שחר שקלש מרצה

שחר שקלש

שחר שקלש - מרכז המרצים לישראל
עברית זום

קורות חיים

עיתונאי 15 שנה, רובן הגדול ב"מעריב" – כעורך בעיתון היומי וככתב במוסף "סופהשבוע".
היום עורך בערוץ כאן 11.
מדריך ותיק ביד ושם של קבוצות צה"ל, כוחות ביטחון ובני נוער לקראת המסע בפולין.
מרצה בנושאים שונים הקשורים באנטישמיות, שנאה, שואה ומלחמת העולם השנייה מזוויות שונות – לא רק היסטוריות – ומעוררות מחשבה.

הרצאות מבוקשות

ההרצאה המבוקשת ביותר של שחר, שמספרת את סיפורה האקטואלי של האנטישמיות בשילוב נגיעות היסטוריות פיקנטיות. מה גרם לנוצרים ובני דתות אחרות להתחיל לשנוא יהודים, איך נולדו הסטריאוטיפים על יהודי עם אף ארוך, שלא יודע להילחם ולעבוד, ושכולו גזלה ורמאות? האם מדינת ישראל והציונות הן התשובה לאנטישמיות או דווקא דלק שמצית אותה? והכי חשוב – מה גורם לאנטישמיות להמשיך ולהתקיים גם במדינות שכבר אין בהן יהודים, ואיך זה משנה לחלוטין את האופי שלנו כאן – כיהודים בארץ ישראל.

שנאה היא רגש טבעי שכל אדם כמעט חש בשלב מסוים במהלך חייו. זהו גם הרגש המסוכן ביותר, שמוליד הרס פנימי ולעיתים את מעשי האלימות הנוראיים ביותר. אבל איך הוא נוצר ומה אפשר לעשות כדי לנסות למגר אותו? נגייס את הביולוגיה, הפסיכולוגיה, ההיסטוריה והסיפורים הפיקנטיים כדי לענות על שאלות שרלוונטיות לכל אחד מאיתנו כאדם, ולעם ישראל כאומה.

מלחמה, ובמיוחד מלחמת העולם השנייה, מתויגת לרוב כעניין של גברים, אבל האמת היא שיש לא מעט נשים חזקות שהשפיעו על האירועים באירופה מכל מיני זוויות והוכיחו בדיוק את העוצמות הנשיות שעליהן מדברים בעולם בשנים האחרונות: עוז וגבורה, קרייריזם ומשפחתיות, לוגיקה ורגש, יכולות ניהול וכו'. בהרצאה נביא את סיפורן המדהים של נשים יהודיות, גרמניות, פולניות ואחרות, נוכיח באופן מעורר השראה מכמה זוויות שונות את השפעתן המכרעת על המלחמה ונוכל לקחת הביתה גם מסקנות לחיים היומיום שלנו.

רוצחים יש היום והיו תמיד. אבל רוצחי עם – אנשים שעיסוקם היומיומי הוא רצח שיטתי של אנשים – הם רוצחים מסוג אחר. הם לא פושעים באופן המוכר של המילה, חלק גדול מהם לא מגיע משכבות סוציו-אקונומיות חלשות ורבים מהם לא מתכננים להגיע לסיטואציה הזאת. אז מה יכול להפוך אדם לרוצח המונים? ההרצאה תביא מחקרים מאלפים שנעשו בנושא ותגולל את סיפורם של הרוצחים בבורות במלחמת העולם השנייה והרוצחים מאחורי שולחן הכתיבה (כמו אייכמן) ותנסה לפצח מה ניתן לעשות כדי למנוע מאדם נורמטיבי-מערבי להפוך לרוצח עם.

זיכרון השואה הולך ונעלם. הניצולים לצערנו נעלמים, תקופת הקורונה עשתה את שלה בתוכניות הלימודים, מסעות לפולין כבר לא יוצאים, אנשים קוראים פחות ספרים ומכורים יותר לרשתות חברתיות ומדיות מהירות. לצד התופעות הללו, מחקרים מוכיחים שרוב יהודי ארה"ב עדיין טוענים שהקשר העמוק ביותר שלהם ליהדות נובע מאירועי השואה. ומדינת ישראל ממשיכה לחיות בתודעת שואה ואפשרות של מלחמת קיום. ההרצאה תתחלק למספר חלקים ותגלה לנו איך ולמה התהוו סמלי השואה שלנו, מדוע באופן מעשי העולם התחיל לשכוח, ומה אפשר לעשות כדי שהשואה לא תהפוך כבר בעוד שנים בודדות לסוג של פרק בהיסטוריה כמו גירוש ספרד.

 

order lecture by - שחר שקלש