פרופ' ברק דיין מרצה

פרופ' ברק דיין

ברק דיין
עברית , אנגלית

קורות חיים

פיזקאי בוגר תכנית "תלפיות", אשר שירת מעל לעשור בתפקידי מחקר ופיתוח במערכת הביטחון, וכיום הוא ראש מעבדת האופטיקה הקוונטית במכון ויצמן למדע.

המעבדה שהקים במכון ויצמן שותפה למאמץ הבינלאומי לבניית מחשבים קוונטיים, והראשונה בעולם שהצליחה להדגים טרנזיסטור פוטוני, הפועל על חלקיקי אור במקום חשמל. על כך זכה פרופסור דיין בפרס ״קריל״ היוקרתי של קרן וולף לשנת 2015. מאז פרש ממערכת הבטחון לפני 18 שנה, ובמקביל לתפקידו במכון, דיין מדריך מדע פופולרי לילדים ובני נוער במסגרות שונות, וכיום הוא יועץ ומרצה על חדשנות וטכנולגיה למנהלים, חברות היי טק, ולקהל הרחב

הרצאות מבוקשות

חדשנות היא בעיקרה היכולת לדמיין את הבלתי אפשרי, ואז להפוך אותו לאפשרי.

זוכי הנובל הגדולים מהוים מודל מאלף לחדשנות פורצת דרך, גם כאשר הישגם הוא תוצאה ישירה של מאמץ הרואי מכוון, וגם כאשר הוא נראה כתגלית מקרית. גילוי המפץ הגדול או הפניצילין, פיצוח מבנה הדנ"א ובניית הבסיס למחשבים קוונטיים – כל אלה דוגמאות לחדשנות פורצת דרך בסקאלה אדירה – מחקרים ותגליות שהשפיעו על האנושות כולה. באופן מעניין דרך החשיבה שמאחורי פריצות דרך אלו דומה לאופן שבו מובילים את פיתוחה של כל טכנולוגיה או מוצר חדשים, ואפילו לאופן שבו מתכננים מבצע של כוחות מיוחדים.

סיפורי הדרך המרתקים שמאחורי פריצות דרך אלה חושפים עקרונות בסיס חשובים בחתירה ליוזמה, חדשנות, והישגיות – עקרונות שרלוונטיים לחלוטין גם לעולם העסקים, ההיי טק וחברות ההזנק.

בהרצאה מיוחדת זו נספר על כמה מפריצות הדרך המדעיות של השנים האחרונות, על הדרך והאנשים שמאחוריהם, ונמשיך לניסוח עקרונות, שיטות וכללי ניהול שפותחים את הדלת לחדשנות ומאפשרים להצליח במקומות בהם כל השאר נכשלו.

לא רק שבלי תורת הקוונטים לא היה אייפון, אינטרנט או Waze, ולא רק שהיא גילתה לנו על קיומן של תופעות טבע מוזרות באופן כמעט בלתי נתפס (כמו זה שאפשר להיות בשני מקומות בו זמנית), אלא שבלי לשים לב היא גם עונה על כמה שאלות פילוסופיות עתיקות. בהרצאה נספר כיצד באופן מדהים, במעבדות של היום (כולל במכון ויצמן) מתבצעים ניסויים שלמעשה נותנים מענה מדעי לשאלות בנות אלפי שנה.

האם יש גורל קבוע מראש? הכול צפוי והרשות נתונה? אם עץ נופל ביער בלי שאף אחד שמע האם הוא באמת נפל?

האם ניתן לעשות משהו או לחוות משהו בלי להשתנות כתוצאה מכך? מסתבר שבניסויים שבוצעו בשנים האחרונות ניתן מענה, ולו גם חלקי, לכל אחת מהשאלות הללו, ושהמחקר בחזית המדע כיום קשור קשר חזק יותר מאי פעם לדילמות פילוסופיות עמוקות

מרגע ההשראה שהפך את מקסוול לאדם הראשון שהבין מהו אור, לרגע שבו הבין אדווין האבל שאנחנו לא לבד ושהיקום מלא בגלקסיות, התגליות הגדולות והמדהימות ביותר של המדע על היקום בו אנו חיים נולדו מתוך רגעים אנושיים שהיו לפעמים משעשעים, לפעמים טרגיים, ותמיד מעניינים.

איך כמעט התבלבלו בין המפץ הגדול לקקי של יונים? איזה חתול ג'ינג'י זקן ומקריח נתן את שמו לאחת מתופעות הטבע המוזרות ביותר? איך מלכוד 22 קשור לזה ואיך שניהם קשורים למחשב קוונטי?

נספר את הסיפור המרתק על פיצוח סודות היקום, ועל האנשים שפרצו את מסגרות החשיבה המקובלת וחשפו את העקרונות המוזרים ביותר של הטבע.

וגם נספר מה קרה בסוף ליונים

בהרצאה נספר על המסע המדהים לחשיפת מבנה היקום שלנו – על גילוי המפץ הגדול, פיצוח מהות המרחב והזמן, ועל תופעות שהן כל כך בלתי נתפסות, עד שאפילו הוגיהן לא האמינו שאי פעם ימומשו, ובכל זאת הודגמו בשנים האחרונות במספר מעבדות ברחבי העולם (כולל במכון ויצמן), ואשר הולכות לשנות את עתידו של המין האנושי

למה כדאי להזמין הרצאה של פרופ' ברק דיין

לפרופ' ברק דיין נסיון של כ 30 שנה בחדשנות מדעית, טכנולוגית ומבצעית. התוכן המועבר בהרצאות הוא מרתק, עשיר בידע ודוגמאות אמיתיות, ובסופו מעניק ערך מוסף מהותי ואמיתי לקהל.  כל הרצאה היא חויה מהנה, מועברת בשפה פשוטה והומור, דוגמאות ודו-שיח עם הקהל.

מרצים שאולי יעניינו אותך

ארז ליבנה

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה

עדי ניניו גרינברג

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה,הרצאות לנשים,הרצאות מוטיבציה, מצוינות והעצמה,מרצים לחוגי בית

ד"ר ארז מורג

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות

קרן אלעזרי

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה

פרופ' דוד פסיג

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה

ד"ר אשר עידן

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות

order lecture by - ברק דיין