פרופ' יונתן דובי מרצה

פרופ' יונתן דובי

יונתן דובי - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית זום

קורות חיים

יונתן דובי, יליד באר-שבע, 1976.  דוקטור לפיסיקה וכימיה תיאורטית, פרופ' מן המניין במחלקה לכימיה באוניברסיטת בן-גוריון ומכון אילזה כץ למדע וטכנולוגיה בתחום הננומטרי.​ תחומי העניין המדעיים שלו כוללים מעבר זרם חשמלי דרך מולקולות, ננוטכנולוגיה ותורת הקוונטים.​
מרצה בהתנדבות לתלמידי בית-ספר מזה שנים רבות תחת מסגרות "בשער" ו"ניצוצות". בשעות הפנאי מנגן בחליל צד ובבנג'ו וגולש גלים. חתן פרס קריל למצויינות מדעית לשנת 2017.

הרצאות מבוקשות

כל מי שקנה משהו באינטרנט, חיפש משהו בגוגל או דיבר עם מישהו בפלאפון, משתתף באחת המהפכות הגדולות של העולם המודרני – מהפכת המחשוב. אבל המהפכה נמצאת תחת איום, ממקום לא צפוי – עולם הקוונטים, עולם שבו חלקיקים עשויים להיות בשני מקומות בבת אחת, וחתולים הם גם חיים וגם מתים. העתיד הקוונטי עשוי להיות גם סופה של המהפכה – וגם התחלה של מהפכה חדשה

תורת הקוונטים היא התורה המשונה ששולטת על תנועתם של חלקיקים קטנים מאוד וקרים מאוד, ומאפשרת להם, למשל, לעבור דרך שני סדקים בבת-אחת. מכיוון שמערכות ביולוגיות הן בדרך-כלל חמות וגדולות, אין אנו מצפים שהן "ידעו" על תורת הקוונטים. אולם, ניסויים חדשים מראים כי ייתכן שמספר תהליכים ביולוגיים אכן משתמשים בתורת הקוונטים.

בהרצאה זו אספר על תורת הקוונטים, על הניסויים המלהיבים הללו ועל מספר מועמדים ביולוגיים אפשריים ל"ביולוגיה קוונטית", ביניהם עלים ירוקים, אדום-החזה האירופי והאפשרות המלהיבה מכולן – המח האנושי.

ה"מטריקס" של האחים וושובסקי מסדרת הסרטים הידועה היא תוכנת מחשב הכולאת את חושי האדם בתוכה. מדע בדיוני, או אולי מדע? איך נדע אם ברגע זה ממש, הדברים שהחושים שלנו קולטים אינם אלא אותות שנשלחים אלינו מתוכנת מחשב?  ואם אכן אנחנו חיים ב"מטריקס" – מי בנה אותה, ולשם מה?  בהרצאה נדון בשאלה זו, שיושבת על נקודת המפגש המשונה בין פילוסופיה קיומית ופיסיקה תיאורטית.

בשנת 1905, בהיותו פקיד פטנטים בעיר ברן בשוויצריה, פרסם אלברט איינשטיין סדרה של מאמרים פורצי דרך, ששינו את המדע המודרני, מהתנועה הבראונית (שהדגימה את היות החומר מורכב מחלקיקים קטנים) ועד היחסות הפרטית, ששמטה את השטיח מתחת רגליהם של חוקי גליליאו. בהרצאה זו נספר על תגליות אלו, ונתמקד בתורת היחסות הפרטית – התורה המופלאה שהראתה כי הזמן, המרחק, המהירות ואפילו המאסה והצבע -הם כולם בעיני המתבונן, ונראה כיצד גילה איינשטיין את כל אלו מתוך חוק-טבע אחד פשוט.

order lecture by - יונתן דובי