אורי מייזלמן מרצה

אורי מייזלמן

אורי מייזלמן - מרכז המרצים לישראל
עברית

קורות חיים

מוזיקאי, יוצר ואיש חינוך.

את דרכו המוזיקלית הוא החל בלהקת "קרח תשע" שפעלה בשנות התשעים, ומאז השתתף במספר פרוייקטים מוזיקליים, בהם האלבום "אברמק" אותו הגה והפיק – שיריו של הנער אברמק קופלוביץ מגטו לודז', וכן האלבומים "ח.נ. ביאליק" ו"שני אדונים בשלג – שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה" שהוציא כחבר בלהקת "אל המשורר".

מימיו כמדריך ורכז בתנועת הנוער העובד והלומד. עוסק אורי בחינוך והדרכה, בין היתר כמדריך מסעות לפולין במרכז ההדרכה "המעורר" וכמרצה בנושאי תרבות, מוזיקה וזכרון השואה. כחבר בתנועת "דרור ישראל" מוביל אורי מיזמים חינוכיים פורצי דרך – אשר רוחם שורה גם על פעולותיו ויוזמותיו בתחום התרבות.

הרצאותיו המרתקות של אורי על שני הפרוייקטים המוזיקליים-חינוכיים "אברמק" ו"שני אדונים בשלג – שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה" משלבים בין סיפורם הייחודי של המשוררים, האזנה לשיריהם ודיון על מקומם של שירי-עדות אלו היום בחיינו.

 

הרצאות מבוקשות

ולדיסלב שלנגל היה המשורר הפופולארי ביותר בגטו ורשה. את שיריו קראו רבבות יהודים, שהעתיקו אותם והעבירו מאדם לאדם, מדירה לדירה ומבונקר לבונקר. לפני הירצחו, כרך את שיריו לחוברת תחת הכותרת "אשר קראתי למתים" – אותה שכפל, חילק לקוראיו והסתיר במקומות שונים. חוברת השירים המעודכנת ביותר נמצאה שנים לאחר השואה על ידי איכר פולני, מוסלקת בתוך דופן של שולחן. בהקדמה-צוואה לחוברת כתב שלנגל: "קראו, זוהי ההיסטוריה שלנו, אלה השירים אשר קראתי למתים". בהרצאה מרתקת המשולבת בהאזנה לשירים, מספר אורי מייזלמן את סיפורו של שלנגל, ואת הדרך המיוחדת שעבר יחד עם להקתו "אל המשורר", בהוצאת האלבום עטור-השבחים: "שני אדונים בשלג – שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה" והמאבק לשימור ביתו של שלנגל בורשה.

ההרצאה מלווה במצגת שירים ווידאו ארט.

אברמק קופלוביץ נרצח באושוויץ בגיל 14. אביו, ששרד את המחנה, חזר אחרי המלחמה לדירתם בלודז' ומצא שם את מחברת השירים של בנו. המחברת התגלגלה איתו לארץ ישראל והוטמנה בעליית הגג – שם נמצאה רק לאחר מותו של האב. שיריו של אברמק, המספרים על החיים בגטו לודז' מזווית ייחודית של משורר-ילד, פורסמו ותורגמו לשפות רבות.

את שיריו של אברמק מצא אורי מייזלמן לגמרי במקרה, כשחיפש ספר בחנות ספרים יד-שניה. מיד לאחר שקרא את השירים, הוא גייס את אוהד קוסקי – חברו מימי להקת "קרח תשע" – להלחנת השירים, גייס את תמיכת הנוער העובד והלומד בהפקת האלבום והזמין חברים מוזיקאים להשתתף ביצירה המרגשת: האלבום "אברמק" שיצא בשנת 2005.

בהרצאה, המשלבת האזנה לשירים מתוך האלבום, מספר אורי על אברמק ושיריו, ששרדו וזכו לתחייה מחודשת.

למה כדאי להזמין הרצאה של אורי מייזלמן

אורי מייזלמן הוא מרצה יוצא-דופן, שהרצאותיו המרגשות מרחיבות אופקים וזוכות לשבחים.

order lecture by - אורי מייזלמן