עופר ברטל מרצה

עופר ברטל

עופר ברטל - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

ברטל נולד בשנת 1963, בוגר תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר אילן ועורך דין פלילי במקצועו כבר 24 שנים. בצבא ברטל שירת כטייס מסוקים בחיל האוויר והוא משרת היום במילואים הן כמדריך בבית הספר לטיסה של חיל האוויר והן בחקירת תאונות טיסה.

כעורך דין פלילי, ברטל עוסק בכל נושאי המשפט הפלילי, עבירות פליליות קלאסיות ועבירות צווארון לבן. כמו כן, עו"ד ברטל עוסק רבות בדיני המשמעת, בלשכת עורכי הדין, בשירות המדינה, בצבא ובשירותי הביטחון. בנוסף, עו"ד ברטל מייצג רופאים וצוות עזר רפואי בוועדות בדיקה וחקירה ובתיקים פליליים.
עו"ד ברטל מרצה מזה שנים רבות במוסדות אקדמאים – מכללות ואוניברסיטאות, בתואר ראשון ושני למשפטים. הוא לימד ומלמד משפט פלילי, חקירות נגדיות, סדר דין פלילי ודיני ראיות, עבירות צווארון לבן וכן הגנה תרבותית. הוא מרצה בהשתלמויות לפרקליטים מפרקליטות המדינה, לשופטים – במכון להשתלמות שופטים, לחוקרי ותובעי משטרה, בכנסים מקצועיים רבים, בפני חברות, תנועות נוער, בצבא ועוד.

הרצאות מבוקשות

כאשר נודע לאדם שהוא נחשד בעבירה פלילית "נופלים עליו השמיים" והוא מבצע לעתים עבירות פליליות חמורות ללא כוונה ובתמימות. נספר, נסביר ונלמד ביחד כיצד להימנע.
בעשרים וחמש שנות הופעה בבתי המשפט, כשוטר תובע וכסניגור – עברו תחת ידיי עשרות ומאות סיפורים אנושיים קורעי לב, שמחים, מסעירים ומרגשים. סיפורה היוצא דופן של הגברת שולה זקן בתיק הולילנד, פרשת רמדיה, סבתא שהרגה את נכדה מתוך רחמים, סיפורים על משפחות של קרבנות עבירה שאימצו לחיקם את מי שגרם למות יקירם, סיפורים מצחיקים אודות חשודים שמפלילים את עצמם בלי משים, נשים גברים והיחסים בין המינים, מעילות בכספי בנקים, בני משפחה של נערה שהודבקה במחלת האיידס ונקמתם במי שהדביק אותה, נקמת אחיה של נערה שהוטרדה מינית על ידי מעסיקה, עובדים מסווגים של מערכת הביטחון שנאבקים במעסיקם בלי להיחשף ועוד ועוד.

חדשות לבקרים זועקות כותרות העיתונים אודות מעשי שחיתות שמקיפים אותנו מכל עבר. מהי עבירת השוחד? כיצד אפשר להסתבך בעבירה חמורה זו בלי להרגיש ובלי לדעת שאתה מקבל שלמונים? האם רק עובדי מדינה ועובדי רשויות מקומיות יכולים לקבל שוחד – או שמא מדובר בכל ארגון שמספק שירות כלשהו לציבור?
מהי עבירת הפרת האמונים? האם היא דומה או שונה מעבירת השוחד? עד כמה קל להסתבך בעבירה זו, בין אם אתה מועסק בשוק הפרטי ובין בציבורי… מה בין הונאה לבין עבירה זו ועבירת השוחד? מדוע זו עבירת הצווארון הלבן הנפוצה ביותר?
כיצד להתגונן מפני הסתבכויות אלה? מפני מה יש להיזהר ואיך.

השופט עדי אזר ז"ל, כתב בספרו, כי בתיק רשלנות, אך מקרה הוא, שהשופט יושב על כס השיפוט והנאשם יושב על ספסל הנאשמים. בקלות הם היו יכולים להחליף מקום, שכן אדם רשלן לעולם. כולנו מתרשלים יום, יום. מי כאשר הוא נוהג ברכב ומי במקצועו. בד"כ דבר לא קורה ואולם לעיתים רשלנות מסתיימת באסונות גדולים ואף במוות.
כל אירוע מיוחד בבית חולים וכל מקרה מוות בלתי מוסבר, גורר בעקבותיו הקמה של ועדת בדיקה החוקרת את מקרה המוות ואת הסיבות לו. משרדנו מופיע בוועדות אלה במשך שנים רבות כך שמקרי רשלנות רבים עוברים תחת ידינו. סיפורים על לידות שהסתבכו, תרופות לא נכונות שניתנו למטופל, מינונים שגויים של תרופה, הפעלה שגויה של ציוד רפואי, התמוטטות קירות ומנופים, מקרי מוות פתאומיים ובלתי מוסברים, וכו', ילוו את הרצאת הדברים.
מה בין רשלנות לטעות בשיקול דעת? האם טעות היא רשלנות?
כיצד למנוע מקרי רשלנות וכיצד להתגונן בתיקים כאלה?

דון קישוטים ולוחמי צדק למיניהם נמצאים בכל הארגונים. אלה יצקצקו תמיד בלשונם ויעירו על כל תקלה – קלה כחמורה וינסו להחזיר את הארגון "לדרך הישר" בכל עת.
האם כדאי לטפח אותם, או אולי להילחם בהם? האם כדאי להיות חושף שחיתות? מה המחיר "שמשלם" חושף שחיתויות בקריירה שלו ובחייו האישיים?
שחיתות שהתגלתה, תאונה שהתרחשה בארגון, או תקלה אחרת, לעיתים גוררת פתיחה בחקירה פלילית על ידי המשטרה או משרד העבודה. חקירה גוררת הזמנת עובדים מדרגים שונים לחדרי החקירות. עובדים "פשוטים" ומנהלים נקראים זה אחר זה לחקירה ונשאלים אודות חבריהם לעבודה. האדמה רוחשת ושמועות רבות מתחילות להסתובב בין החדרים.
כיצד יש להתמודד עם חקירה כזו? מה מותר ומה אסור למנהלים לעשות נוכח קיומה, האם מותר להם לנסות לדעת את הקורה בחדרי החקירות? האם עליהם להחריש? האם מותר לארגון לנסות ולחקור את התקלה בעצמו כדי למנוע את הישנותה?

כל אחד מאיתנו נדרש להציג נושא בעבודתו או בחיי היום יום. כולנו צריכים לשכנע בצדקת הטיעון שלנו בפני הבוס, העובדים, האישה הבעל, או בפני הילדים. איך מנהל יוביל את עובדיו לעבר מטרה, יגייס אותם לעבוד יותר שעות וכו'.
האם באמת נאום, או פרזנטציה יכולים לשנות את עמדת המאזינים? האם ביבי יוכל לשנות את דעת חברי הקונגרס אודות הסכם עם אירן בנאום טוב אחד?
אם אנחנו מופיעים בפני ההנהלה – על מי נביט בעת הצגת הנושא? האם בפניו של המנהל הבכיר? האם נתרכז בפניו של מי שתומך בטיעון שלנו – או אולי בפני האחרים?
כיצד נתלבש ומה נאמר? איך "נתפוס" את תשומת ליבם של המחליטים? כיצד לפתוח וכיצד לסיים? האם לפנות אל הרגש או אולי אל ההגיון של מקבלי ההחלטות? מה חזק יותר? כיצד התמודדו בפני בעיות אלה נואמים מפורסמים ועוד.

רוב הפעילות במשק מתבצעת באמצעות ארגונים גדולים, בהם מועסקים עשרות, מאות ואלפי אנשים. מנהלי הארגון אינם יודעים מה עושה אחרון עובדיהם, אך מעשיו של אותו עובד, עשויים להצמיח להם לעתים אחריות פלילית. הארגון ומנהליו יכולים אולי להגן על עצמם בצורה מיטבית, על ידי תכנית אכיפה פנימית, אשר תנהל את פעילות הארגון ואת הדרך בה הוא מטפל בתקלות.
כך למשל, מנהל בית חולים שניהל מאות רבות של עובדים, הועמד לדין בגין מעשי התעללות של העובדים "הפשוטים" ביותר, וכן מנהל בתי הזיקוק שנחשד בשל גרימת מותם של שלושה עובדים – אשר הלכו לעולמם כתוצאה מתאונה בעת שהוא לא היה במתקן וכו'…חשדות כאלה יכולים היום לעלות כנגד כל שכבת המנהלים בכל ארגון.
במסגרת תכנית זאת, יש ללמוד גם את היכולת לתחקר בארגון את פעולותיו היומיומיות ואת התקלות המתרחשות בו, באופן שישפר את דרך ההתנהלות בארגון, יחסוך משאבים ויאגם אמצעים.

למה כדאי להזמין הרצאה של עופר ברטל

בהרצאותיו המרתקות והמעניינות, עו"ד ברטל מספר על חוויותיו מעולם ואולם המשפט, על סיפורים אנושיים קורעי לב ומצחיקים, על אנשי הפשע המאורגן ועל הפושעים "הקטנים" וכן על נושאים נוספים – לפי הזמנת הלקוח.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים,השראה,זוגיות,מוזיקה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מופעים,צחוק והומור,קיימות ויזמות חברתית

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,פסח,צבא ומדינה,ראש השנה

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,השראה

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הנחיית אירועים,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,השראה,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,משפט ומדינה,פסח,ראש השנה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות לנשים,השראה,מרצים לחוגי בית

order lecture by - עופר ברטל