פרופ' ברק דיין מרצה

פרופ' ברק דיין

ברק דיין - מרכז המרצים לישראל
עברית , אנגלית

קורות חיים

פיזקאי בוגר תכנית "תלפיות", אשר שירת מעל לעשור בתפקידי מחקר ופיתוח במערכת הביטחון, וכיום הוא ראש מעבדת האופטיקה הקוונטית במכון ויצמן למדע.

המעבדה שהקים במכון ויצמן שותפה למאמץ הבינלאומי לבניית מחשבים קוונטיים, והראשונה בעולם שהצליחה להדגים טרנזיסטור פוטוני, הפועל על חלקיקי אור במקום חשמל. על כך זכה פרופסור דיין בפרס ״קריל״ היוקרתי של קרן וולף לשנת 2015. מאז פרש ממערכת הבטחון לפני 18 שנה, ובמקביל לתפקידו במכון, דיין מדריך מדע פופולרי לילדים ובני נוער במסגרות שונות, וכיום הוא יועץ ומרצה על חדשנות וטכנולגיה למנהלים, חברות היי טק, ולקהל הרחב

הרצאות מבוקשות

חיפוש קצר באינטרנט יגלה לכם שכבר היום ניתן לקנות מערכות הצפנה קוונטיות מסחריות, אשר עמידותן כנגד פריצה מובטחת על ידי חוקי הטבע והפיסיקה הקוונטית. ממשלת ארצות הברית, האיחוד האירופאי וסין משקיעות כל אחת מיליארדי דולר בפיתוח מחשבים קוונטיים אשר עתידים להיות מהירים לאין שיעור ממחשבים רגילים, ובעלי יכולת לפצח את מערכות ההצפנה הנהוגות כיום, וחברת Google הודיעה לעולם על השגת ״עליונות קוונטית״ עם מחשב מבוסס על מעגלים על-מוליכים. האם יש לכם מושג על מה מדובר? הרצאת חובה מרתקת לכל מי שמעוניין להיות חלק מעולם המידע של המאה ה 21, מפי אחד המדענים השותפים למאמץ העולמי לבניית מחשב קוונטי. בהרצאה נתאר באופן נגיש, פשוט ומובן את העקרונות המדהימים שבבסיס האינפורמציה בעידן הקוונטי, נסקור  את חזית הטכנולוגיה ונתאר את הניסויים האחרונים והמערכות הנבנות כיום במעבדות שונות בעולם: ב Google, IBM וגם במכון ויצמן.

חדשנות היא בעיקרה היכולת לדמיין את הבלתי אפשרי, ואז להפוך אותו לאפשרי.

זוכי הנובל הגדולים מהוים מודל מאלף לחדשנות פורצת דרך, גם כאשר הישגם הוא תוצאה ישירה של מאמץ הרואי מכוון, וגם כאשר הוא נראה כתגלית מקרית. גילוי המפץ הגדול או הפניצילין, פיצוח מבנה הדנ"א ובניית הבסיס למחשבים קוונטיים – כל אלה דוגמאות לחדשנות פורצת דרך בסקאלה אדירה – מחקרים ותגליות שהשפיעו על האנושות כולה. באופן מעניין דרך החשיבה שמאחורי פריצות דרך אלו דומה לאופן שבו מובילים את פיתוחה של כל טכנולוגיה או מוצר חדשים, ואפילו לאופן שבו מתכננים מבצע של כוחות מיוחדים.

סיפורי הדרך המרתקים שמאחורי פריצות דרך אלה חושפים עקרונות בסיס חשובים בחתירה ליוזמה, חדשנות, והישגיות – עקרונות שרלוונטיים לחלוטין גם לעולם העסקים, ההיי טק וחברות ההזנק.

בהרצאה מיוחדת זו נספר על כמה מפריצות הדרך המדעיות של השנים האחרונות, על הדרך והאנשים שמאחוריהם, ונמשיך לניסוח עקרונות, שיטות וכללי ניהול שפותחים את הדלת לחדשנות ומאפשרים להצליח במקומות בהם כל השאר נכשלו.

לא רק שבלי תורת הקוונטים לא היה אייפון, אינטרנט או Waze, ולא רק שהיא גילתה לנו על קיומן של תופעות טבע מוזרות באופן כמעט בלתי נתפס (כמו זה שאפשר להיות בשני מקומות בו זמנית), אלא שבלי לשים לב היא גם עונה על כמה שאלות פילוסופיות עתיקות. בהרצאה נספר כיצד באופן מדהים, במעבדות של היום (כולל במכון ויצמן) מתבצעים ניסויים שלמעשה נותנים מענה מדעי לשאלות בנות אלפי שנה.

האם יש גורל קבוע מראש? הכול צפוי והרשות נתונה? אם עץ נופל ביער בלי שאף אחד שמע האם הוא באמת נפל?

האם ניתן לעשות משהו או לחוות משהו בלי להשתנות כתוצאה מכך? מסתבר שבניסויים שבוצעו בשנים האחרונות ניתן מענה, ולו גם חלקי, לכל אחת מהשאלות הללו, ושהמחקר בחזית המדע כיום קשור קשר חזק יותר מאי פעם לדילמות פילוסופיות עמוקות

מרגע ההשראה שהפך את מקסוול לאדם הראשון שהבין מהו אור, לרגע שבו הבין אדווין האבל שאנחנו לא לבד ושהיקום מלא בגלקסיות, התגליות הגדולות והמדהימות ביותר של המדע על היקום בו אנו חיים נולדו מתוך רגעים אנושיים שהיו לפעמים משעשעים, לפעמים טרגיים, ותמיד מעניינים.

איך כמעט התבלבלו בין המפץ הגדול לקקי של יונים? איזה חתול ג'ינג'י זקן ומקריח נתן את שמו לאחת מתופעות הטבע המוזרות ביותר? איך מלכוד 22 קשור לזה ואיך שניהם קשורים למחשב קוונטי?

נספר את הסיפור המרתק על פיצוח סודות היקום, ועל האנשים שפרצו את מסגרות החשיבה המקובלת וחשפו את העקרונות המוזרים ביותר של הטבע.

וגם נספר מה קרה בסוף ליונים

בהרצאה נספר על המסע המדהים לחשיפת מבנה היקום שלנו – על גילוי המפץ הגדול, פיצוח מהות המרחב והזמן, ועל תופעות שהן כל כך בלתי נתפסות, עד שאפילו הוגיהן לא האמינו שאי פעם ימומשו, ובכל זאת הודגמו בשנים האחרונות במספר מעבדות ברחבי העולם (כולל במכון ויצמן), ואשר הולכות לשנות את עתידו של המין האנושי

למה כדאי להזמין הרצאה של פרופ' ברק דיין

לפרופ' ברק דיין נסיון של כ 30 שנה בחדשנות מדעית, טכנולוגית ומבצעית. התוכן המועבר בהרצאות הוא מרתק, עשיר בידע ודוגמאות אמיתיות, ובסופו מעניק ערך מוסף מהותי ואמיתי לקהל.  כל הרצאה היא חויה מהנה, מועברת בשפה פשוטה והומור, דוגמאות ודו-שיח עם הקהל.

מרצים שאולי יעניינו אותך

ארז ליבנה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

ארז ליבנה הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה

ארז מורג הרצאות - מרכז המרצים לישראל

ארז מורג הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות בריאות, ספורט ותזונה,הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות

קרן אלעזרי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

קרן אלעזרי הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה

דוד פסיג הרצאות - מרכז המרצים לישראל

דוד פסיג הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה

אשר עידן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אשר עידן הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הרצאות אקטואליה ותקשורת,הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות

אביגיל טננבאום הרצאות - מרכז המרצים לישראל

אביגיל טננבאום הרצאות - מרכז המרצים לישראל

מרצה בנושאים: הנחיית אירועים,הרצאות בנושא חדשנות ועתידנות,הרצאות השראה,הרצאות כלכלה, עסקים ומנהיגות,הרצאות לנשים,שפות נוספות

order lecture by - ברק דיין