הוא הומור משובח וקלאסי.
הרצאה מרתקת, מצחיקה וללא ספק מעשירה.

גיל קופטש שר, מספר. ומדגים כיצד הוא לוקח טקסטים מהתנ"ך ומסידור התפילה והופך אותם ללהיטי רוקנרול, היפ הופ וראפ!
הופעה מוזיקלית המתאימה לקבלות שבת ומשתנה בהתאם לפרשות השבוע השונות.
מסיבה קצבית של דברי תורה ושירים מקפיצים.

קופטש מסביר על מנהגי כל חג וחג, בליווי ניתוח משעשע של הטקסט המיוחד לאותו חג.
הרצאות משעשעות ןמחכימות על חגי תשרי, חנוכה, פורים – מגילת אסתר, פסח – הסדר וההגדה, ט"ו בשבט, שבועות- מגילת רות וכו'

קופטש סוקר את הנשים החזקות בתנ"ך ועונה על השאלה האם באמת התנ"ך מחביא אותן או שאנחנו פשוט לא יודעים איפה לחפש?
הרצאה מצחיקה, מעשירה ומפתיעה.

קופטש מספר על המירוץ שלו לכנסת – איך הגיע להיות ממקימי מפלגת עלה ירוק, כיצד הביא את הקנאביס הרפואי למודעות, איך תרם ללגליזציה וכיצד עזר למיליון ישראלים לא להיחשב פושעים.
הרצאה מצחיקה, מומלצת בחום.

גיל קופטש, מהנדס בדיחות במקצועו, שכתב מערכונים לתכניות בידור רבות. מספר על דרכו בעולם הקומדיה ועל החיבור המיוחד שלו ליהדות. כיצד התפרסם. כיצד התחיל את פינת פרשת השבוע, כיצד זכה לאיומים על חייו מחרדים קיצוניים. כיצד רץ לראשו הממשלה מטעם "עלה ירוק" וכיצד הוא מגדל את ילדיו היום בשלווה יחסית. הרצאה קומית למבוגרים.

לאור ההשערה המוטעית שאין הומור במסורתנו, שהתנ"ך הוא רציני ושהתלמוד הוא ספר עבש ויבש, קופטש מראה באמצעות פסוקים במקרא, הקשרים ואגדות בגמרא כי לחז"ל היה מה שנקרא הומור בריטי עדין סרקסטי וציני. באמצעות השוואת אגדות חז"ל לבדיחות של היום, מראה שההומור של חז"ל הוא הומור משובח וקלאסי. מפגש חד פעמי- או סדנה של עשרה מפגשים.

הרצאה/מופע על משמעות חג מסוים בליווי מוזיקלי. גיל קופטש, קומיקאי, פרשן תורה חובב ואמן רב תחומי מספר לנו על כל חג וחג. על המנהגים המיוחדים לחג ובוחן את הטקסט המלווה את החג.
פורים: הפוך על הפוך – קריאה במגילת אסתר
פסח: מי אמר פה פסח? על חירות ונסים.
שבועות: מגילת רות – הכוח הנשי.
ראש השנה ויום כיפור: ביס מתפוח בדבש.
סוכות: מוכרחים להיות שמח.
חנוכה: "באנו חושך לגרש" – הרצאה משעשעת לחנוכה
טו בשבט: סדר טו בשבט וחיבור לטבע.

נהוג לחשוב שהתנ"ך מחביא את הנשים וממעיט בערכן. וזה נכון. אבל לא כל הזמן. קופטש סוקר את גיבורות התנ"ך החל מחווה, לילית, ארבע האימהות, אשת פוטיפר, דבורה הנביאה, רות המואבייה וכמובן מלכת אסתר.

order lecture by - גיל קופטש