אורלי אזולאי מרצה

אורלי אזולאי

אורלי אזולאי - מרכז המרצים לישראל
עברית זום

קורות חיים

"הקרב על אמריקה – מסע בקו השבר" הוא ספרה הרביעי של אורלי אזולאי, מחברת "האיש שלא ידע לנצח" על שמעון פרס, "האיש שניצח את עצמו" על בנימין נתניהו, ו"אובמה יש לו חלום" על ברק אובמה הנשיא השחור הראשון בארצות הברית.
אורלי אזולאי, עיתונאית וסופרת ישראלית אמריקאית, פרשנית "ידיעות אחרונות" ו"ויינט" בוושינגטון כותבת על פוליטיקה אמריקאית ונושאים בינלאומיים.
היתה שליחת ידיעות אחרונות בפאריס, כיסתה את הסכמי אוסלו מאירופה וטוניס.

לפני שיצאה לשליחות בפאריס היתה אורלי אזולאי כתבת פוליטית ומדינית בידיעות אחרונות.
אורלי אזולאי כיסתה ממשלים של חמישה נשיאים בארצות הברית, מערכת בחירות בצרפת ומערכת בחירות באיראן.
במהלך השנים ראיינה את יאסר ערפאת בטוניס,ברק אובמה (ראיון בהתכתבות), בנזיר בוטו בעת מעצר הבית שלה בפקיסטן לאחר שהודחה מראשות הממשלה, ראיינה את מספר 2 בחיזבאללה בביירות, את ארנסט מוניז, ארכיטקט הסכם הגרעין עם איראן ושר האנרגיה בממשל אובמה, ועוד.
בין הסקופים המפורסמים שלה:
חשיפת "הפיקדון" שנתן יצחק רבין לנשיא קלינטון ובו הסכמת ישראל לנסיגה מרמת הגולן תמורת שלום עם סוריה והסדרי ביטחון.

אורלי אזולאי במסע לאיראן – כתבה ב- Ynet

הרצאות מבוקשות

בתחילת שנת 2015 ארגן העיתון "ניו יורק טיימס" , לראשונה תולדותיו משלחת מצומצמת שתצא לאיראן לסיור היכרות ולמידה בן שבועיים. בראש המשלחת עמדה הכתבת הבכירה של העיתון, איליין שולינו, שבעבר כיסתה את איראן והיתה העיתונאית המערבית היחידה על מטוסו של חומייני, כאשר חזר מהגלות מפריז לטהרן כדי לחולל את המהפכה האיסלמית.
איראן פתחה את שעריה באופן שלא עשתה לפני כן כאשר אפשרה למשלחת כזאת להגיע. האיראנים, אומני שפת הסימנים, אותתו בכך כי הם מוכנים לפתיחות כלשהי כלפי המערב. ברקע כבר התנהלת בנתיבים חשאיים, פתלתלים, הדיאלוג בינה לבין ארצות הברית. הכמיהה האיראנית אז, להיות חלק ממשפחת העמים, לא היתה כי ראשיה החליטו לפתע כי המערב קורץ, או נערץ, או ראוי להיות מודל לחיקוי: היה זה חשבון קר של הישרדות ושימור הכח השלטוני: הסנקציות על אירן חנקו את הכלכלה, ההמונים יצאו לרחובות במחאה על העוני והסבל, ובנקודת הזמן הזו נראה כי איראן מנסה, מבעד למסכת העויינות לשדר מסרים מחויכים למערב.

ההרצאה תפתח בהקרנת וידאו נדיר בן שש דקות שצילמה אורלי אזולאי באיראן כשיצאה למשימה עיתונאית בת 14 ימים ברחבי איראן בזמן שהמעצמות ניסו להשיג הסכם עם איראן לעצירת תכנית הגרעין שלה, וצפתה יחד עם מלוויה האיראנים בנאומו של נתניהו מול בתי הקונגרס בוושינגטון נגד הסכם הגרעיו ששודר בטלוויזיה האיראנית.
הוידאו מביא את קולות האיראנים, ואת קולות יהודי איראן.
לאחר מכן תציג אורלי אזולאי את מסעה במדינות ציר הרשע – איראן עיראק צפון קוריאה. ומאחורי הקלעים של מסעותיה לאפגניסטאן בעת המלחמה, פקיסטאן, סעודיה, כוויית ובחריין.
החוט המקשר בין כל הנקודות הללו הוא רצונה של אזולאי להציג בפני הציבור הישראלי את הקולות האחרים שנשמעים במדינות אוייב. מסקנתה כי האיבה נוצרה בשל חוסר היכרות בין הישראלים לבין תושבי מדינות אלו. שלטון האייתוללות באיראן הוא שלטון אכזר ומפחיד, אולם האנשים שם, החיים תחת הטרור של השלטון מנסים למצוא מסילות לעולם המערבי, חולמים על המהפכה שבדרך ונאנקים תחת סנקציות כלכליות מחמירות שהוטלו עליהם בשל שליטיהם שבחרו בדרך הטרור.
את מסעה לשטח האש ולמדינות אוייב החלה אורלי אזולאי עוד בהיותה כתבת צבאית בביטאון חיל הים, בעת מלחמת יום הכיפורים. היא יצאה לשדה הקרב וראתה את אימת המלחמה, את הגופות הפזורות ליד החווה הסינית והחליטה כי אם אכן תממש את חלומה ותהפוך לעיתונאית, שליחותה תהיה לערוך היכרות בין האוייב משני הצדדים, כי המלחמה והאיבה הם שני דברים שצומחים כאשר יש חוסר היכרות.
ההרצאה תתמקד ביחסים המדיניים אבל תתן הצצה נדירה לאחורי הקלעים: איך עיתונאית ישראלית מגיעה למקומות אלו, הפחד הנורא להיתפס, הקריצה: הם ידעו מי אני אבל העדיפו לא לדבר על זה. האימה הנוראית להגיע לכלא אוויין הידוע לשמצה לשם הושלכו עיתונאים מערביים באיראן כאשר השלטונות העלילו עליהם כי הם מרגלים בשירות המוסד הישראלי או הסי איי אי האמריקאי. ילדיה ובן זוגה שנשארו בבית החסירו פעימה בכל יום שעבר ולא שמעו ממנה. וכשיצאה משם אמרו לה מילים שטילטלו אותה "סוף סוף אפשר להתחיל לנשום".
עוד תתמקד ההרצאה בראיון שערכה אזולאי עם שייח חיידר נור א דין סגנו של נסראללה בלב ביירות ביום בו הרג צהל כמה לוחמי חיזבאללה וברחובות בהם נסעה כדי להגיע למפקדת החיזבאללה צעדו המונים במסע ההלוויה וקראו "מוות ליהודים". המפגש יוצא הדופן עם איש אשף בטוניס שהוביל אותה לבין בו נרצח אבו גיהד, ההזמנה של בית המלוכה הסעודי להשתתף בכנס הליגה הערבית בריאד, מה שעורר את כוחות האופוזיציה שפרסמו את דבר ביקורה של אזולאי בעיתוני האופוזיציה, דבר שהביא את השגריר האמריקאי בשעת בוקר מוקדמת למלונה כדי להסיע אותה במהירות לשדה התעופה ולעזוב את סעודיה כי יש חשש רציני לחייה על פי חומר מודיעיני. (ועוד אנקדוטות שלא נחשפו עד כה).
עיתונאית ישראלית מעבר לקווי האויב הוא סיפור של שליחות, של סכנה, של רצון להביא זווית אחרת, לא מקובלת של אירועים שהתרחשו ומתרחשים ומסכנים את שלום העולם ואת שלום ישראל.

בימים אלו יצא לאור ספרה החדש של אורלי אזולאי, "הקרב על אמריקה – מסע בקו השבר", בהוצאת ידיעות ספרים. ההרצאה המבוססת על הספר, תציג את אמריקה החדשה, פוליטית וחברתית, אמריקה לא כמו שהכרתם.
"בקרוב הם לא יהיו יותר אדוני הארץ, בעלי הבית הדורסניים, אלה שעל פיהם יישק דבר. בתוך פחות מ-20 שנה, בשנת 2040 לערך, כך על פי נתוני מפקד האוכלוסין בארצות הברית יתהפכו יחסי הכוחות. ההגמוניה הלבנה ששלטה במעצמת העל מימיה הראשונים, תיהפך למיעוט בקרב אוכלוסיה מעורבת של שחורים, היספנים ואסיאתים ותיפרד מזכויות היתר שלה. תחזית זאת הביאה להתפרצות גועשת של הזעם הלבן בארצות הברית שהגיעה לשיאה בינואר 2021 כאשר המונים, מוסתים על ידי דונלד טראמפ פרצו לבנין הקונגרס, מבצר הדמוקרטיה כדי לערער על תוצאות הבחירות.
הם לא באו להגן על החוקה או על טוהר הבחירות אלא להבטיח את המשך עליונותם."
"הקרב על אמריקה" מגולל את מאבק האיתנים על צביונה של ארצות הברית מבית ואת מלחמתה לשמירת מעמדה בזירה הבינלאומית. במהלך כהונתו של טראמפ, השתבשו יחסיה של אמריקה עם מנהיגים אירופאים והוחרפה מלחמת הסחר עם סין הנושאת עיניה לבכורה העולמית. בתהליך זה מילא תפקיד בולט בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל לשעבר, תאומו הסיאמי של טראמפ וגם היפוכו הגמור שהחליט לכרוך את גורלה של ישראל בגורל אמריקה של טראמפ יותר מכל מנהיג ישראלי בעבר.
ההרצאה תתמקד בנושאים הבאים:
מה הביא לשבר העמוק בארצות הברית ואיך זה ישפיע על בחירות האמצע שיתקיימו השנה. האם נשיאותו החלשה של ביידן תגרום לכך שהרפובליקנים יכבשו מחדש את שני בתי הקונגרס ובכך יחל הקאמבק של טראמפ לקראת התמודדותו בבחירות 2024?

בנימין נתניהו שם את כל הביצים של ישראל בסל של טראמפ ובכך שרף את הקשרים למפלגה הדמוקרטית. התוצאה: כאשר טראמפ הלך הביתה, והדמוקרטים חזרו לשלוט, גם בבית הלבן וגם בקונגרס, עומדת ישראל בפני שוקת שבורה. ביידן חותר לקראת חתימת הסכם חדש עם אירן, ישראל מחוץ לתמונה ואם יחתם הסכם כזה, ישראל תצטרך להתמודד עם השלכותיו. המרכיב המרכזי בבטחון הלאומי של ישראל הוא יחסים חמימים וטובים בין ראש הממשלה לנשיא ארצות הברית. יחסים המאפשרים סגירת עניינים בשיחת טלפון, בקריצה, בהבנה. כל זה אינו קיים בין הנשיא הנוכחי ביידן לבין מי שעומד בראש ממשלת ישראל. הדמוקרטים עדיין כועסים על נתניהו שבא לקונגרס , ונאם מתחת לאף של אובמה, ללא ידיעתו, נגד המהלך שלו לחתימת הסכם המעצמות עם איראן בשנת 2015. שם נוצר השבר הגדול בין ארצות הברית לישראל.

זהו ספרה הרביעי של אורלי אזולאי, עיתונאית, פרשנית וסופרת ישראלית-אמריקאית שסיקרה ממשלים של חמישה נשיאים בארצות הברית כשליחת ידיעות אחרונות לוושינגטון. היכרותה מקרוב את שני צידי המפה הפוליטית, שיחותיה עם גורמים בעלי השפעה במערכת הפוליטית כמו גם משימותיה העיתונאיות במוקדים נפיצים בעולם, בהם איראן, אפגניסטאן, וצפון קוריאה, בשילוב עם כתיבתה הסוחפת, הן שמעניקות לספר את יחודו, וגם להרצאה הנובעת ממנו.

מרצים שאולי יעניינו אותך

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אורלי וילנאי וגיא מרוז הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הרצאות לנשים,השראה,זוגיות,מוזיקה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מופעים,צחוק והומור,קיימות ויזמות חברתית

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

שי ניצן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,משפט ומדינה,פלילים

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

צבי יחזקאלי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,פסח,צבא ומדינה,ראש השנה

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

איתי אנגל הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,השראה

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אלון בן דוד הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הנחיית אירועים,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום הזיכרון לשואה ולגבורה,יום העצמאות,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,צבא ומדינה

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

עמרי אסנהיים הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,השראה,חנוכה,יום הזיכרון לחללי צה"ל,יום העצמאות,מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לתקופת חירום מלחמה לחץ והרגעה,משפט ומדינה,פסח,ראש השנה

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

נינו אבסדזה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: אקטואליה ותקשורת,הגיל השלישי,הרצאות לנשים,השראה,מרצים לחוגי בית

order lecture by - אורלי אזולאי