גלעד שלמור מרצה

גלעד שלמור

גלעד שלמור - מרכז המרצים לישראל
עברית זום

קורות חיים

יוצר סדרות דוקומנטריות בחדשות 12 ("הומלסים", "ארץ הגבעות", "משולש של אלימות") ובעברו כתב פלילים של הערוץ.
גלעד שלמור התחיל את דרכו העיתונאית בשנת 2007 כתחקירן בתכנית הבוקר של קשת. משם, המשיך לאתר האינטרנט של חדשות ערוץ 2 בדיוק כאשר התפוצצה פרשת דודו טופז. בניצול הזדמנות חד פעמית הצליח שלמור להשיג ראיון בלעדי עם טופז – ראיון מיתולוגי שבו התוודה על חטאיו והתנצל. ראיון זה, שהיה לראיון האחרון שהעניק דודו טופז טרם מותו סלל את דרכו של שלמור למהדורה המרכזית. במסגרת תפקידו ככתב משטרה ופלילים סיקר גלעד שלמור את כל הפרשות הגדולות שחרכו את הכותרות: פרשת אייל גולן, פרשת הבר-נוער על מחדליה, סימן השאלה סביב פרשת רומן זדורוב וכל חיסולי העולם התחתון, כל זאת לצד ניהול משדרים ממושכים ממבצעי צה"ל, אירועי הטרור והמחאות הגדולות שפקדו את ישראל.
בהרצאותיו, מספק גלעד שלמור באופן קולח ומצחיק הצצה נדירה לאחורי הקלעים של עולם הפשע ועל הקשרים שבין עורכי הדין, העבריינים והתקשורת לצד פרטים שמעולם לא התגלו על כמה מהפרשות הפליליות הגדולות שטלטלו את ישראל.

הרצאות מבוקשות

גלעד שלמור בהרצאה חדשה על הסיפורים הקטנים שמאחורי הסיפורים הגדולים.
בהרצאה מרתקת ומשעשעת, שלמור פורס את רגעי המתח, הדרמה והלבטים בעבודתו: מי הם באמת הגורמים שיוזמים כתבות טלוויזיה שליליות? איך מעבירים שידור חי מתוך בניין בוער כשלא יודעים אם הדיירים הלכודים בין החיים? איך היה לגור עם משפחה חרדית בת 12 נפשות בשיא תקופת הקורונה? על מה חולמים ההומלסים בלילה? ולמה באבו דאבי חשדו שהוא מרגל?
גלעד שלמור הוא יוצר הסדרות "ההומלסים", "משולש של אלימות", "שבוע בבני ברק" ו"הפורצים". ההרצאה מסופרת ברגישות ובהומור וחושפת רבדים חדשים ומסקרנים מעולם הטלוויזיה הישראלית.

מי העבריין המוכר שחי יותר מאישה אחת? מי האיש שהסכים ללכת לכלא בגלל סוכריות טיק-טק? ואיך מצא את עצמו גלעד שלמור יושב בג'קוזי עם יעד של המשטרה?ההרצאה "סיקור בין הסמטאות" מתארת באופן מרתק את יחסי הכוחות בין הכתבים, המשטרה והעולם התחתון. בהרצאה מדגים שלמור כיצד התחרות העזה בין הכתבים הפליליים יכולה להביא לטעויות מביכות בפרסום, כיצד הטובים והרעים שעל המסך הם לא בהכרח כאלה במציאות ואיך המשטרה, כמו העבריינים, משתמשת בתקשורת כדי להשיג את מבוקשה.

 

המהגרים מסודאן ומאריתריאה נטמעו בשכונות המצוקה הקשות ביותר בתל אביב ומהווים, בחלקן, רוב דמוגרפי עצום. מאז הגעתם, הם זוכים ליחס משתנה מצד התקשורת ובהתאם לכך גם מהציבור הישראלי. מתוך ניסיונו ככתב לענייני הגירה וכבוגר החוג ללימודי אפריקה באוניברסיטת תל אביב מדגים גלעד שלמור כיצד האופן שבו מוצגים אזרחי אפריקה בתקשורת הישראלית השתנה ב-180 מעלות ובחזרה-מהרגע שבו דרכו בישראל ועד היום. הרצאה זאת עוסקת בכ-70,000 איש מאפריקה שמעמדם, בעבור מרבית הישראלים, כלל לא ידוע. בהרצאה יסביר גלעד שלמור מה ההבדל בין מסתנן, מבקש מקלט ופליט, מי הם הכוחות הפוליטיים שגוזרים קופון מהמצב הקיים ומדוע הקריאות לגרש אותם הן פשוט ספין המאפשר למנהיגים להימנע מטיפול בנושא הרגיש.

רומן זדורוב הורשע ברצח תאיר ראדה בכל הערכאות האפשריות בבית המשפט הישראלי. למרות זאת, דעתו של הציבור בישראל לא נחה וישנם קולות רבים שמאמינים אמת ובתמים שלרומן זדורוב נתפר תיק ושהודאתו ברצח הוצאה ממנו בכפייה. בשנה האחרונה ניהל גלעד שלמור שיחות טלפון ארוכות עם רומן זדורוב, שמע את כל פרטי גרסתו, את הסבריו, וכן סיפורים רבים על החיים בכלא ועל תקוותו להשתחרר. בהרצאה זאת יוצגו כל הראיות שעל בסיסן רומן זדורוב הורשע. בהקלטות קוליות יספק הסבר על כל אחת מהסיבות שהביאו להרשעתו. מדוע השליך את מכנסיו לפח ביום הרצח? כיצד ידע בשחזור שמנעול השירותים שבור אם מעולם לא היה שם? ומה גרם לו להודות בפני מדובב?

הרצאה זו מתבססת על כתבותיו של גלעד שלמור במהדורה המרכזית של חדשות 12. באמצעות סיפורים שסיקר, מסביר גלעד שלמור לבני הנוער את הסכנות הטמונות ברכיבה על אופניים חשמליים, תוך יצירת נקודות הזדהות עם קורבנות התאונות שהופיעו בכתבותיו. באמצעות התאונות המפורסמות שעסק בהן בכתבותיו, מפרט שלמור כיצד המבנה המכני של האופניים החשמליים הופך את התאונה לבלתי נמנעת, מחדד את החשיבות שבחבישת קסדה ופורט את הסכנות המשפטיות והפליליות העומדות בפני מי שמעורב בתאונה. במהלך ההרצאה, יחד עם המשתתפים, ינתח גלעד שלמור את הרגלי הרכיבה של התלמידים ויסביר מה ניתן לעשות כדי לצמצם את הסכנה, מתוך הנחה שאי אפשר למנוע מהתלמידים לרכב על אופניים חשמליים- אך ניתן לשפר את רכיבתם. הבנה עמוקה של הסכנות תביא לרכיבה בטוחה יותר.

לאורך השנים הגיע גלעד שלמור למאות זירות של תאונות קטלניות, ראיין נהגים פוגעים וקורבנות שנפגעו בעקבות שתיית אלכוהול ושימוש בטלפון הסלולרי. בשנה שעברה שידר את סדרת הכתבות "הרוצח המצלצל" שעסקה בתופעת השימוש בטלפון הסלולרי תוך כדי נהיגה. הרצאה זו נוגעת בכל הנושאים הרלוונטיים לצעירים חמים ומלאי ביטחון, רגע לפני שהם עולים על ההגה: כיצד ניתן להשתמש בלחץ חברתי באופן חיובי כדי למנוע מחבר לעלות על ההגה? מדוע אנחנו נוגעים בטלפון הסלולרי במהלך הנהיגה למרות שאנו יודעים שזה מסוכן ואילו תרגילים מחשבתיים ניתן לעשות כדי למנוע את זה? כיצד אלכוהול מעלה את הביטחון העצמי וגורם גם לאדם הנורמטיבי ביותר לעשות טעויות בכבישים? מה החזיק בידו הנהג שישב ברכב המרוסק שגרם לשוטרים להבין מה גרם לתאונה? בהרצאה מעניק גלעד שלמור ידע משפטי בסיסי לגבי שתייה ושימוש בטלפון סלולרי בנהיגה, ומעמת אותם עם סיטואציות שהתרחשו במציאות והובילו לתאונות תוך ניתוח השעות שקדמו לתאונה והנחלת ההבנה משותפת של מה ניתן היה לעשות אחרת

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,הרצאות מצחיקות,הרצאות על זוגיות,הרצאות קיימות ויזמות חברתית,מוזיקה,מופעים

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,פסח

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה

 גלעד שלמור

גלעד שלמור

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,פלילים

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות אקטואליה ותקשורת,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,פסח

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות השראה,הרצאות לגיל השלישי,הרצאות לנשים,מרצים לחוגי בית

order lecture by - גלעד שלמור